Vyskúšajte samostatné dobrodružstvo: 6 tipov pre cestovanie osamote

335

Uvažovali ste niekedy nad tým, že by ste sa vydali na dobrodružnú cestu sami? Samostatné cestovanie má mnoho výhod, ako napríklad slobodu objavovať nové miesta podľa vlastného tempa bez toho, aby ste museli čakať alebo kompromisovať so svojimi spolucestujúcimi. Na čo si dať pozornosť a ako sa pripraviť na cestovanie osamote?

1. Podeľte sa o svoje plány s blízkymi

Pred cestou je určite na mieste informovať svojich blízkych kam máte namierené a aký máte plán cesty. Ak by sa náhodou niečo stalo, budú vedieť kde vás hľadať. Samozrejme, zostávajte s nimi v kontakte aj počas cesty pomocou internetu.

Tiež je ale dobré zistiť, či má váš mobilný operátor dostupnú sieť v krajine, kde sa plánujete zdržiavať. Ak by ste nemali prístupný internet, stále si budete môcť zatelefonovať. 

pexels photo 1051075 1
Zdroj: Pexels

 

2. Vytvorte núdzový plán

V ideálnom prípade sa počas cestovania nikdy nestretnete so zdravotným problémom, nehodou alebo lúpežou. Je však rozumné vedieť, kam sa obrátiť, ak dôjde k nešťastnej udalosti. Pred cestou si preštudujte okolité nemocnice, policajné stanice a ďalšie núdzové zariadenia. Ak cestujete do zahraničia, naučte sa núdzové frázy v miestnom jazyku, aby ste v prípade potreby mohli požiadať o pomoc.

Pred odchodom navštívte svojho lekára alebo cestovnú kliniku, aby ste sa uistili, že máte správne očkovanie. Pri balení si vezmite zásobu všetkých liekov na predpis, ktoré by ste mohli potrebovať, rúšok, dezinfekčných prostriedkov na ruky a predmetov na ochranu pred komármi a inými škodcami, ktoré môžu prenášať choroby. Je rozumné urobiť si prieskum týkajúci sa bezpečnosti pitnej vody, čerstvých produktov a stravovacích zariadení vo vašich destináciách, aby ste sa vyhli chorobám počas vašich ciest.

pexels photo 1008155
Zdroj: Pexels

3. Zabezpečte si svoje cennosti

Na cestu si vezmite len to, čo potrebujete – napríklad telefón, kreditnú kartu, hotovosť, preukaz totožnosti a kópiu pasu. Majte ich skryté v bezpečnom vrecku, ktoré budete mať vždy na očiach. Nedávajte tašky s týmito predmetmi mimo vášho zorného poľa. 

V prípade núdze by ste mali mať aj fotokópiu pasu pre prípad straty alebo krádeže originálu. Kópiu si uschovajte na bezpečnom a oddelenom mieste od miesta, kde ukladáte svoj skutočný pas. Zvážte zanechanie kópie aj u priateľa alebo člena rodiny doma. Je tiež dôležité zostať v strehu a mať svoje veci blízko pri jazde vlakom, autobusom alebo inými formami dopravy. Uložte peniaze navyše, šperky, váš skutočný pas a ďalšie dôležité dokumenty v hotelovom trezore.

pexels photo 1058959
Zdroj: Pexels

4. Vyhnite sa bezohľadnému správaniu a používajte zdravý rozum

Mnohé z nasledujúcich tipov platia všade, kde sa vydáte sami – dokonca aj vo vašom rodnom meste.

  • Nepite príliš veľa a majte svoje nápoje v zornom poli. Vyhnite sa tomu, aby ste nikam chodili sami s cudzincom.
  • Pri prechádzke, turistike alebo šoférovaní dávajte pozor na ľudí okolo vás.
  • Ak sa cítite nepríjemne, choďte na verejné miesto, ako je reštaurácia, alebo zastihnite veľkú skupinu ľudí.
  • Ak sa vás niekto spýta, či cestujete sami, povedzte, že ste na ceste stretnúť manžela, príbuzného alebo priateľa.
pexels photo 999068
Zdroj: Pexels

5. Urobte si prieskum bezpečnosti a vyberajte múdro

Zistite viac o najbezpečnejších štvrtiach vašej destinácie a o tom, či existujú oblasti, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Naučte sa najbezpečnejšie trasy a najlepšie formy verejnej dopravy. Pochopenie viac o oblasti, ktorú navštevujete, vám môže pomôcť vybrať si ubytovanie s dobrým hodnotením bezpečnosti.

Ak je to možné, rezervujte si izbu nad prízemím, ale nie príliš ďaleko od vstupnej haly a hotelového vybavenia. Po prihlásení majte svoje dvere zamknuté, keď ste v izbe, a ak nečakáte hotelový personál alebo návštevy, neotvárajte.

6. Zabezpečte si cestovné poistenie 

Chráňte seba a investíciu, ktorú ste do cesty vložili, pred nepredvídanými udalosťami. Poistenie zrušenia a prerušenia cesty vám môže pomôcť nahradiť kryté straty, ako sú straty spôsobené počasím, prírodnými katastrofami, niektorými chorobami a inými problémami. Iné cestovné poistky vám môžu pomôcť ochrániť vás pred neočakávanými výdavkami na zdravotnú starostlivosť a evakuáciu, ako aj pred stratami spôsobenými meškaním batožiny, krádežou a podobne. 

pexels photo 346885
Zdroj: Pexels 

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.