13-ročný Lucas Jemeljanova: Hrdinský boj a vyliečenie zo smrteľnej rakoviny mozgu

93

Lucas Jemeljanova, 13-ročný chlapec, sa nedávno stal hrdinom. Dokázal sa totiž vyliečiť zo smrteľnej rakoviny mozgu. Práve vďaka tomu dnes predstavuje nádej pre množstvo ľudí, ktorí bojujú s touto zákernou chorobou.

 

Lucasovi diagnostikovali ochorenie, keď mal len šesť rokov. Ide o smrteľné ochorenie, pričom len 10% pacientov sa dožije dlhšie ako dva roky od jeho nástupu. Jeho rodina si to dobre uvedomovala, preto sa rozhodla s tým bojovať, čo viedlo k prevratu.

Lucas sa stal súčasťou klinickej štúdie, kde mu náhodne nasadili chemoterapeutický liek. Ide o liek, ktorý sa dovtedy pri liečbe rakoviny mozgu nepoužíval. Hoci bol pri iných druhoch rakoviny úspešný, pri tomto type bol jeho účinok takmer neprebádaný. Napriek všetkým predpokladom Lucasovo telo na liečbu odpovedalo pozitívne a nádor sa zmenšoval. Dnes má 13 rokov a je vo fáze remisie.

 

Aj Lucasov lekár, Dr. Jacques Grill opisuje jeho príbeh ako vzdor nepriazni a obrovskú nádej pre ostatných pacientov. Príbeh nie je len o tom, že sa vyliečil jeden chlapec, ale že sa môžu vyliečiť tisícky ďalších detí čeliace podobnej nepriazni osudu. Lucasov nádor bol výsledkom mimoriadne vzácnej mutácie, ktorá jeho prípad značne sťažovala. Napriek tomu však liečba zabrala a môže byť kľúčom k šťastnému životu mnohých iných ľudí.

Výskumná pracovníčka Marie-Anne Debily však upozorňuje, že netreba mať ružové okuliare. Stále je dôležité nájsť liek, ktorý by mal podobné účinky a dokázal by poraziť všetky druhy rakoviny. Tento proces je skutočne náročný a zdĺhavý, pričom môže trvať aj viac než desať rokov. Lucasov príbeh je však dobrým začiatkom, ktorý medicína naozaj potrebovala.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre