12-ročný chlapec založil školu, aby pomohol deťom vo svojej komunite

62

V argentínskom mestečku Las Piedritas žije pozoruhodný mladý muž. 12-ročný Leonardo Nicanor Quinteros sa nedávno postaral o poriadny rozruch. Čím? Svojou vášňou pre vzdelávanie. Nico je totiž nielen študentom, ale najmä zakladateľom a riaditeľom bezplatnej súkromnej školy.

woman standing writing on black chalkboard
Autor tejto fotografie je Nikhita S

Jeho nezvyčajná cesta začala pomerne skoro. Už ako štvorročný učil svojich dvoch mladších bratrancov. Práve v tom veku položil základ vášni, z ktorej čerpá dodnes. Neskôr na vlastné oči videl, ako si mnohí jeho spolužiaci nevedia dať rady so štúdiom. To vyústilo do akademických problémov, v niektorých prípadoch dokonca do zanedbávania štúdia.

Nico vyjadril túžbu založiť školu svojej starej mame. Prezradil jej, že by chcel založiť inštitúciu, kde by dostali pomoc so vzdelaním všetci, ktorí ju potrebujú. Ramona ho okamžite podporila a za spolupráce týchto dvoch ľudí vznikla súkromná škola.

Hoci je škola skromná, disponuje všetkým, čo potrebuje. Má základné prostriedky, ako napríklad lekárničku a školský zvonček. Počas sviatkov hrdo vešia darovanú vlajku. Má dokonca aj flautu, pomocou ktorej hrá hymnu, zatiaľ čo študenti spievajú. Takýmto spôsobom sa snaží zintenzívniť pocit hrdosti a spolupatričnosti.

silhouette of child sitting behind tree during sunset
Autor tejto fotografie je Aaron Burden

Dnes je jeho škola zdrojom nádeje pre takmer 40 žiakov. Postavili ju z provizórneho materiálu, ako je kartón, plech a nylon. V troch triedach možno nájsť tabuľu a plechovú nádobu na kriedu. Napriek zjavnej absencii luxusu v nej prevláda duch učenia, motivácie a priateľstva.

Sám Nico v škole dokonca vyučuje. Zároveň sa snaží o to, aby každý žiak stíhal a nemal pocit, že zaostáva za ostatnými. Ak sa niekto náhodou nemôže na vyučovanie dostaviť poobede, rád mu ponúkne pomoc večer.

macro photo of five assorted books
Autor tejto fotografie je Syd Wachs

Keďže je príbeh tohto mladého muža skutočne pozoruhodný, vyslúžil si nielen uznanie svojej komunity, ale aj širšej spoločnosti. To mu zabezpečilo prísun nových darov. Prisľúbili mu dokonca zavedenie internetu, čo sa však doposiaľ nezrealizovalo.

Jeho stará mama opisuje jeho počiny ako niečo úžasné. Rovnaký názor však majú aj žiaci, ktorí sú Nicovi hlboko zaviazaní. Vo svete, ktorý je často zatienený negativitou, nám totiž Nico pripomína silu súcitu a odhodlania. Žiadny prejav láskavosti nikdy nie je primalý na to, aby niečo zmenil.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre