Váš megasprievodca dovolenkou v Bulharsku – Čo vidieť a čo ochutnať?

1897

Pre mnoho Slovákov je Bulharsko jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií. Najväčší záujem vzbudzuje krajina predovšetkým v letných mesiacoch vďaka moru a teplej klíme. Pieskové pláže ležia často pod vysokými skalami a po večeroch nájdete takmer v celom Bulharsku čulý nočný život. Ideálna dovolenka.

Základné informácie o dovolenke v Bulharsku

Ide o pomerne lacnú destináciu v porovaní so západoeurópskymi prímorskými letoviskami. Výhodou je aj ľahká dostupnosť vďaka leteckej aj autobusovej preprave. Pre tých, ktorí nie sú zdatní v cudzích jazykoch, máme dobrú správu, dnes sa v Bulharsku dá dohovoriť v podstate aj po slovensky. Samozrejme, nebude to zložitá konverzácia, ale základné veci vybavíte.

Bulharsko mapa
Mapa Bulharska z Wiki

Na cestovanie vám od roku 2006 postačí občiansky preukaz. V prípade, ak cestujete na pas, skontrolujte si jeho planosť. Musí byť platný ešte minimálne tri mesiace pred návratom.

Pláže v Bulharsku sú zvyčajne piesočnaté a vďaka pozvoľnému vstupu do mora sú vhodné pre deti, dospelých aj seniorov. Jedinou nepríjemnosťou, s ktorou sa stretnete v mori, sú chaluhy. Napriek tomu, že sa môžu zdať nepríjemné, nič vám neurobia a práve naopak, sú znakom čistoty mora.

Bulharsko
pixabay.com

Ako sa dostať do Bulharska ?

Do Bulharska sa dostanete takmer všetkými dopravnými prostriedkami.

Doprava autom

V prípade, ak zvolíte možnosť ísť na dovolenku do Bulharska vlastným autom, budete cestovať cez Maďarsko a Rumunsko. V Maďarsku nezabudnite uhradiť poplatky za diaľnice. Desaťdňová diaľničná známka v Maďarsku stojí 12 € a mesačná 19 €. Cesta bude trvať pomerne dlho, veď do Burgasu je to z Bratislavy 1350 kilometrov. V aute strávite od 13 do 16 hodín.

Letecká doprava

Výbornou alternatívou k cestnej doprave je práve tá letecká. Charterové lety do Burgasu odlietajú takmer z každého slovenského letiska a let trvá len niečo menej ako dve hodiny. Ak plánujete dovolenku na vlastnú päsť, letenky si vybavujte ako prvé. Počas letnej sezóny ich ceny závratne stúpajú.

Bulharsko letecky
pixabay.com

Z Bratislavy lieta Wizzair do Sofie a letecké spoločnosti Ryanair a Smartwings do Burgasu. Ceny leteniek do Sofie sa pohybujú okolo 170 € a do Burgasu okolo 230 €. Z Košíc lieta Smartwings do Burgasu a cena za jednu spiatočnú letenku býva okolo 270 €.

Autobusová doprava

Najdlhšie, ale súčasne najlacnejšie, sa prepravíte do Bulharska autobusom. Vopred sa pripravte na veľmi dlhú a náročnú cestu, predovšetkým, ak ste vyššieho vzrastu. Do Sofie budete cestovať celý jeden deň, a ak smerujete až k moru, nebude to menej ako 30 hodín strávených v autobuse.

Pozitívnou správou je, že medzi Bratislavou a Sofiou existuje pravidelná autobusová linka, ktorou sa dostanete do Bulharska každý deň. Za jednosmerný lístok zaplatíte 49 € a spiatočný stojí 90 €.

Najobľúbenejšie letoviská v Bulharsku

Pláže pozdĺž Čierneho mora sú lákadlom pre turistov z celého sveta. More a pláže sú pomerne čisté, ale môže sa to líšiť v závislosti od konkrétneho prímorského strediska. Dokonca aj pri v metropolách Varna a Burgas nájdete pekné pláže len na skok od ruchu veľkomesta. Najnavštevovanejšími letoviskami sú Slnečné pobrežie, Sozopol, Primorsko, Pomorie, Albena alebo Zlaté piesky.

Regióny smerom na juh ako Primorsko a Kiten sú o niečo lacnejšie, smerom na sever sa ceny za ubytovanie aj služby zvyšujú.

Primorsko

Centrom letoviska je mestečko Primorsko, ktoré leží na malom polostrove na pobreží Čierneho mora. Od Burgasu je vzdialené 50 kilometrov a od hlavného mesta Sofie 450 kilometrov. Na severe Primorska medzi lagúnou Stamopolu pobrežím nájdete jedny z najzachovalejších pieskových dún pri Čiernom mori. Niektoré duny majú až 19 metrov a ponúkajú nádherný výhľad. Celá prírodná pamiatka sa vola Perla.

Primorsko

Oblasť Primorska je veľmi obľúbená vďaka príjemnej klíme, prekrásnej prírode a množstvu atrakcií, ktoré nájdete v mestečku. Oddýchnuť si môžete na jednej zo štyroch pieskových pláží – severnej, hlavnej, južnej a pláži Perla. Zabaviť sa môžete na volejbalových ihriskách, vo fitnescentrách, na vodných lyžiach, surfoch či skútroch.

Na ubytovanie máte na výber viacero možností, od ubytovania v súkromí, cez vily, apartmány, menšie hotely alebo veľké hotelové komplexy. V reštauráciach podávajú tradičné jedlá a zvyčajne v nich hrá aj živá hudba.Výhodou je, že množstvo textov a nápisov, jedálnych lístkov je v češtine a nájdete tu aj české informačné stredisko.

Slnečné Pobrežie

pixabay.com

Najväčšie prímorské stredisko v Bulharsku je jednoznačne Slnečné pobrežie. Rozprestiera sa na pobreží od mesta Nessebar až po rezort Sveti Vlas. Na svoje si tu prídu mladí ale aj rodiny s deťmi. Slnečné pobrežia sa nachádza len 40 kilometrov od Burgasu a všade sa rozprestiera široká piesočnatá pláž.

Zabavíte sa na najrôznejších vodných atrakciách, v blízkosti sa nachádza aj kultúrna a historická pamiatka – mesto Nessebar.

Ubytovacie možnosti sú skutočne rôznorodé. Na pobreží nájdete luxusné 5* hotelové komplexy, ale aj množstvo iných hotelov so všetkými rôznymi počtami hviezdičiek. Okrem hotelov sa môžete ubytovať aj v súkromných apartmánoch, vilách alebo izbách u tamojších obyvateľov.

Po celom Slnečnom pobreží nájdete množstvo reštaurácií, barov, diskoték, ktoré sú známe po celom svete a často v nich hrávajú aj známi DJ-i. Nočný život je veľmi bohatý a každý večer môžete stráviť nainom mieste.

Pomorie

Obľúbené letovisko Pomorie sa nachádza vo vzdialenosti 22 kilometrov od Burgasu a prvé osídlené mestá pochádzajú až z obdobia staroveku. Pláž v Pomorí je dlhá 5 kilometrov a okrem príjemného slnenia na pláži ponúka letovisko aj liečivé procedúry.

Nachádza sa tu liečivé bahno, v ktorom sa liečia ochorenia pohybového ústrojenstva, horných a dolných dýchacích ciest, lupienky ale aj mnohých iných ochorení). Okrem liečivého bahna preslávila Pomorie aj ťažba soli.

PomorieSozopol

Mesto Sozopol leží na pobreží 35 kilometrov od Burgasu. Mesto je jedno z najstarších na pobreži Čierneho mora. Letovisko má príjemnú romantickú atmosféru a v meste Sozopol nájdete atraktívne staré mesto. Medzi zaujímavé turistické atrakcie patrí umelecká galéria a archeologické múzeum.

V Sozopole sú dve pláže. Jedna hlavná pláž a pláž Harmani. V tesnej blízkosto Sozopolu nájdete ešte ďalšie dve pláže.

Albena

Albena sa nachádza na severe pobrežia Čierneho mora, 35 kilometrov od Varny. Letovisko leží len kúsok od chladných lesov rezervácie Baltata. Dovolenkárov potešia prekrásne scenérie aj úchvatná príroda. Pláž je dlhá 3,5 kilometra a nájdete tu aj tri kúpeľné centrá s množstvom klasických aj exotických relaxačných procedúr.

V oblasti je rozvinutý aj kongresový cestovný ruch. často sa tu konajú rôzne festicaly, kongresy, konferencie alebo športové udalosti. Mnohé sú medzinárodné. Známe sú Albena Fashion Fiesta (jún),medzinárodný festival umenia The Morning Star (v prvej polovici júna) alebo súťaž v cheerleadingu (júl).

Najzaujímavejšie turistické atrakcie a historické pamiatky v Bulharsku

Ak vám relax na pláží v Bulharsku nevyhovuje vedzte, že táto destinácia je vhodná aj pre tých, ktorí vyhľadávajú kombináciu oddychu a aktívnej dovolenky .

Starý Nessebar

pixabay.com

Zaujímavým spríjemnením dovolenky je mestečko Nesebar, ktoré sa nachádza v blízkosti Slnečného pobrežia na JV Bulharska. Prví obyvatelia žili na tomto území už pred 3000 rokmi. Nessebar pozostáva z dvoch častí. Na pobreží na pevnine sa nachádza Nový Nessebar a na polostrove je Starý Nesebar. Medzi oboma časťami je vytvrený most. Starý Nessebar patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nájdete tu typické dvojposchodové drevené domčeky a veľké množstvo kostolov.

Staré mesto v Plovdive

pixabay.com

Plovdiv je druhým najväčším bulharským mestom a je preslávené množstvom historických pamiatok. Viaceré pochádzajú zo staroveku a v roku 2019 bude mesto Európskym hlavným mestom kultúry. Mesto Plovdiv založili už pred 6000 rokmi a rozprestieralo sa na siedmych pahorkoch. Jeden z pahorkov bol na začiatku 20, storočia zničený. V Starom meste nájdete mimoriadne zachovalý amfiteáter z čias Rimanov. Ale to, čo preslávilo historické centrum Plodivu je renesančná architektúra a typické farebné domčeky.

Sozopol

Obľúbená rybárska dedinka ale súčasne významné prímorské stredisko plné dovolenkárov. Sozopol leží len 35 kilometrov južne od Burgasu. Prvé zápisky o meste Apollonia (dnešný Sozopol) pochádzajú už zo 6. storočia p. n. l. Názov Apollonia dostalo po soche boha Apollóna, ktorý bol ochrancom moreplavcov. Historická časť mesta na polostrove pripomína Nessebar, ale je menej preplnený turistami. Nevynechajte ani hradby na juhu a archeologické múzeum.

 

Sozopol fotografia
Foto od Stanislav Trifonov
Sozopol fotografia
Foto od kismihok

Na začiatku septembra sa koná v Sozopole festival Apolonia. V tom čase sa mesto premení na najväčšie centrum kultúry v Bulharsku. Počas festivalu sa konajú umelecké výstavy, verejné čítania z kníh, divadelné predstavenia a mnoho ďalších kultúrnych podujatí.

Kláštor Rila

pixabay.com

V lesoch pohoria Rila leží takzvaný Jeruzalem Bulharska – Rila, najznámejší kláštor v Bulharsku. Napriek tomu, že ide o historickú pamiatku, väčšina jeho súčasnej podoby pochádza z 19. storočia. V tom čase kláštor postihol ničivý požiar a musel byť nanovo vybudovaný a zrekonštruovaný. Dnes patrí medzi pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V blízkosti sa nachádza krásna príroda pohoria Rila s množstvom unikátnych živočíchov a rastlín.

Sedem Jazier

pixabay.com

Pohorie Rila ukrýva aj ďalší nádherný poklad – prekrásne ľadovcové jazerá. Sú mimoriadne lákavou turistickou atrakciou. Ak sa ich rozhodnete navštíviť počas letnej dovolenky, o nič neprídete. Jazerá bývajú zamrznuté ešte v júni. Návštevu jazier si väčšina návštevníkov spojí s jednodňovou turistikou. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dostať k jazerám, v závislosti od vašej kondície.

Všetky jazerá sa nachádzajú v nadmorskej výške od 2100 do 2500 m. n. m. Najhlbšie z jazier je Okoto (v preklade oko), ktorého dno je v hĺbke 37,5 metra.

Hlavné mesto Sofia

pixabay.com

Mesto Sofia bolo založené približne pred 2500 rokmi v blízkosti minerálnych prameňov. Dodnes je v meste sedem rôznych minerálnych prameňov.

Okrem toho je Sofia dnes moderná metropola s množstvom kultúrnych podujatí, múzeí či divadiel. Najznámejšou pamiatkou je katedrála Alexandra Nevského, ktorá je najväčšou pravoslávnou katedrálou na svete. Postavili ju na začiatku 20. storočia na počesť 200 000 padlých vojakov počas Rusko-tureckej vojny.

Čo by ste mali na dovolenke v Bulharsku ochutnať

Každý, kto je fanúšikom zdravého stravovania si príde v Bulharsku na svoje. Typické bulharské jedlá sú ľahké a s množstvom zeleniny. Zvyčajne obsahujú ryby alebo kuracie mäso. Fantastickú chuť mnohých jedál dotvára typické bulharské korenie čubrica (saturejka).

Bob Chobra

Ak by sme hľadaliti národné bulharské jedlo bola by ním táto vynikajúca fazuľová polievka. Varí sa z rôznych druhov fazule spolu s údeným mäsom. Varila sa už dávno v minulosti. V zime bolo vo všeobecnosti málo zeleniny, ale strukoviny boli dostupné takmer pre každého. Nie je žiadnym prekvapením, že sa takáto polievka varievala aj na Vianoce. Existuje aj vegetariánska verzia, ktorá sa pripravuje bez mäsa a je typická pre kláštory, ktoré dodržujú bezmäsité diéty.

bob chobra
WIkimedia

Banista (banica)

Výborný začiatok dňa – slaný koláč z lístkového cesta plnený slaným syrom. Tradičný recept kuchári po celom Bulharsku vylešujú rôznymi prísadami. Nájdete aj plnku s kapustou, cibuľkou, tekvicou alebo špenátom. Jedlo sa je zvyčajne na raňajky.

Podľa tradícií sa do koláčika zapekali rôzne symboly štastia a bohatstva. Zvyčajne sa objavovali v koláči mince alebo aj drieňová vetvička. Najčastejšie sa koláčiky so šťastím piekli na Nový rok. V posledných rokoch sa čoraz častejšie zapekajú do koláča odkazy na papieriku.

Mussaka

Zapekané mäsovité jedlo je obľúbené po celom Balkóne. Bulharská mussaka obsahuje zemiaky, vajíčka a bravčové mäso. Medzi mužmi je toto jedlo veľmi obľúbené a koluje vtip, že žiaden Bulhar by si nemal zobrať ženu, ktorá nevie uvariť mussaku.

Musaka fotografia
Foto od jlastras

Rakia

Alkohol, ktorý je národným nápojom, pijú takmer všetci dospelí. Vyrába sa z nakvaseného ovocia a obsah alkoholu je minimálne 40%. Rakia je veľmi podobná slovenskej pálenke. Rovnako sa vyrába z rôznych druhov ovocia alebo ich kombinácií. Tradične sa alkohol podáva pred jedlom a po ňom nasleduje šopský šalát.

Rakia fotografia
Foto od Radoslav Minchev

Zdroje:

http://www.kashkaval-tourist.com
www.streetfoodhunters.com
ww.lonelyplanet.com
www.tripadvisor.com

Начало


Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Mecho
1. marca 2018 19:31

Extrémne dobre zhrnuté a popísané link si odkladám. Bol som v BG už veľakrát a koľkokrát to bolo lepšie než Chorvátsko. Akurát autom je to dosť o držku. Mne sa najviac páči Slnečné pobrežie. Prvé roky to bolo dosť zaspaté aj služby ale po rokoch tam už fičia super hotely. A hlavne je tam aj pekné počasie http://pocasie.pozri.sk/predpoved-pocasia-letoviska/slnecnepobrezie