Bizarné tradície a festivaly odohrávajúce sa v Indii. Budete prekvapení!

204

Väčšina ľudí si myslí, že India je chudobná krajina a život v nej musí byť náramne ťažký. To však nie je tak celkom pravda. India je pomerne bohatá na rôzne tradície a zvyky, ktoré vás možno pobavia, potešia a možno i prilákajú. S veľkým nadšením tu oslavujú napríklad príchod jari. Ich kultúra je rozmanitá, plná farieb a radosti. Každá tradícia má svoju históriu, ktorá sa nie zriedka spája s folklórom.

Predstavme si niekoľko bizarných, no podmanivých indických tradícií či festivalov. Uvidíte, či vás chytia za srdce. 

Lath Maar

Zdroj: wikimedia common

Lath Maar je tradícia, pri ktorej sú ženy vybavené palicami a majú povolené prenasledovať mužov a udierať do nich, zatiaľčo oni sa môžu brániť pomocou štítov. Cieľom celej tradície je posilniť postavenie, zabaviť sa a aspoň na krátku chvíľu obrátiť tradičné role muža a ženy. Na uliciach môžete vidieť predstierané bitky sprevádzané hudbou, tancom a smiechom. 

Čita-Bhasma 

Zdroj Wesley Balten

Ide o skutočne hlbokú tradíciu, ktorá presahuje bežné slávnosti. Veriaci ľudia sa zhromažďujú v Manikarnika Ghat, na mieste, kde sa prelína život a smrť. Tu si natierajú popol z kremácií po tele a oslavujú kolobeh života a smrti. 

Bhang

Zdroj Esteban López

Bhang, pasta vyrobená z kanabisu, je neoddeliteľnou súčasťou osláv. Zaujímavé je, že sa môže konzumovať vo forme nápoja alebo poživatiny, pričom je známa svojimi účinkami – navodzuje stav eufórie. Napriek všeobecnému zákazu kanabisu je bhang počas osláv legálny a spoločensky akceptovaný, nakoľko má hlboké kultúrne korene, ktoré si Indovia vážia a ctia. 

Príprava bhangu je istým typom umenia. Využívajú sa totiž rodinné recepty, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu a jeho konzumácia je neoddeliteľnou súčasťou festivalu, pretože podporuje v ľuďoch uvoľnenie a zaručuje veselú náladu. 

Hra so škorpiónmi 

Zdroj sippakorn yamkasikorn

V Saunthane, dedine v okrese Etawah v štáte Uttar Pradesh, sa miestni obyvatelia zapájajú do odvážnej tradície, ktorá pozostáva z hry so škorpiónmi. Dedinčania veria, že škorpióny, ktoré sú vylovené zo skalnatého terénu Bhaisan Devi Tila, sú v deň konania tradície úplne pokojné a vôbec nie agresívne a útočné. A túto svoju vieru demonštrujú tým, že si nebojácne umiestňujú škorpióny na svoje telá, čím predvádzajú zmes oddanosti a vzrušenia.

Samozrejme, tento rituál nie je pre každého, no ide o silný dôkaz viery v to, že ich boh ochráni. 

Huranga

Zdroj: wikimedia common

V tomto prípade ide o tradíciu, kedy muži oblievajú ženy farbami a vodou a ženy zase strhávajú mužom šaty. Toto bujaré podujatie je opäť plné smiechu a podpichovania a je to tradícia, ktorá oslavuje hravého ducha Holi. Podujatie vyvrcholí priateľským súbojom, kde sa role obrátia. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre