Choroby s ktorými sa môžete stretnúť pri plavbe loďou. Niektoré z nich sú obzvlášť závažné!

971

Ak ste sa už niekedy plavili po mori, či snívate o výletnej plavbe okolo sveta, je dobré si povedať, čo vás na takejto dobrodružnej ceste môže postihnúť. Okrem typickej morskej choroby, to totiž môžu byť aj oveľa závažnejšie ochorenia a je pravdepodobné, že ste o nich ešte v živote nepočuli – aspoň nie o všetkých. Samozrejme, týmito chorobami sa môžete nakaziť aj na súši, no oveľa väčšie riziko je práve na otvorenom mori či oceáne. 

Takže, ak vás zaujíma akými chorobami sa môže nakaziť človek na nevinnej plavbe, čítajte ďalej a dozviete sa to.  

Skorbut 

Zdroj: ranker.com

Všetci vieme, že skorbutom trpeli námorníci ešte kedysi dávno. Ani zďaleka ale nejde o starodávne ochorenie, ktoré by sa dnes medzi ľuďmi vôbec nevyskytovalo. Skorbut vzniká v dôsledku nedostatku vitamínu C v organizme a môže viesť k závažným problémom, ako je krvácanie z ďasien, krvácanie do kože, vznik vredov. 

Vitamín C môžeme do organizmu dostať napríklad z ovocia, no vzhľadom na to, že nemá vysokú trvanlivosť, na dlhej ceste loďou môže byť problém s uchovaním zásob. Aj keď máme rôzne vitamíny, ktoré nám vitamín C pomerne rýchlo doplnia, môžeme na ne zabúdať. 

Norovírus

white ceramic toilet bowl with cover
Autor tejto fotografie je Giorgio Trovato

Nevoľnosť a zvracanie po konzumácii pokazeného jedla vie byť poriadne nepríjemná a človeku otráviť život. No byť infikovaný norovírusom je miliónkrát horšie. Medzi príznaky patrí hnačka i zvracanie, pričom v sebe neudržíte ani vodu. Tento stav trvá niekoľko dní, kým sa postihnutý začne cítiť lepšie. 

Infekcia kože 

Zdroj: ranker.com

Kúpanie v mori môže byť zábavné, ale aj veľmi nebezpečné. Túto kožnú infekciu šíria slimáky, ktoré vypúšťajú do vody parazity. Tie sa zachytávajú na koži plavcov a môžu im spôsobiť dosť nepríjemnú vyrážku, ktorá páli, svrbí až sa na tom mieste vytvoria pľuzgiere, ktoré sa síce o nejaký čas zahoja, no stále môžete pociťovať svrbenie. 

Legionárska choroba 

a view of the deck of a boat in the water
Autor tejto fotografie je Markus Spiske

Ide o infekciou dýchacích ciest spôsobenú baktériami, ktoré spôsobujú veľmi špecifický zápal pľúc, ktorý môže viesť až k smrti (štatistiky hovoria, že až 1 z 10-tich nakazených zomrie). Tieto infekcie sa na výletných lodiach šíria veľmi jednoducho, takže sú nesmierne nebezpečné. 

Nemecké osýpky 

Zdroj : wikimedia common

Ak cestujete cez viaceré krajiny, je len prirodzené, že stretnete veľké množstvo ľudí rôznych kultúr. To však znamená, že budete vystavený aj iným patogénom, než na aké ste “zvyknutý”. Jedným z takýchto patogénov je vírus, ktorý spôsobuje nemecké osýpky, známe pod názvom – rubeola. Medzi príznaky patrí vyrážka, bolesť hrdla, no obzvlášť nebezpečné je to pre tehotné ženy (odporúča sa preventívne očkovanie).

Horúčka dengue

a close up of a mosquito on a white surface
Autor tejto fotografie je Rapha Wilde

Ak sa chystáte plaviť cez nádhernú tropickú oblasť, nesmiete zabudnúť na to, že je plná komárov, ktorý sú známy predovšetkým svojou otravnosťou a tým, že prenášajú veľké množstvo chorôb. Medzi ne patrí aj horúčka dengue. Príznaky sa vyskytnú v krátkom čase a zahŕňajú horúčku, bolesť kĺbov, vracanie a vytvoriť sa môže i vyrážka. Neuveriteľné je, že každý rok sa touto horúčkou nakazí približne 390 miliónov ľudí. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre