Chcete komentovať? Pošlite občiansky! Andrej Danko ukázal, ako chce regulovať diskusie na internete

799

Po atentáte na Roberta Fica sa na internete začali diať hrozné veci. Ľudia písali ako si to zaslúži, že karma mu to vrátila, ako mu prajú len to najhoršie. Medzi prvými sa vyjadril minister vnútra, Matúš Šutaj Eštok, ktorý tvrdil že zasiahne tvrdo proti komukoľvek, kto písaním statusov a komentárov bude schvaľovať streľbu na premiéra. A tak sa nekonečný boj s komentármi posúva až do parlamentu.

Andrej Danko – predseda SNS/facebook

Chcete komentovať? Pošlite občiansky!

Venovať sa mu chcú poslanci SNS. Do Národnej rady predložili návrh zákona, ktorý má znemožniť ľuďom anonymne komentovať články na spravodajských portáloch. Navrhujú, aby médiá vyžadovali od ľudí identifikačné údaje, ktoré budú musieť získať a overiť. Pomôcť by mala napríklad fotokópia občianskeho preukazu.

Odborníci na mediálne právo však tvrdia, že návrh zákona je nerealizovateľný a môže zasahovať až do ľudských práv. Koalícia si napriek tomu trúfa podobne regulovať aj nadnárodné sociálne siete a digitálnych gigantov, ako je napríklad Facebook či Twitter.

„Ak prevádzkovateľ spravodajského webového portálu umožní na spravodajskom webovom portáli zverejňovanie komentárov ku komunikátom novinárskej povahy, je povinný vopred získať a overiť identifikačné údaje fyzickej osoby, ktorej umožní zverejňovanie komentárov, na účel preukázania totožnosti tejto fyzickej osoby vo verejnom záujme,“ píše v návrhu zákona SNS.

Zdroj Brett Jordan

Poslanci vysvetľujú svoj návrh tým, že údajmi by mali médiá disponovať preto, aby ich mohli poskytnúť napríklad polícii, ak by komentujúci spáchal trestný čin. Plánujú požadovať fotografiu alebo kópiu dokladu totožnosti či iného dokumentu, z ktorého by dokázali overiť meno a priezvisko dotyčného, rodné číslo, adresu trvalého bydliska, štátnu príslušnosť a telefónne číslo.

Toto presahuje hranice a zasahuje do ľudských práv

Okrem praktických problémov naráža návrh zákona aj na právo na súkromie a právo na ochranu osobných údajov. „Zákonodarca chce, aby diskutujúci poskytli médiám najzásadnejšie osobné údaje – rodné číslo, dátum narodenia, číslo telefónu. Ten účel návrhu sa dá dosiahnuť a toto je niečo, čo presahuje rozumnú mieru,“ skonštatoval advokát a odborník Tomáš Kamenec, ktorý tvrdí, že toto všetko úplne presahuje hranice.

Vláda naznačuje, že podobnú reguláciu, akú chystá na domáce médiá, chce uvaliť aj na nadnárodné sociálne siete ako napríklad Facebook. Naznačil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

„Poďme to rozšíriť na ďalšie médiá, na sociálne siete, tie sú zdrojom tej nenávisti. Viete, demokracia nám prináša obrovské množstvo práv a prináša nám aj povinnosti, v rámci tých povinností musíme niesť zodpovednosť aj za svoje vyjadrenia,“ povedal Eštok.

V súčasnosti nie je jasné, či bude mať návrh poslancov SNS podporu aj koaličných poslancov. Strana Hlas ani strana Smer sa nevyjadrili.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre