Bohatí ľudia z Arabských krajín si nelegálne kupujú gepardov a chovajú ich ako domácich miláčikov, čo predstavuje veľký problém

526

Fond na ochranu gepardov (CCF) varoval, že rastúci trend nezákonného obchodovania s týmito zvieratami dosiahol „epidemické rozmery“, keďže zvieratá zo Somálska posielajú na Arabský polostrov. Pýtate sa prečo? Nuž, pre bohatých ľudí, ktorí ich chovajú doma ako svojich domácich miláčikov.

Podľa CCF zostalo vo voľnej prírode menej ako 7 500 gepardov, pričom ďalších 1 000 je držaných v zajatí a v rukách bohatých ľudí z Arabského zálivu. Tí ich totiž navyše nakupujú a predávajú prostredníctvom nezákonných online obchodoch. Laurie Marker, americká biologička, ktorá sa zaoberá ochranou prírody a je zakladateľkou CCF, sa na túto tému vyjadrila takto: „Je len otázka času, kedy vymrie aj posledný gepard.“ CNN uvádza, že veľa gepardov – najohrozenejších veľkých mačiek v Afrike, nakoniec končí v arabských domoch v Perzskom zálive. Zistilo sa, že niektoré jedince predávajú za viac ako 10 000 dolárov.

Mnoho z nich však zomiera počas drsnej cesty zo Somalilandu, zatiaľ čo iní niekedy zomrú už o rok alebo dva, keď sa stanú domácimi miláčikmi, pretože nie sú zvyknutí žiť v zajatí. Jeden veterinár sa vyjadril, že gepardy by v žiadnom prípade nemali žiť v zajatí. Ľudia, ktorí ich chovajú ako domácich maznáčikov výrazne prispievajú k vyhynutie druhu, myslí si vyššie spomínaná biologička. Majiteľka geparda Shahad al-Jaber povedala, že si kúpila domácich miláčikov Mark a Shahad prostredníctvom nezákonného obchodu. Z Afriky ich jej prepašovali za 3 000$. „Sú to moje batoľatá. Určite by som ich uprednostnila pred svojimi deťmi, ak by som raz nejaké mala,“ povedala táto majiteľka geparda.

Zatiaľ čo mnoho krajín a štátov zakazuje súkromné ​​vlastníctvo a predaj voľne žijúcich živočíchov, skutočné presadzovanie právnych predpisov je už iná vec. Shahad al-Jaber vysvetlila, že zatiaľ čo v Kuvajte vlastnila nezákonne exotické zviera, policajných orgánov sa nebojí, pretože má „wasta“, čo je populárny výraz používaný v arabských krajinách, ktorý znamená „vplyv“. „V Kuvajte je veľmi dôležité, aby ste poznali niekoho, kto má dobré postavenie. Ten vás bude chrániť,“ povedala žena.

Somálsky minister životného prostredia uviedol, že na zastavenie tohto nelegálneho obchodu je potrebné zastaviť dopyt v arabských krajinách. Ministerstvo pre klímu a životné prostredie Spojených arabských emirátov vo vyhlásení pre CNN poprelo, že v súkromných domoch krajiny boli alebo sú chované gepardy. Laurie Marker povedala, že tí, ktorí sú pri moci, musia urobiť niečo, aby zvýšili informovanosť o rastúcom probléme, pričom dodala: „Naozaj potrebujeme vplyvných ľudí, vlády, kráľov, princov alebo kráľovné, aby tí skutočne povedali, že to nie je správne. Ak ich dokážeme zachrániť, dáme im najlepší život, aký sa len dá, no vo voľnej prírode, kam patria.“

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre