Celosvetovo známa fotografia a jej smutný príbeh! Záver vás dojme.

577

Ak ste doteraz nezachytili túto fotografiu, potom je načase to zmeniť. Je totiž pomerne známa a zachytáva skutočnú emóciu ženy nachádzajúcej sa v ťažkom životnom období – dalo by sa povedať až depresie – spolu s jej deťmi. Fotografia zobrazuje Veľkú hospodársku krízu v roku 1936, kedy sa mestá a ľudia v nich žijúci topili v chudobe. 

Žena na obrázku bola v čase zhotovenia fotografie neznámou osobou. Jej osobnosť sa podarilo odhaliť až v 70.-tych rokoch. Išlo o migrantku pôvodom z Indie. V čase, keď ju fotografka Dorothea Lange odfotila, mala sedem detí. Šesť s mužom, ktorý zomrel na tuberkulózu a siedme so súčasným partnerom.

Čo všetko sa skrýva za touto zdanlivo obyčajnou fotografiou? Prečítajte si o nej srdcervucimi príbeh. 

Reportérovi sa v 70.rokoch podarilo matku migrantku vystopovať

Zdroj: wikimedia common

Fotka sa veľmi rýchlo stala populárnou a známou, no identita hlavnej protagonistky zostávala dlho neznáma. Po tom, čo ju reportér vypátral, ju požiadal, či by bola ochotná vyrozprávať svoj príbeh, na čo bez problémov prikývla.

Narodila sa v dnešnej Oklahome a ako 17-ročná sa vydala. Vo svojich 28. rokoch už mala šesť detí a jej manžel zomrel na tuberkulózu. Keď bola fotografia zhotovená na rukách mala svoje siedme dieťa s iným mužom, s ktorým prešli celú Karolínu, no prácu si nevedeli nájsť. A tak len prežívali ako sa dalo, v jednoduchosti a úplnej odovzdanosti – to zachytáva aj osudová fotografia. 

Fotografke ani len nenapadlo spýtať sa na meno

Dorothea Lange údajne zamýšľala fotiť niečo úplne iné, keď sa jej naskytol pohľad na zúboženú ženu a dieťa. Priblížila sa k nej a jediné na čo sa jej opýtala bol jej vek – 32 rokov, meno sa nedozvedela. Žena jej sama povedala, že spolu so svojimi deťmi už niekoľko dní žijú na tom, čo nájdu alebo si ulovia – najčastejšie vtáky.

Fotografia demonštruje chudobu, aká v Amerike panovala

Zdroj: wikimedia common

Keďže fotografka mala kontakty na vyššie miesta, poslala fotodokumentáciu úradníkom vo Washingtone, aby poukázala na extrémne zlú situáciu migrantov, ktorý majú problém sa zamestnať a dôstojne žiť. Prechádzali krajinou v podstate ako tuláci – charakterizoval ich životný štýl tých, ktorí všetko stratili. 

Obraz podnietil vládu, aby konala

Našťastie, fotografia svoj účel splnila, dostala sa do novín spolu s dojemným príbehom, ktorý sprevádzali aj slová ako “otrhaný, hladný, zlomený, chudobný “. Povráva sa tiež, že práve táto fotografia podnietila aj slávneho spisovateľa Johna Steinbecka k napísaniu jeho menej známeho románu Ovocie hnevu.

Americká vláda na konkrétne miesto poslala asi 9 tisíc kilogramov potravín, aby ľuďom pomohla z biedy, no k žene z fotografie sa to už nedostalo. Jej muž opravil auto a “pohli” sa ďalej hľadajúc prácu. 

Sláva tejto žene priniesla zisk len jeden jediný krát

Keď v roku 1983 utrpela mozgovú príhodu a jej zdravotný stav bol naozaj vážny, jej deti sa zúfalo snažili nájsť finančné prostriedky na zaplatenie účtov za lekársku starostlivosť. Ako posledná možnosť im napadlo zúročiť slávu ich matky. Vyhlásili teda zbierku pre “matku migrantku”, peniaze z ktorej pokryli väčšinu nákladov. Bohužiaľ, ich matku to už nezachránilo. Na jej náhrobný kameň nechali vytesať – matka migrantov, legenda o sile materstva. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre