Šéf, ktorý si uvedomil, že svojím zamestnancom platí málo a urobil naozaj radikálne rozhodnutie

3107

Vzdali by ste sa drvivej väčšiny vlastného platu len aby ste zaplatili svojich zamestnancov? Pod väčšinou myslíme naozaj väčšinu, konkrétne až 90% platu, ktorý ste nadobudli vďaka vlastnému nápadu či tvrdej práci. Presne takejto časti cifry sa vzdal CEO spoločnosti Gravity Payments Dan Price, ktorý si uvedomil, že bez zamestnancov je jeho nápad a tvrdá práca bezcenná.

Dan Price
Wikimedia

K tomuto rozhodnutiu ho privedol moment keď sa vonku „na cige“ stretol so svojim zamestnancom Jasonom Haley-im . Price si všimol, že Jason má naozaj zlú náladu a tak sa ho opýtal, čo je vo veci.

Haley, ktorý zarábal v tom čase 35 000 ročne ihneď odvetil: “ Zdierate ma“ . Haley bol známy ako tichý a hanblivý týpek o to viac Pricea jeho reakcia prekvapila. Price sa však nedal a pokračoval: “ Tvoj plat vychádza z tabuliek ak máš iné dáta nemám dôvod ti plat nezvýšiť“ .

Haley však konverzáciu uzavrel: “ Tvárite sa, že ste finančne disciplinovaný ale pre mňa to znamená len to, že nemôžem za svoj plat viesť slušný život“ .

Price dlho po tomto rozhovore nespal až narazil na štúdiu, ktorú vypracovala Priceton Univesity. V nej sa preukázalo, že emočné blaho zamestnanca sa zvyšuje až kým nedosiahne hranicu 75 000 dolárov ročne. Po tejto hranici už zvyšovanie platu nemá vplyv na šťastie zamestnanca.

Price si uvedomil, že jediná cesta ako dopriať svojim zamestnancom spokojnosť je vzdať sa vlastného platu. Konkrétne až 90% platu ho stálo aby ako CEO zvýšil mzdy každému na 75 000 dolárov ročne.

Toto rozhodnutie samozrejme vyvolalo veľký rozruch naprieč médiami. Priemerne zarábajú šéfovia technologických firiem až 331 krát viac ako ich zamestnanci. Price si však stojí za rozhodnutím, že šlo o to najlepšie, čo pre firmu mohol ako jej šéf urobiť .

Verí, že zamestnanci sú spokojnejší a hlavne produktívnejší ak majú zabezpečené všetky životné náklady a podľa jeho slov sa „nenaháňajú za mrkvičkou na paličke, ktorá ich neustále stresuje“

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre