Chlapec s autizmom sa odhodlal postaviť Titanic z lega. Jeho dielo cestuje po celom svete a bude vystavené v múzeum

1365

Islandský chlapec je fascinovaný legom už dlhšiu dobu. A teraz sa rozhodol postaviť repliku legendárneho Titanicu, ktorý sa potopil pred 106 rokmi. Táto stavebnica má obrovský úspech a prešiel s ňou už po viacerých krajinách. A aby toho nebolo málo, chlapec je autista.

Jeho replika je tak pôsobivá, že precestovala už desať destinácií po celom svete, skôr ako ju umiestnili do Titanic Museum v Pigeon Forge v Tennessee, kde bude vystavená celý rok.

Photo by youtube

Brynjar Karl Bigisson sa začal hrať s legom, keď mal 5 rokov. Vo veku 10 rokov sa rozhodol vyjadriť svoj záujem o Titanic tým, že urobil repliku lode. S pomocou svojho starého otca a inžiniera, ktorý mu vypracoval plány, začal stavať túto skladačku v sklade, blízko svojho domova v Reykjaviku.

Pôsobivá stavba mu trvala 700 hodín (zhruba 11 mesiacov), je zložená z 56 000 kúskov lega a použitých bolo 120 túb lepidla.

„Náklady na kúsky lega, ktoré som potreboval stáli 8 000 dolárov a ďalšie náklady (platforma, nástroje, lepidlo) činili okolo 2 000 dolárov,“ hovorí Brynjar. „Podarilo sa nám získať sumu 3 000 dolárov za predaj služieb a ďalších 3 000 dolárov za predaj kníh a od sponzorov. Spoločnosť LEGO v Dánsku mi poskytla 30% zľavu na kúsky lega, ktoré som od nich kúpil a niektorí ľudia mi darovali svoje staré lego.“

Photo by youtube

15-ročný mladík už cestuje po celom svete, aby verejne rozprával o svojom autizme a hovoril o tom, aké to bolo postaviť Titanic z lega.

„Celá táto cesta mi pomohla dostať sa z mojej autistickej hmly,“ povedal. „Keď som začal projekt, nebol som schopný komunikovať a teraz stojím na pódiu a rozdávam rozhovory. Dodalo mi to sebadôveru. Keď som začal s týmto stavaním, v škole mi každý pomáhal so všetkým, no dnes študujem bez akejkoľvek pomoci. Moje známky sa zlepšili a moji spolužiaci ma považujú za rovnocenného. Mal som príležitosť cestovať, objavovať a spoznávať nádherných ľudí. “

Môžete si pozrieť krátke video:

Zdroj: goodnewsnetwork

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre