Blue Monday alebo modrý pondelok. Prečo je to najdepresívnejší deň v roku?

900

Tretí januárový pondelok je známy aj ako Blue Monday alebo modrý pondelok. Podľa mnohých psychológov je to najdepresívnejší deň roka a tentokrát pripadol práve na dnes, 17. januára.

Za pojmom „blue monday“ stojí anglický psychológ Cliff Arnall z Cardiffu. Prvýkrát sa najdepresívnejší deň roka pripomínal 24. januára 2005. Prečo je ale práve tretí januárový pondelok najdepresívnejším dňom v roku?

Zdroj: pixabay

Modrý pondelok so sebou prináša najhoršie situácie, ktoré trápia ľudí. Je to napríklad koniec víkendu a vianočných sviatkov, no ľudí trápi okrem toho aj zlé januárové studené počasie a krátke dni.

Psychológ Arnall sa dostal k modrému pondelku cez matematický vzorec. Do vzorca zahrnul počasie (W), dlhy (D), mesačný plat (d), čas, ktorý prešiel od Vianoc (T), čas od nesplnenia novoročných predsavzatí (Q), nízku úroveň motivácie (M) a potrebu konať (Na).

Vzorec na výpočet modrého pondelka. Zdroj: vlastné spracovanie

Popri faktoroch, ktoré ovplyvňujú tento najdepresívnejší deň v roku, stojí za celým konceptom modrého pondelka aj marketing. Istá zahraničná cestovná kancelária chcela podnietiť ľudí k tomu, aby si už v januári kupovali letenky. Toto potvrdil aj samotný Cliff Arnall.

Mind, charitatívna organizácia pre duševné zdravie, sa vysmieva z tohto pojmu a tvrdí, že tento koncept nemá žiaden základ vo vedeckom výskume. „Tí z nás, ktorí žijú s depresiou, vedia, že tieto pocity nie sú diktované dátumom,“ dodáva organizácia.

ZDROJ1, ZDROJ2

 

Lucia Gajdošová
Ahojte :) Volám sa Lucia a aktuálne pracujem v marketingovej agentúre. Som milovníčkou kníh, kávy, cestovania a spoznávania nových miest. Popri práci sa venujem aj foteniu a sociálnym sieťam.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre