6 spôsobov, ako bojovať s únavou bez toho, aby ste museli vypiť litre kávy

2861

Pitie množstva kávy, guarana alebo suplementy na podporu energie nie sú vždy najlepším krokom, keď jej nemáte dostatok. Najlepšie je zostať plný energie čo najprírodnejšou cestou. Je mnoho zdravých spôsobov, ako to docieliť, a aj tá najmenšia zmena môže urobiť veľký rozdiel vo vašom fungovaní.

1. Nachvíľku si zdriemnite

Niektorým ľuďom pomáha si krátko pospať – sú ostražitejší a podávajú lepší výkon. Hovoríme však o naozaj krátkom spánku, teda 20 – 30 minútovom. Ak však chcete vedieť, aké je jeho ideálne trvanie, je to 26 minút – vtedy z neho vyťažíte maximum.
A aj keď tie dlhší spánok omnoho lákavejší, nepoddajte sa hlasu, ktorý vám hovorí, aby ste zostali v posteli dlhšie. Obmedzí to váš nočný spánok, čo opäť vedie k nedostatku energie cez deň.

2. Určte si limit denného príjmu kofeínu

Aj keď je kofeín známy pomocník pri nedostatku energie, je dôležité si pri ňom určiť limit. Pri nadmernom množstve budete mať pocit vyčerpanosti, keď prestane účinkovať, nadobudnete pocit, že vaša energia závisí od množstva kofeínu a nikdy nie je dobré, byť na niečom závislý, však?
Optimálna denná dávka je 400 miligramov.

3. Aromaterapia

Je to procedúra, ktorá využíva prírodné extrakty z rastlín, aby zlepšila zdravie a celkové nažívanie. Podporuje vašich troch najlepších priateľov: telo, myseľ a ducha. Verte či nie, ľudská myseľ spracováva vône neuveriteľným spôsobom. Dýchanie citrónového oleja vám môže pomôcť znížiť pocit vyčerpanosti a depresie, zatiaľ čo mätový zlepšuje koncentráciu a ostražitosť.

4. Hýbte sa (najlepšie v exteriéri)

Cvičenie v prírode zvyšuje energiu, redukuje stres a zvyšuje ostražitosť. Takisto má dobrý vplyv na vaše emócie, ako entuziazmus a znižovanie hnevu, nehovoriac o príjme vitamínu D.

5. Zvýšte príjem bielkovín

Bielkoviny vás “nadopujú” energiou a hrajú dôležitú úlohu pri prenášaní kyslíka v krvi. Keď máte chuť na sladké, skúste ju zajesť potravinami bohatými na bielkoviny a zdravé tuky, ako napríklad zeleninou, gréckym jogurtom s ovocím alebo arašidovým maslom.

6. Nezabúdajte na pitný režim

Vypite minimálne osem pohárov vody denne, pretože hydratácia silno ovplyvňuje činnosť ľudského mozgu. Aj ten najmenší nedostatok vody sa preukáže na jeho fungovaní. Môže vám to pokaziť náladu, zhoršiť pamäť a koncentráciu, a bolesť hlavy sa stane vašou vernou priateľkou.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre