Bizarné tresty, ktoré sú udeľované ľuďom na Floride. Ich myšlienka je ale inšpirujúca.

4618

Florida je štát, kde je možné takmer všetko. Predsa len sa nachádzame v Amerike, kde vo všeobecnosti platia trochu iné pravidlá a mravy ako je tomu u “nás” v Európe. Aby sme si tak trochu rozšírili obzory, rozhodli sme sa pozrieť na život a zákony na druhej strane zemegule. Nie náhodou sme si vybrali Floridu. Zaujala nás čímsi, čo určite padne do oka aj vám. Ako aj u nás, tak aj v tomto Slnečnom štáte sú na čele trestného súdnictva sudcovia, ktorí majú právomoc odsúdiť zločincov v okamihu, kedy sa preukáže ich vina. Tresty ale môžu byť naozaj rôzne. 

Niekomu sa môžu zdať nedostatočné, no možno je aspoň ich myšlienka uznaniahodná, aj keď tak trochu bizarná. Takže, možno keby ste sa raz náhodou rozhodli spáchať trestný čin, Florida by bola tým pravým miestom. 

Trest za porušenie zákona o cestnej premávke 

abandoned car on sand
Autor tejto fotografie je Kiwihug

Namiesto klasickej pokuty, odňatia vodičského preukazu alebo rovno odsúdenia za trestný čin, chce sudca na Floride zaviesť tresty, ktoré by istým spôsobom vodičov vzdelávali. Ľudia majú za trest napísať esej (o 500 slovách) o ľuďoch, ktorí prišli o život pri dopravnej nehode. V rámci písania musia navštíviť pamätné miesto, prečítať správy o nehode a zistiť počet obetí nehody. Má to byť pre nich dostatočný “zážitok” na to, aby sa na cestách správali zodpovedne a ohľaduplne. Majú si uvedomiť následky nebezpečnej a riskantnej jazdy. 

Zlodeji musia ľuďom verejne povedať, že kradli 

man in blue and white crew neck t-shirt holding brown wooden signage
Autor tejto fotografie je Mick Haupt

Za prvú krádež v obchode v okrese Putnam na Floride vás čaká naozaj netradičný trest. Namiesto toho, aby vás sudca poslal na 30 dní do väzenia, budete musieť ísť do obchodu, kde ste zločin spáchali s nápisom, čoho ste sa dopustili. V meste žije malá komunita ľudí, takže nie je možné, aby ste zostali v anonymite. 

Budete teda slúžiť ako odstrašujúci prípad, kedy sa hanba ponesie s vami po celý život. 

Hlasná hudba a trest v podobe opery

people sitting on chairs inside building
Autor tejto fotografie je Gabriel Varaljay

Michael Carreras, klubový promotér, skončil pred súdom za to, že si o piatej ráno púšťal v aute nahlas rapovú hudbu. Keďže nešlo o vážny priestupok, sudca mu dal na výber – buď zaplatí pokutu 500 dolárov (viac ako 450 eur) alebo si pôjde vypočuť operu La Traviata, ktorá mala trvať dve a pol hodiny. Michael si vybral druhú možnosť a nakoniec priznal, že to bolo pre neho veľmi poučné – dostal cennú lekciu. 

Žena obvinená z útoku na policajta musela stáť pred policajnou stanicou

a building with a sign that reads polize i polize
Autor tejto fotografie je Markus Winkler

24-ročnú Alexandru Espinosu-Amayu vyhodili z nočného klubu v Orlando počas oslavy jej vlastných narodenín. Ona sa však vyhadzovačmi nechcela nechať vyhodiť, a tak musela zasiahnuť policajná hliadka. Alexandra však v zápale boja zasiahla policajta a skončila pred súdom. Sudca ju chcel naučiť trpezlivosti a lepšiemu zvládaniu vlastných emócií – takže štyri hodiny musela stáť pred policajnou stanicou a každému príslušníkovi vysvetľovať čoho sa dopustila. 

Tínedžer odsúdený za zabitie pri vedení vozidla, musel každý týždeň posielať rodine zosnulých pohľadnicu

a pile of old envelopes sitting on top of each other
Autor tejto fotografie je rc.xyz NFT gallery

Len 19-ročný Andrew Gaudioso šoféroval automobil, v ktorom s ním bol aj jeho priateľ, vojnový veterán z Iraku, keď mali nehodu. Bohužiaľ, v krvi Gaudiosa sa našli zvyšky drog. Za zločin bol plne zodpovedný a bol obvinený z prečinu usmrtenia, za čo mal dostať trest odňatia slobody. Jeho rodičia však požiadali o iný trest, ktorému sudca vyhovel – dostal podmienku, zákaz šoférovania a každý týždeň (po dobu 15 rokov) mal rodine zosnulých posielať pohľadnicu, aby nikdy na svoju chybu a jej tragické následky nezabudol. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre