Aktivistka za volebné práva žien obetovala svoj život! To čo máme a môžeme, nie je samozrejmosť!

169

Pomaly sa blížilo leto – písal sa 4. jún 1913, keď došlo na dráhe v Epsom Downs Racecourse k vážnej “nehode”. Jeden z koní sa rútil do zákruty, keď sa na dráhe ocitla Emily Davison. Išlo o nesmierne šokujúci moment, ktorý sa odohral na jednej z najočakávanejších športových udalostí.

Ako sme už naznačili, nešlo o nehodu – Emily presne vedela, čo robí a mala na to aj pádny dôvod. Jej cieľom bolo upozorniť na otázku volebného práva žien. Jej život nebol ľahký, pre svoje presvedčenie a snahu si veľa vytrpela, no podarilo sa jej vydláždiť cestu ďalším aktivistkám. 

Zdroj: wikimedia common

Narodenie a život 

Zdroj: wikimedia common

Narodila sa v roku 1872 v britskej rodine, ktorá sa radila do strednej spoločenskej vrstvy. Úspešne absolvovala St. Hugh’s College, načo sa stala aj militantnou členkou Sociálnej a politickej únie žien (WSPU). Táto únia vznikla za jediným účelom – vydobiť ženám volebné právo. Vystupovali verejne a boli neodbytné a práve vďaka tejto ich odhodlanosti majú ženy rovnaké právo ako muži – môžu ísť slobodne voliť. 

Emily Davison chcela na Epsom Derby upriamiť pozornosť na kauzu sufražetiek

Ako mnohé sufražetky, aj Emily verila, že ak sa má niečo zmeniť, je nutné podnikať priame akcie. Preto 4. júna 1913 nasadla do vlaku a namierila si to na Epsom Derby – slávne dostihy, ktoré sa konali každý rok (v tom čase boli veľmi obľúbené a navštevované). Preto sa rozhodla, že využije ich popularitu, aby upozornila na svoj záujem. 

Ako to celé prebiehalo? 

Zdroj: wikimedia common

Kone spolu so svojimi džokejmi pretekali na dráhe. Práve sa blížili k zákrute, keď Emily Davison preliezla zábradlie, ktoré oddeľovalo súťažiacich na dráhe od okolitých divákov. Zakričala povzbudivé heslo žien bojujúcich za práva a po zrážke s koňom, na ktorom sedel kráľ George V., sa zrútila na zem. Spolu s koňom Anmerom a jeho džokejom. Celé to bolo natočené a sfilmované.  

Následne sa Emily dostala do nemocnice. Jej stav bol však natoľko vážny, že o niekoľko dní svojim zraneniam (rozbitej lebke) podľahla. 

Jej čin rozdelil britskú verejnosť na dve skupiny 

Reakcia verejnosti na hroznú udalosť, ktorá sa odohrala na Epsom Derby bola veľmi nejasná a zmiešaná. Navyše, tlač sa v prvom rade sústredila na správy o kráľovskom koňovi a Georgovi V. Ale predsa len sa Emily podarilo v spoločnosť otvoriť diskusiu o tom, či si ženy naozaj zaslúžia volebné právo, keď sú ochotné páchať takéto drastické a na prvý pohľad hysterické činy. Našli sa ale aj ľudia, ktorí sa pridali k myšlienke, ktorú zastávali. 

Už viackrát bola zapojená do nebezpečných činov spojených s násilím 

Zdroj: wikimedia common

Tragický incident v Epson Derby nebol prvým stretom Emily Davison s nebezpečenstvom v súvislosti s bojom za volebné práva žien. Ako členka hnutia, sufražetka, sa veľmi často dostávala do ohrozenia, pričom bola najmenej deväťkrát zatknutá a podstúpila 49 násilných kŕmení. Všetky sufražetky totiž držali vo väzení protestnú hladovku, čomu chceli dozorcovia zabrániť, a tak ich násilne kŕmili. Pomocou sondy, ktorú im zaviedli cez ústa až do žalúdka. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre