Budú fosilné palivá čoskoro minulosťou? Európska únia dosiahla historický míľnik za cestou k čistejšej energií !

88
white and black ship on sea under white clouds
Autor tejto fotografie je Chris LeBoutillier
  • Rekordný pokles znečistenia EÚ z fosílnych palív v posledných rokoch
  • Bezprecedentné zníženie výroby elektriny z uhlia a plynu
  • Obnoviteľné zdroje a jadrová energia teraz dominujú v sieti
  • Najnižšia spotreba fosílnych palív od roku 1990
  • Obnoviteľné zdroje a jadrová energia viac ako dvojnásobok výroby energie z fosílnych palív

 

Európska únia dosiahla environmentálny rekord, o ktorom si mnohí mysleli, že bude trvať desaťročia. Fosílne palivá, ktoré kedysi kontrolovali naše zdroje energie, klesli na úroveň, akú sme nezažili od roku 1990, keď sa začali viesť záznamy. Tento posun znamená viac než len prchavý trend; ide o zásadnú transformáciu energetickej siete EÚ, ktorá je čoraz viac podporovaná obnoviteľnými zdrojmi energie. Informuje The Verge.

Uhlie a plyn klesajú

Rok 2023 bol pre energetický sektor EÚ významný. Obzvlášť výrazný bol odklon od uhlia, keď sa podiel elektriny vyrobenej z uhlia znížil o 26 %. Plyn nezaostával, jeho výroba klesla o 15 %, čo je najvýraznejší ročný pokles za posledné desaťročia. To všetko spolu znamená výrazné zníženie emisií oxidu uhličitého z fosílnych palív o 19 %.

Vplyv Ruska a jeho následky

Pokles spotreby uhlia postupoval, až kým neočakávaná udalosť nespôsobila dočasný zvrat. Ruská invázia na Ukrajinu viedla k opätovnému vzostupu uhlia, keďže krajiny EÚ sa snažili znížiť závislosť od ruského plynu. Tento nárast bol však krátkodobý a výroba elektriny z uhlia je teraz o polovicu nižšia ako v roku 2016, čo signalizuje potenciálny postupný útlm.

Obnoviteľné zdroje energie sa dostali do centra pozornosti s prelomovým zastúpením v mixe elektrickej energie EÚ. Najmä veterná a solárna energia zaznamenali pôsobivý nárast, čo znamená začiatok novej, ekologickejšej éry v energetike.

Vietor prekonáva plyn

white electic windmill
Autor tejto fotografie je Nicholas Doherty

Veterná energia zažila v roku 2023 rekordný rok, keď vyrobila dostatok energie na pokrytie celého dopytu Francúzska a prvýkrát predbehla plyn. Veterná energia, ktorá predstavuje 18 % energetického mixu, je teraz základným kameňom stratégie EÚ v oblasti obnoviteľných zdrojov.

Príspevok solárnej a vodnej energie

Solárna energia tiež zaznamenala nárast a predstavuje 9 % mixu elektrickej energie, zatiaľ čo vodná energia sa zotavila zo svojho minima v roku 2022. Tieto zdroje energie sú kľúčovými prvkami rozmanitej a udržateľnej energetickej stratégie EÚ.

Úloha energetickej efektívnosti

Napriek rastu obnoviteľných zdrojov je skutočným environmentálnym hrdinom v tomto príbehu energetická efektívnosť. Pokles dopytu po elektrickej energii, ktorý v roku 2023 klesne o 3,4 %, podčiarkuje vplyv lepších opatrení v oblasti energetickej účinnosti. Keďže EÚ smeruje k elektrifikácii vozidiel a domácností, čo pravdepodobne zvýši dopyt po elektrickej energii, nemožno preceňovať význam energetickej efektívnosti a rozširovania kapacity obnoviteľných zdrojov energie.

blue and yellow flag on pole
Autor tejto fotografie je ALEXANDRE LALLEMAND

Cesta vpred

Aj napriek týmto pokrokom sa cesta zďaleka nekončí. Výroba veternej energie musí naďalej rásť o 15 % každý rok, aby sa splnili ambiciózne ciele EÚ v oblasti čistej energie. Európska únia, ktorá sa zaviazala k nulovým čistým emisiám oxidu uhličitého do roku 2050, navrhla zníženie emisií o 90 % do roku 2040, čím stanovila vysokú latku pre udržateľný pokrok.

Posolstvo je jasné: prechod na obnoviteľné zdroje energie nie je len víziou budúcnosti – deje sa to už teraz. Každým zatvorením uhoľnej elektrárne a každou novou veternou turbínou sa EÚ približuje k udržateľnej a čistejšej budúcnosti. Využívaním sily obnoviteľných zdrojov energie a neochvejným odhodlaním zvyšovať energetickú účinnosť idú Európania príkladom v celosvetovom boji proti klimatickým zmenám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.