Spoznajte Brusel za 10 minút – najdôležitejšie rady a tipy pre každého cestovateľa

860

Po skončení Druhej svetovej vojny sa stal Brusel politickým centrom Európy. Domov tu našli inštitúcie Európskej únie, NATO a mnohé ďalšie organizácie, ale aj diplomati a politici z celého sveta. Okrem toho je Brusel oficiálne hlavným mestom Belgicka. Možno práve tento článok vás inšpiruje ku kúpe leteniek do Bruselu.

Asi ťažko by sme hľadali podobne kozmopolitné mesto, akým je Brusel. Konkuruje mu hádam už len New York. Ak politika nie je vaša šálka kávy, poteší vás fakt, že Brusel produkuje obrovské množstvo piva, čokolády a waflí. Len v Bruseli sa nachádza 800 rôznych značiek piva.

Brusel
pixabay.com

 

Ako na letenky do Bruselu? ✈

Brusel má dve medzinárodné letiská, na ktoré prilietajú klasické aj nízkonákladové letecké spoločnosti. Jedno sa nachádza na okraji mesta a druhé je vzdialené 55 kilometorov južne od centra mesta.

Z Bratislavy lieta pravidelná priama letecká linka, ktorú operuje spoločnosť Ryanair. Lety prilietajú na letisko Brusel Charleroi. Akciové ceny leteniek sa pohybujú v cenách okolo 49 € za spiatočnú letenku pre jednu osobu. Let trvá približne hodinu a 45 minút.

Z Košíc sa dostanete do Bruselu na jeden prestup leteckými spoločnosťami LOT a ČSA. České aerolínie majú prestup v Prahe a poľské vo Varšave. Najrýchlejšie spojenia aj s prestupom trvajú viac ako štyri hodiny. Ceny sa pohybujú okolo 250 € a s akciovými letenkami sa stretnete len výnimočne.

Z Budapešti lietajú klasické aj nízkonákladové letecké spoločnosti. Okrem Ryanairu lieta aj Wizzair. Lety vám zaberie menej ako dve hodiny a ceny leteniek sa pohybujú okolo 50 €.

Najviac letov smeruje do Bruselu z Viedne, ale treba počítať s tým, že ceny leteniek sa zvyšujú.

pixabay.com

Ako sa prepravím z letiska do mesta

Letenky do Bruselu
Foto od faungg’s photos

Brusel Zaventem

Letisko Brusel Zaventem má medzinárodnú značku BRU a je medzinárodným letiskom. V provnaní s letiskami iným veľkomiest sa nachádza pomerne blízko od centra, len 12 kilometrov.

Najrýchlejším spôsobom prepravy je vlak, ktorý premáva každých desať minút od 5:00 ráno do pol noci sedem dní v týždni. Cesta trvá približne 18 minút a za lístok zaplatíte 12,70 €. Lístok na metro v tomto vlaku neplatí a musíte si zakúpiť špeciálny lístok.

 

Autobusy z letiska odchádzajú zo stanice na nultom podlaží letiska. Linka s názvom Airport Line vás prepraví do Luxemburgu a centra Bruselu. Nastúpiť môžete na linku číslo 12 alebo 21. Linka 12 premáva od pondelka do piatku do 20:00 a prepraví vás iba na hlavnú stanicu metra Schuman a potom stojí až v Luxemburgu. Linka 21 jazdí po 20:00 a cez víkendy a má viacej zastávok.

 

Letisko Brusel Charleroi

Alebo inak sa toto letisko nazýva aj Brusel South a nachádza sa 55 kilometrov na juh. Cesta do centra vám zaberie približne 50 minút, ak nejdete v čase dopravnej špičky. Na toto letisko prilietajú nízkonákladový prepravcovia Ryanair a Wizzair.

Najpoužívanejšou a najjednoduchšou alternatívou ako sa dostať do mesta je autobus. Ide o kyvadlovú dopravu, ktorá ide priamo z letiska do centra. Konečnou zastávkou je Brussels Midi (južná stanica). Od 08:00 do 24:00 premáva každú pol hodinu.

Taxík z letiska Charleroi do mesta vás bude stáť približne 90 €.

 

 

Doprava v Bruseli

V Bruseli sa dostanete mestskou hromadnou dopravou kamkoľvek. Môžete využiť vlaky, električky, metro, autobusy aj prepravu po vode.

pixabay.com

Metro

Mnohé stanice metra sú sami o sebe turistickou atrakciou a sú krásne vyzdobené. V Bruseli sú štyri linky metra a počas špičky ide metro každé tri minúty, po ôsmej večer každých 10 minút a cez víkendy každých 5 minút.

Autobusy

Autobusy sa častejšie využívajú, ak sa v blízkosti nenachádza žiadna stanica metra. Na každej zastávke nájdete rozpis odchodov. Lístky sa dajú kúpiť aj priamo u vodiča a hodinový lístok stojí 2,50 € a môžete ho použiť potom aj na metro a električku.

Električky

Električky majú oproti metru nevýhodu, že sú pomalšie ale v porovnaní s autobusmi jazdia častejšie. Rovnako príchody, odchody a zastávky nájdete na každej zastávke električky.

Pri preprave je výhodnejšie si zakúpiť viac lístkov alebo využiť viacdenný lístok. Môžete si vybrať medzi plastovou kartičkou MOBIB alebo papierovými lístkami JUMP.

Jeden lístok MOBIB stojí 1,60 € a JUMP 1,80 €, 2 € stojí lístok, ak ho kúpite priamo u vodiča. Kolekcia siedmych lístkov stojí 7,30 € a 10 lístkov MOBIB 11,20 € a 13,50 € JUMP.

Celodenný lístok stojí 4,30 €, celodenný lístok vrátane linky 12 a 21 z letiska stojí 7,50 €.

pixabay.com

Ubytovanie v Bruseli

Tak ako vždy v našich cestovateľských príručkách odporúčame riešiť ubytovanie ihneď po zakúpení leteniek. Máte tak istotu výhodnej ceny a dobrej kvality.

Najlepšie hodnotené 3* hotely

Brussels Welcome Hotel
Priamo v centre Bruselu nájdete tento jedinečný a dizajnový hotel. Nachádza sa na námestí Sv. Kataríny. Od hotela je iba pár metrov stanica metra, ktorou sa ľahko dostanete na letisko alebo na vlak.

Motel One
Príjemný hotel priamo v centre. Nachádza sa len 10 minút chôdze od hlavného námestia, známej sochy Manneken Pis („cikajúci chlapec“) a obchodného centra Rue Neuve alebo hlavnej železničnej stanice.

Najlepšie hodnotené hostely

Sleep Well Youth Hostel
Kvalitný a lacný hostel v centre mesta s bezplatnou wifi a navyše veľmi ekologickou politikou. Nájdete tu aj príjemnú terasu na posedenie alebo požičovňu bicyklov. Najbližšie stanica metra je vzdialená iba 5 minút chôdze.

Brxxl 5 City Centre Hostel
Hostel sa nachádza 900 metrov od bruselskej burzy a na 24 hodinovej recepcii vždy nájdete príjemný personál, ktorý sa vám bude snažiť pomôcť. Na hlavné námestie je to len 300 metrov.

Čo by ste mali v Bruseli vidieť?

Ak ste si vybavili letenky aj ubytovanie môžte sa smelo pustiť do skúmanie ďalšieho Európskeho mesta.

Grand Place (Grote Markt)

Srdce Bruselu, ktoré sa nachádza v centre Starého mesta. Ide o jedno z najzachovalejších a najkrajších námestí v Európe. Celé námestie je vďaka jedinečnej architektúre veľmi elegantné.

pixabay.com

Mannekin Pis alebo voľne preložené „cikajúci chlapec“

Na ulici Rue de l’Etuve sa nachádza jeden z najznámejších symbolov Bruselu – Manneken Pis. Takmer vždy je celá socha obkolesená množstvom turistov. Pôvod sochy siaha až do roku 1388, ale o jej vzniku nič nevieme. Ľudovo ho nazývajú najstarším obyvateľom Bruselu.

pixabay.com

Katedrála Sv Michala (Katedrále Sv. Gudula)

Nádherná katedrála je zasvätená Sv. Michalovi a Sv. Gudulovi (patrónovi Bruselu. Prvý stavebný kameň položili v roku 1225 a dokončili ju v 15. storočí. Pôsobivá fasáda láka turistov z celého sveta. Vrcholom katedrály sú dve 69 metrov vysoké veže, ktoré navrhol Jan van Ruysbroeck. Katedrála je otvorená každý deň od 7:30 ráno do 18:00 večer.

Kráľovský zámok (Koningsplein)

Najzvýznamnejšia budova v celom meste je práve tento zámok, ktorý je sídlom belgickej kráľovskej rodiny. Výmená stráží sa koná každý deň okolo 14:30. Tradične je palác prístupný verejnosti počas celého leta.

Kráľovský zámok (Koningsplein)
Foto: Wikimedia

Čo by ste mali ochutnať?

Belgická kuchyňa nie je taká známa ako iné, ale v posledných rokoch sa dostáva do povedomia verejnosti aj ako gastronomická destinácia. Známe sú len klasické chuťovky ako čokoláda, pivo, vafle, ale vymenovať typické belgické jedlá, vie len málokto.

Mušle

Moules-frites, po francúzsky, Mosselen-Friet, vo flámštine, alebo po našom mušle s hranolkami sú typickým bruselským jedlom. Nájdete ho v každej reštaurácii, občerstvení aj väčších kaviarňach. Zvyčajne sa mušle v Belgicku servírujú parené v bielom víne vo veľkej čiernej miske.

pixabay.com

Fries

Fries (frites po francúzsky or frieten vo flámštine) sú pravdepodobne národným jedlom. Belgičania hranolky nikdy nenazvú “french fries” a to ani len v anglickom preklade. Odkiaľ pochádzajú hranolky je kontroverzná téma, ak ale ochutnáte tie belgické, dostanete sa na pomyselnú novú hranolkovú úroveň. Sú skutočne fantastické.

pixabay.com

Mäsové guľky

Guľky z hovädzieho a bravčového mäsa sú obľúbeným pokrmom v oboch jazykových oblastiach. Vo flámskej časti sa servírujú namočené do rajčinového pyré alebo sú vypražené na masle podávané s rajčinovou omáčkou. Na juhu Bruselu sa podávajú s omáčkou z hovädziny a sirupom de Liege. Ide o ovocný sirup, ktorý sa vyrába z jabĺk a hrušiek.

belgium meatballs fotografia
Foto od tobo

Veríme, že sme pomohli s vaším ďalším výletom do Bruselu alebo inšpirovali ku kúpe leteniek. Akékoľvek otázky alebo skúsenosti s Bruselom zanechajte v komentároch.

Zdroje

www.brussels.info
www.brussels.be
https://wonderfulwanderings.com
https://wizzair.com
www.tripadvisor.com
www.lonelyplanet.com

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre