Predstavujeme vám niekoľko súčastí ľudského tela, ktorých funkcia je zanedbateľná, alebo sú len pozostatkom vývoja

6305

Určite sa nájdu mnohí z vás, ktorí boli nútení nechať si odstrániť napríklad slepé črevo, zuby múdrosti, alebo mandle. V konečnom dôsledku vám totiž priniesli viac problémov, bolesti a trápenia ako úžitku. Sú to súčasti nášho tela, ktoré nie sú nevyhnutne nutné, niektoré existujú len ako pozostatok, pričom v procese evolúcie človeka stratili význam. Ako sme spomínali, čo je horšie, často sú nám skôr na škodu a my sme nútení nechať si ich chirurgicky odstrániť. No nebolo by predsa lepšie, keby sme ich vôbec nemali? 

Samozrejme, niektoré z tých, ktoré vám predstavíme, za normálnych okolností zohrávajú istú funkciu, no našťastie, v prípade, že sa vyskytne problém, po ich odstránení môžete aj naďalej žiť normálny život. 

Malíček na nohách 

grayscale photography of person wearing pants
Photo od Srinivas Reddy na Unsplash

Dnes už nelezieme po stromoch ako kedysi naši predkovia, a preto malíček tak trochu stratil svoju funkciu. Už nie je potrebný pre úchop, balans, či nevyhnutne dôležitý pri chôdzi. Nijako nám však ani neprekáža, pokiaľ ním nenarazíme o roh nábytku. Vtedy nám vie svojou bolesťou dať najavo, že stále existuje a v rámci evolúcie nezanikol. 

Mužské bradavky

Grayscale Studio Shoot of a Man with Bare Torso and Obscured Face
Photo od Daria Liudnaya na Pexels

U mužov bradavky neplnia žiadnu dôležitú úlohu. Avšak v maternici sa všetky deti začínajú vyvíjať rovnako bez ohľadu na to, či majú chromozómy XX alebo XY (rozlišovať sa začínajú až po založení pohlavných orgánov). 

Kostrč

Zdroj: flickr

Na základe biologických poznatkov evolúcie vieme povedať, že predkovia ľudí mali chvost. S nasledujúcim vývojom, zmenou prostredia a spôsobu života však prestal byť užitočný. Avšak zostala nám kostrč, ide o dolnú časť chrbtice – tri až päť zrastených stavcov, ktoré sa spájajú s krížovou kosťou. 

Ochlpenie

Zdroj: shutterstock

Opäť to súvisí s našim predkom, ktorého telo pokrývala súvislá vrstva chlpov, a teda srsť, ktorá mala udržovať teplo. Dnes, v čase, kedy sa vieme obliecť, keď nám je zima, nie je táto ich funkcia podstatná. 

Za zmienku však stojí napríklad obočie – ktoré zabraňuje prípadnému potu z čela stekať do očí.

Musculus arrector pili

goosebumps, cold, arm
Photo od physicsgirl na Pixabay

Ide o vzpriamovač chlpov – sval, ktorý sa nachádza v koži v blízkosti chlpového folikulu. Jeho kontrakcia vzpriamí chlp, čo môžeme vidieť ako husiu kožu. V minulosti to slúžilo na udržanie tepla, alebo k optickému zväčšeniu tela v ohrození v snahe zastrašiť nepriateľa. 

Zuby múdrosti 

Zdroj: flickr

Sú ľudia, ktorí ich nemajú, alebo ak aj áno, ani o nich vedenia – to sú tí šťastlivci. Niektorí by však vedeli rozprávať priam hrôzostrašné príbehy. Ide o akýsi pozostatok z čias, kedy sa ľudia živili predovšetkým zelenými rastlinami a surovým mäsom. Vtedy boli tieto zuby potrebné k rozdrveniu potravy. So zmenou dennej stravy sa však stali nepodstatné.

Navyše je tu problém, počas vývoja sa nám skracovali čeľuste, s čím sa aj zmenšil priestor pre zuby, preto sa stretávame s bolesťou alebo nesprávnym rastom.

Slepé črevo 

Zdroj: flickr

Ide o drobný výbežok na lokalizovaný na prechode tenkého čreva do čreva hrubého. V minulosti napomáhalo pri trávení potravy obsahujúcej rozmanité množstvo baktérií a ďalších mikroorganizmov. Dnes však nemá žiadnu špeciálnu funkciu a pri troche šťastie o ňom po celý život ani nemusíme vedieť. Problém nastáva, keď sa zapáli – vtedy môže ísť aj o život ohrozujúci stav. 

Plica semilunaris

left human eye open
Photo od salvatore ventura na Unsplash

Všimli ste si nenápadnú ružovú riasu vo vnútornom kútiku vášho oka? Ide o pozostatok tzv.tretieho viečka, nazývaného aj plica semilunaris, ktorá slúžila napríklad na zvlhčenie oka alebo ako ochrana pred nežiadúcimi čiastočkami. 

V súčasnosti pozostatok pomáha pri pohyboch oka a odvádzaní sĺz do slzného kanála. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre