Bizarné svadobné tradície – rozprávka medzi Alpami a poníženie v Škótsku

753

Svadby na Slovensku sú známe ľudovými tradíciami a bujarou oslavou, ale nie sú v tom sami. Čo sa týka bizarných rituálov aj iné kultúry majú čo ponúknuť. Tu je rýchly prehľad svadobných zvykov z rôznych častí sveta.

Zdroj Nathan Dumlao

Boľavá dominancia na východe

V niektorých krajinách (Irán, Sýria, Turecko) počas tradičného svadobného obradu nevesta a ženích súťažia o to, kto prvý stúpne na nohu toho druhého. Ten, kto ustúpi z pod tlaku, sa podľa miestneho zvyku stáva „šéfom“ vo vzťahu.

Rozprávková švajčiarska svadba

V Švajčiarsku sa tradičný svadobný obrad odohráva v malebnej horskej krajine. Páry si často vymieňajú svoje sľuby vernosti medzi nádhernou scenériou alpskej prírody. Tento obrad je pre nich symbolom spojenia s prírodou a trvanlivosti vzťahu.

Prekliate nevesty v Indii

India má niekoľko svadobných zvykov, ktoré sa len tak nevidia. Podľa tradície je žena narodená v čase, keď sú Mars a Saturn v astrológii pod 7. domom, prekliata. Verí sa, že svojmu manželovi za krátky čas po svadbe spôsobí smrť. Aby sa tomu zabránilo, musí sa pred svadbou s mužom vydať najskôr za strom.

Južná Kórea a jej drevené kačice

Budúci manželia v Kórei požiadajú svojich blízkych, aby im na svadbu vyrezali dve malé drevené kačice. Tento dar v podobe sošiek má symbolizovať vernosť a šťastie novomanželov.

Zdroj Jonathan Francisca

Predsvadobný plač v Číne

Všetci vieme, že nevesty môžu byť dosť dramatické, ale tento zvyk to posúva na úplne novú úroveň. V Číne musí nevesta mesiac pred svadbou zámerne plakať jednu hodinu denne. Tri týždne pred svadbou sa matka nevesty k tomuto každodennému plaču pripojí tiež. Dva týždne predtým babička a v poslednom týždni sa pripoja sestry. Privolávajú tak do manželstva extrémne šťastie.

Škótske poníženie

V krajine Vikingov priatelia a rodina nevesty prejavujú svoju „lásku“ naozaj neobvyklým spôsobom. Budúcu nevestu zviažu a pokryjú ju čímkoľvek zo svojej špajze. Napríklad múkou, kečupom, mletým mäsom alebo rybami. A to nie je všetko, vezmú ju do ulíc. Škóti totiž veria, že takto nevesta dokáže zvládnuť manželstvo a akékoľvek poníženie, ktorému bude počas neho čeliť.

Lepkavé znamenie plodnosti v Grécku

Na gréckom vidieku nevesta slávi svoje manželstvo tým, že si mladého chlapca posadí na kolená a nasadí mu na krk jedlú, pečenú sušienkovú obruč. Navyše po svadbe hádže zrelé granátové jablko na dvere potreté medom. Ak semená z ovocia priľnú na dvere, považuje sa to za znamenie, že pár bude veľmi plodný a požehnaný mnohými deťmi.

Únos nevesty v Rusku

Počas svadobnej hostiny priatelia novomanželov „unášajú“ nevestu a držia ju ako rukojemníka, kým ženích nezaplatí výkupné za jej bezpečný návrat. Áno zvyk unášania nevesty pochádza z Ruska. Na nasledujúci deň po ruských svadbách sa všetci hostia, ktorí ešte stále oslavujú, zúčastnia tradície hádzania peňazí po miestnosti. Keď je podlaha pokrytá hotovosťou, nevesta dostane pokyn, aby vzala metlu a začala ju zametať.

Zdroj Dim Hou

Svadobné tradície z celého sveta nás fascinujú a rozprávajú o rozmanitosti kultúrnych zvykov. Každá krajina prichádza s vlastnými jedinečnými obradmi a rituálmi, ktoré odrážajú hodnoty a tradície danej komunity.

Od zábavných až po symbolické, tieto tradície nám ukazujú, že svadba je viac než len slávnostný akt – je to príležitosť na prepojenie sa s minulosťou, kultúrnym dedičstvom a spoločenskou identitou. Nech už sú tieto tradície zábavné, sentimentálne alebo unikátne, prinášajú do sveta svadobných obradov bohatstvo a rozmanitosť.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre