Tŕnistá cesta páru trpasličieho vzrastu, ktorý sa rozhodol založiť si rodinu

630

Trpasličí vzrast je naozaj zriedkavé ochorenie. Svedčí o tom aj miera jeho výskytu, keďže postihuje 1 z 15 000 alebo zo 40 000 ľudí. Ľudia tohto vzrastu sa musia vyrovnať nielen so svojím ochorením, ale často aj s diskrimináciou a ľahostajnosťou ostatných. V dnešnej dobe sa však čoraz viac ľudí delí o svoje problémy a patrí k nim aj tento pár. Prinášame vám jeho spoveď, ktorá, veríme, aspoň trošku zmení nastavenie spoločnosti.

Austrálčanka Charli trpí achondropláziou, čo je najčastejší typ trpasličieho vzrastu. V roku 2012 si vzala Cullena, ktorému bráni v raste achromická dysplázia. Od prvej chvíle si boli blízki a obaja túžili po rodine. Niekoľko rokov ich však ovládali pochybnosti, či by zdravotný stav oboch rodičov nespôsobil dieťaťu komplikácie. Napriek tomu v roku 2015 čakali prvé dieťa.

Lekári tvrdili, že existuje 25% šanca, že sa im narodí dieťa bežného vzrastu. Rovnako pravdepodobné však bolo, že dieťatko neprežije. Okrem toho, ak trpia obaja rodičia odlišnými variantami trpasličieho vzrastu, dieťa môže zdediť obe a to môže mať fatálne následky. Preto na začiatku tehotenstva Charli podstúpila genetické testy, aby mohli tento scenár vylúčiť.

Ukázalo sa, že malá Tilba tiež trpela achondropláziou, presne ako jej matka. Lekári Charli varovali, že to môže viesť k problémom s chrbticou, inak by však mala jej dcérka viesť zdravý život.

Po jej narodení sa rodičia rozhodli ísť na Instagram, aby šírili povedomie o tomto ochorení. Zaznamenávajú na ňom ich úspechy aj neúspechy, aj radosti bežného života. Tilba je veselé dievčatko, ktoré si získa srdce každého. Napriek tomu na internete narazili na niekoľko neprajných komentárov. Rodičia sa však snažia chrániť dieťa pred posmeškami a „prekričať“ zlých ľudí.

V roku 2018 čakal pár druhé dieťa, ktoré zdedilo ochorenie po otcovi. V roku 2020 sa im pošťastilo tretí raz a v tomto prípade dieťa nezdedilo žiadnu výraznú črtu svojich rodičov. Narodilo sa s bežnou postavou. Charli však v tom čase prežívala neľahké obdobie, pretože cítila veľkú záťaž. Stále podstupovala genetické testy, prežívala nepríjemné pocity, nevoľnosti a mdloby.

Zdroj: charlikateadams/Instagram

Dnes sa však už majú dobre a celá rodina si užíva chvíle strávené spolu. Napriek ochoreniu prekypujú láskou, radosťou a tešia sa jeden z druhého. Ak by ste chceli ich život sledovať ďalej, môžete tak spraviť na Instagrame.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre