Niekoľko bizarných faktov o tom, ako vyzerala chirurgia v starovekom Egypte

379

Starovekí Egypťania boli jednou z prvých veľkých civilizácií na svete. Egypťania, ktorí boli základom dobre štruktúrovanej spoločnosti, mali vyspelé poľnohospodárstvo, vysoko organizovanú vládu a riadne presadzovanie práva, čo vytváralo pocit stability v ich každodennom živote, ktorý podporoval výskum a dokumentáciu. Prostredníctvom pokusov a omylov dokázali starí Egypťania objaviť liečebné postupy, ktoré ďaleko predbehli svoju dobu – mnohé z nich sa používajú dodnes. Vďaka používaniu jedných z najstarších chirurgických nástrojov na svete dokázali starovekí Egypťania liečiť širokú škálu aktuálnych ochorení, čím predbehli ostatné civilizácie svojej doby.

Starovekí Egypťania pravdepodobne začali praktizovať mužskú obriezku

Niektorí sa domnievajú, že starovekí Egypťania vynašli akt mužskej obriezky. Aj keď sa o definitívnom pôvode tejto praktiky nevie, je známe, že Egypťania sa o svoje poznatky o obriezke podelili s inými kultúrami, ako napísal grécky historik Herodotos v polovici 5. storočia pred n. l. „Sú jediným národom na svete – aspoň oni a tí, ktorí sa túto praktiku od nich naučili -, ktorí používajú obriezku… Egypťania praktizujú obriezku kvôli čistote, pretože považujú za lepšie byť čistý ako pekný.“

stainless steel scissor
Autor fotografie je Wendy Scofield

Zdá sa, že starí Egypťania vykonávali obriezku v preddospievajúcom období muža, a nie v detskom veku, čo niektorých vedie k domnienke, že išlo o rituál na pamiatku prechodu z chlapčenského veku do mužského. Nezdá sa, že by táto praktika označovala spoločenskú triedu alebo postavenie, pretože nie všetci králi (zachovaní vďaka mumifikácii) boli obrezaní. Dôležitá poznámka: v tom čase neexistovala anestézia.

Chirurgický zákrok bol bolestivý a neúčinný

Strava priemerného starovekého Egypťana nebola práve priaznivá pre zdravý chrup. Nástroje používané na mletie potravy často zanechávali stopy piesku a kameňa, ktoré sú prirodzene abrazívne, a to často znamenalo stratu zubov v mladom veku. Starovekí Egypťania síce používali niektoré lieky na zubné ochorenia, ale boli trochu bizarné a bolestivé – napríklad podľa Ebersovho papyrusu sa bolesť zubov liečila trením práškovej zmesi cibule, rasce a kadidla na zub.

a crab with a shell
Autor fotografie je Ozkan Guner

Sú známe prípady, keď starí Egypťania vypĺňali dutiny zmesou živice a zelenkavého minerálu, ktorý obsahoval meď, a vŕtali do čeľustných kostí, aby vypustili abscesy, ale je zaujímavé, že proces extrakcie zubu (v prípade infekcie často zachraňujúci život) sa takmer nikdy nepoužíval.

V Egypte pravdepodobne existovali prvé protézy, o čom svedčí drevený palec na nohe

Keďže ide o kultúru prvenstiev, je veľmi pravdepodobné, že v starovekom Egypte boli použité vôbec prvé protézy na svete. V ženskej múmii objavenej neďaleko egyptského Luxoru – jej úmrtie sa datuje medzi roky 950 až 710 pred n. l. – sa našla protéza palca na nohe vyrobená z dreva a kože. Hoci myšlienka kozmetickej náhrady za odrezaný prst na nohe je pôsobivou inováciou, vedci z Manchesterskej univerzity predpokladajú, že žene mohla skutočne pomôcť pri chôdzi.

a close up of a person holding a wooden object
Autor fotografie je Marco Bianchetti

Protéza prsta na nohe vykazovala značné známky opotrebovania, čo podnietilo výskumníkov z univerzity k uskutočneniu štúdie, ktorá testovala chôdzu jej účastníkov s pomocou replikovanej číslice a bez nej. Zistilo sa, že chôdza v starovekom Egypte v sandáloch (bežná obuv) by bola bez palca na nohe neuveriteľne ťažká a protéza – podobná tej, ktorá sa našla na múmii z Luxoru – bola pre postihnutých veľkou pomocou.

Mali znalosti o funkciách hlavných orgánov

Hoci invazívna chirurgia bola v starovekom Egypte mimoriadne zriedkavou praxou, lekári mali v skutočnosti celkom dobré znalosti o vnútorných orgánoch a ich fungovaní. Ebersov papyrus – jeden z najstarších zachovaných dokumentov týkajúcich sa lekárskych postupov – ilustruje vtedajšie úvahy o fungovaní životne dôležitých orgánov. Niektoré teórie sú síce trochu mimo, ale niektoré sú až prekvapivo presné. Boli zbehlí v šití a nastavovaní zlomených kostí.

brown and beige floral boots
Autor fotografie je Kevin Kandlbinder

Invazívna chirurgia bola niečo, čo sa v starovekom Egypte jednoducho nerobilo. Nedostatok anestézie a antiseptických prostriedkov ju v podstate znemožňoval, pretože by mala za následok neznesiteľnú bolesť a takmer istú smrť v dôsledku infekcie. Starovekí Egypťania však boli celkom zruční v lokálnych prostriedkoch. Pomocou drevených dlah a plátna mali funkčné znalosti o tom, ako nastaviť zlomené kosti a napraviť vykĺbenia. Vedeli tiež zašívať rany a vyrábali účinné bylinné masti na liečenie popálenín.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre