Po prečítaní článku, budete závidieť všetkým mamičkám vo Švédsku

673

480 dní platenej rodičovskej dovolenky

Švédi dostávajú 390 dní príspevok vo výške 80 % ich pôvodného platu. Navyše majú právo si požiadať ešte o 90 dňovú materskú pre otcov. Po vyčerpaní týchto príspevkov dostávajú matky podporu, ktorá je už pre všetkých rovnaká. Otcovia môžu o materskú požiadať hocikedy do veku 8 rokov dieťaťa. Ak majú rodičia viac detí, poberajú materskú za každé jedno samostatne. Preto môžu s deťmi veľa cestovať a dovolia si aj niekoľko mesačné dovolenky.

pixabay.com, CC0 Public Domain

Môžu zredukovať svoj pracovný čas o 25 %

Ak sa rodičia starajú o dieťa mladšie ako osem rokov, môžu odpracovať iba 75 % svojho pôvodného pracovného času. Ak májú pocit, že je toho na nich v práci veľa a potrebujú sa viac venovať svojmu dieťaťu, môžu. A zamestnávatelia nemôžu povedať ani slovo.

Detské centrá na každom rohu

pixabay.com, CC0 Public Domain

Či je to Slovensko alebo Švédsko, byť zatvorený doma iba s diťaťom je stereotypné. Preto sa po celom Švédsku nachádzajú materské centrá. V každom meste je ich niekoľko. Ponúkajú v nich pre rodičov zadarmo kávu alebo čaj a pre deti sú pripravené miestnosti plné hier a hračiek. Centrá denne organizujú rôzne podujatia, výlety do prírody či kreatívne kurzy.

Všade samí oteckovia

pixabay.com, CC0 Public Domain

Nosenie v šatkách či nosičoch je na Slovensku stále viac menej výhradne ženskou záležitosťou. Vo Šédsku nosia rovnako často svoje deti aj otcovia. Okrem toho bežne vidíte na ihriskách otcov ako kŕmia deti, vyzdvihujú ich z škôlok. Dokonca sa na pánskych toaletách nachádzajú aj prebaľovacie pulty. Rovnoprávnosť musí byť všade.

Nikoho netrápi zlé počasie

pixabay.com, CC0 Public Domain

Vo Švédsku sa riadia heslom: Neexistuje zlé počasie, ale iba zlé oblečenie. Keď vonku prší, rodičia pokojne vezmú svoje deti na ihrisko. A určite na ňom nebudú sami. Deti jednoducho navlečú do nepremokavých vecí a pre seba pribalia dáždnik. Navyše bábätká často spia vonku v kočíku nezávisle od toho, či je leto alebo zima.

Vláda kompenzuje plat, ak rodič ostáva doma s chorým dieťaťom

pixabay.com, CC0 Public Domain

Podľa jedného švédskeho vtipu by sa február mal premenovať na VABruary. Skratka VAB pochádza zo slova Vård Av Barn, čo v preklade znamená starostlivosť o dieťa. Práve počas februára je najviac detí chorých, a ak nemá dieťa viac ako 12 rokov, dostane rodič starajúci sa oň od vlády finančnú kompenzáciu priamo na svoj účet – VAB.

Dospelácka detská strava

Ak by ste sa detí vo Švédsku opýtali na ich obľúbené jedlo, odpovede by vás prekvapili. Je úplne bežné, že deti už od útleho veku jedia úplne rovnaké jedlá ako dospelí. Ak by ste čakali, že štvorročné deti budú v reštaurácii jesť hranolky, ste na omyle. Pravdepodobne budú jesť to isté, čo rodičia – kuskus s rybou alebo inú zdravú špecialitu.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre