Boli ste niekedy unavení po noci strávenej na novom mieste? Toto je dôvod.

710

Určite to poznáte všetci; najlepšie sa spí vo vlastnej posteli vo vlastnej izbe a keď sme niekedy nútení stráviť noc na mieste, ktoré nám nie je známe, existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa poriadne nevyspíme.

Očividne je to tak preto, že keď spíme v novom prostredí, reálne odpočíva len jedna časť nášho mozgu. Yuka Sasaki, profesorka na Brownovej univerzite hovorí, že ľavá časť mozgu sa zdá byť „čulejšia“ ako tá pravá. Spolu s tímom vedcov skúmala mozgové vlny 35 študentov univerzity a dospeli k záveru, že počas prvej noci strávenej v laboratóriu bola pravá strana ich mozgu „ospalejšia“ ako tá ľavá. Po prvej noci sa ale tento rozdiel zmizol.

insomnia fotografia

Údajne je to trik, ktorého sú schopné mnohé zvieratá – pomáha im to rýchlejšie reagovať v prípade, že sa k nim v spánku priblíži predátor a zvyšuje to ich šance sa prežitie.

Hoci ľudia sa už dnes predátorov obávať nemusia, schopnosť „spať len na polovicu mozgu“ nám zostala ako pozostatok starých inštinktov z čias, keď boli noci tmavé a plné hrôz. Teraz nám to väčšinou len znepríjemňuje život, pretože aká vysoká je pravdepodobnosť, že sa váš spolubývajúci rozhodne uškrtiť vás počas prvej noci na internáte?

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre