Sprievodca letnou dovolenkou v Chorvátsku – Kam sa ísť, čo ochutnať, kde bývať a ako si užiť voľný čas?

7390


Turistický ruch v Chorvátsku zaznamenáva v posledných rokoch obrovský rozmach. Vďaka ľahkej dostupnosti je pre väčšinu Slovákov mimoriadne zaujímavou dovolenkovou destináciou aj v roku 2021. Okrem čistých pláží, príjemného počasia a historických pamiatok, ponúka Chorvátsko mimoriadne krásnu prírodu a národné parky. Pochutíte si na výbornej kuchyni a všade stretnete dobrých a usmiatych ľudí.

V minulosti nebolo Chorvátsko ani zďaleka také preplnené ako v posledných rokoch. Do krajiny pribudlo množstvo turistov z celého sveta. Nepríjemným dôsledkom je zvyšovanie cien za služby, ubytovanie aj stravu.

Čo sa týka všeobecných informácií, v krajine sa platí menou kuna a hlavným mestom Chorvátska je Záhreb.pixabay.com

Kedy na dovolenku do Chorvátska

Do Chorvátska cestuje väčšina ľudí počas hlavnej sezóny, ktorá trvá od júla do augusta. Najviac slnka máva ostrov Hvar, Korčula a mestá Split a Dubrovník. Počas hlavnej letnej sezóny sa zvyšujú aj ceny za služby a ubytovanie. Ale ak pôjdete kúsok ďalej od pobrežia nájdete aj reštaurácie za prijateľné ceny.

Mimo sezónu v mesiacoch od októbra do apríla je v Chorvátsku oveľa lacnejšie, ale more nie je vhodné na kúpanie. Na väčšine územia je chladno a nie je ničím výnimočným ani zasnežený Záhreb. September je však z hľadiska počasia ešte vhodným mesiacom.

Ako sa dostať počas dovolenky do Chorvátska

Autom

K chorvátskemu pobrežiu sa ľahko dostanete za pár hodín aj autom. Podľa toho či smerujete na sever alebo na juh Chorvátska vám cesta zaberie od 5 do 12 hodín. Do Chorvátska môžete ísť viacerými trasami. V zásade môžete ísť cez Rakúsko a Slovinsko alebo cez Maďarsko. Po prekročení hraníc smerujete k Záhrebu a potom po diaľnici k moru. Prečítajte si komplexný článok, ktorý vás prevedie všetkým, čo musíte vedieť ak idete autom do Chorvátska.

Počas cestovania autom musíte počítať s kúpou diaľničných známok a poplatkami na mýtnych bránach v Chorvátsku. Maďarskú diaľničnú známku si môžete kúpiť jednoducho cez mobil. Na mýtnych bránach sa dá platiť chorvátskymi kunami aj eurami, vydávajú vždy v kunách.

Rakúska dialničná známka na 10 dní stojí 8,90 € a slovinská na 7 dní 15 €. Za maďarsku dialničnú známku zaplatíte 12 €. Ak zvolíte cestu cez Rakúsko, dávajte si pozor na rýchlosť. Celá diaľnica je posiata radarmi.

pixabay.com

Vlakom

Do Chorvátska môžete cestovať aj vlakom. Nikto nemusí šoférovať a všetci cestujúci si môžu zdriemnuť v lôžkovom vozni. Za spiatočný lístom napríklad do Splitu zaplatíte 132,40 €. Za lôžko sa pripláca 21 €.

Výhodou je, že ak cestujete viacerí, máte nárok na množstevnú zľavu. Ak pocestujete štyria, každý zaplatí za spiatočný lístok len 82,75 €. Deti do 6 rokov cestujú zdarma a do 15 rokov majú nárok na polovičné cestovné.

Autobusom

Do Chorvátska premávajú zo Slovenska viaceré autobusové linky. Z Bratislavy do Zadaru sa dostanete za niečo menej ako 10 hodín autobusom Regiojet. Autobus v Chorvátsku stojí v mestách Zadar, Sukošan, Biograd, Pakoštane, Vodice, Šibenik, Primošten, Trogir, Kaštela a Split.

Výhodné ceny lístkov má aj spoločnosť Fifotour, ktorá prevádzkuje linku do Chorvátska. Nastúpiť môžete v niektorom z viac ako 20 slovenských miest. Lístky sa pohybujú od 96 € za spiatočný lístok.

Letecky

Najrýchlejším spôsobom prepravy je jednoznačne lietadlo. Zároveň ide aj o najdrahší spôsob dopravy. Z Viedne do Zahrebu lieta spoločnosť Croatia Airlines. Ak chcete letieť ďalej, prestupujete na lety do Splitu, Dubrovníka ale aj Zadaru. Ak si letenky kúpite už v marci, pohybuje sa cena za spiatočnú letenku okolo 120 € na osobu (napríklad do Záhrebu). Zisite viac o dovolenke v Chorvátsku letecky.

Pre Slovákov z poľského pohraničia môže byť ešte zaujímavá linka z Katovíc do Splitu spoločnosti Wizzair, ktorá často ponúka výhodné a lacné letenky .

Kam do Chorvátska na dovolenku?

Ostrov či pevnina? Stačí si vybrať ! Pozrite si prehľad najobľúbenejších dovolenkových destinácií v Chorvátsku.

Najobľúbenejšie ostrovy

Chorvátsko má viac ako 1200 ostrovov, väčšina z nich sú iba skaly trčiace z Adriatického mora, ale stále zostávajú desiatky ďalších, ktoré sú osídlené a ponúkajú perfektnú alternatívu letnej dovolenky. Medzi najobľúbenejšie chorvátske ostrovy patrí Hvar, Pag, Brač alebo Korčula.

Hvar

pixabay.com

Ostrov Hvar je jedným z najslnečnejších miest v Chorvátsku a vďaka týmto priaznivým klimatickým podmienkam sa oveľa dlhšie teší dovolenkovej sezóne. Ostrov uspokojí aj tých, čo radi leňošia, ale aj ľudí, ktorí chcú stráviť aktívnu dovolenku.

 

Pag

pixabay.com

Ostrov vyzerá z vtáčej perpektívy ako mesiac a je po celom Chorvátsku preslávený jedinečnými krajkami a ovčím syrom. Fanúšikovia tanečnej hudby po celom svete ho ale poznajú v úplne inom svetle. Pláž Zrće je v lete centrom najlepších letných party. Cez deň si oddýchnete na krásnych plážach a po zotmení začína pravý nočný život a o zábavu sa starajú DJ svetových formátov.

Brač

Tretí najväčší chorvátsky ostrov je domovom najznámejšej chorvátskej pláže – Zlatni Rat. V blízkosti sa nachádza malebné mestečko Bol s excelentnými reštauráciami, hotelmi, kempmi. Na ostrove môžete robiť takmer čokoľvek. V mori sa vybláznite na surfoch, môžete sa potápať, v horách vás bude čakať príjemná turistika, kajakovanie alebo jazda na horských bicykloch. Najväčší vrch má 778 metrov nad morom. Ak nie ste úplne športový typ alebo fanúšik bicyklovania, môžete si prenajať auto a prezrieť si prekrásne pobrežie miest Pučišća a Milna.

Korčula

pixabay.comOstrov Korčula je považovaný za jeden z najkrajších chorvátskch ostrovov a vyzerá ako miniatúra Dubrovníka zasadená do mora. Okolo ostrova sa ťahajú hradby, chodníky sú dláždené a v strede ostrova sa nachádza prekrásna katedrála z 15. storočia. Na ostrove sa nachádza veľmi pekná piesková pláž v blízkosti mestečka Lumbarda. Ostrov je rovnako známy kvalitnými vínami.

Najobľúbenejšie letoviská na pevnine

Rabac

pixabay.com

Na polostrove Istria sa nachádza známe dovolenkové mestečko Rabac. Sú tu pekné štrkovo-skalnaté pláže. Niektoré pláže sú aj čisto štrkové, ktoré sú vhodnejšie pre deti. najvyhľadávanejšou plážou je Girandella, ktorá získala aj ocenenie „Modrá zástava“. promenáda na pobreží je vhodná aj na cyklistiku.

Pula

pixabay.com

Ďalším lákadlom na polostrove Istria je mesto Pula aj s okolitými kutúrnymi a rekreačnými možnosťami. Pula je domovom perfektných festivalov, ale aj jedného z najväčších zachovalých rímskych amfitátrov. V Pule nájdete v reštauráciach trochu iné jedlá, keďže toto územie bolo až do roku 1947 súčasťou Talianska. Cestoviny, pizza a gelato nájdete na každom rohu.

Napriek tomu, že Pula je mesto do prírody a k moru to máte len na skok. Na sever od mesta sa nachádza národný park Brijuni. V okolí nájdete aj templárske kláštory alebo odtlačok stopy dinosaura. Ak máte dostatok odvahy, pobrežie je lemované útesmi, z ktorých domáci bežne skáču priamo do mora.

Vodice

Približne 12 kilomtrov severozápadne od Šibeniku sa nachádza rybárska dedinka Vodice, ktorá je dnes vyhľadávaným dovolenkovým letoviskom Historické centrum Vodíc je maličké a všetko dôležité sa nachádza pri pobreží. Pozdĺž mora sa nachádzajú reštaurácie a bary.

Hlavnou turistickou atrakciou sú kamenisté pláže s pozvoľným vstupom do mora. Letovisko je mimoriadne vhodné pre rodiny s menšími deťmi. Počas hlavnej letnej sezóny je toto miesto dosť preplnené ale na loďke vás miestni „taxikári“ zvezú na blízke ostrovčeky Logorun alebo Tijat. Kompou sa dostanete aj na ostrov Prvic a Zlarin, ktoré sú oveľa pokojnejšie ako pobrežie. Z Vodic to nemáte ďaleko ani ku známym vodopádom Krka.

Makarská riviéra

pixabay.com

Riviéra je súčasťou Dalmácie a tvorí ju približne 60 kilometrov pobrežia. Na šírku má rivéra len niekoľko kilometorv a nad ňou sa týči vrch Biokovo. Slnečné počasie a dlhé a príjemné pláže urobili z Makarskej rivéri jedno z najobľúbenejších chorvátskych letovísk.

V tomto letovisku nájdete asi najväčšie množstvo ubytovacích možností a aj veľmi kvalitné hotely a služby. Centrom rivéry je mesto Makarska. Mesto leží na pobreží asi 60 kilometrov od Splitu a 140 kilometrov od Dubrovnika.

 

Čo by ste mali v Chorvátsku počas dovolenky vidieť

Nasledujúce tipy na historické ale aj prírodné pamiatky hodnotíme ako „must see“ v Chorvátsku.

Národný park Plitvice

Prírodný div, aký nenájdete v celej Európe. Plitvický národný park pozostáva z viacerých dychberúcich jazier, vodopádov a prekrásnych lesov. Najkrjšie sú práve jazerá. Ide o komplex 16 poprepájaných jazier. Každé jazero je vďaka prirodzene rôznofarebnému travertínu inej farby. Niektoré sú azúrovo modré, iné zelené až sivé. Okolo jazier sú pre turistov vybudované drevené chodníky a na niektorých jazerách s amôžete previezť aj na loďke.

pixabay.com

Dubrovnik

pixabay.com

Aj keď ste v Dubrovníku ešte neboli, určite ste ho už videli. Minimálne v jednom z najúspešnejších seriálov súčasnosti – Hry o tróny. Práve vďaka seriálu je dnes u Dubrovníka turistická atrakcia číslo jeden v Chorvátsku. Mesto je skutočnou perlou Adriatického mora. Stredoveké hradby, ktoré sa tiahnu okolo mesta sú jedny z najzachovalejších na svete. Prehliadka hradieb spojená s nádhernými výhľadmi na more by ste si nemali nechať uniknúť.

Starobylá Pula

pixabay.com

Hlavné mesto letoviska Istria sa nachádza na tomto území už od prehistorických čias. Artefakty, ktoré sa našli v blízkosti mesta pochádzajú z doby bronzovej a niektoré sa spomínali aj v gréckej mytológii. Na prvý pohľad je Pula mestom starovekých Rimanov. Najznámejšou turistickou atrakciou je mimoriadne zachovalé koloseum. T

Národný park Krka

pixabay.com

Tento národný park vznikol na ochranu prírody v okolí rieky Krka, ktorá preteká celým parkom. Väčšina turistov prichádza do parku od prímorského mesta Šibenik a idú smerom na severovýchod. V parku sa nachádzajú nádherné vodopády, ruiny z čias Rimanov a množstvo turistických trás.

Diokleciánov palác v Splite

pixabay.com

Vládca Dioklecián postavil v Splite nádherný palác, v ktorom sa rozhodol stráviť svoju starobu. Palác pochádza z 3. storočia n. l. a nachádza sa v srdci Splitu. Napriekt omu, že od tých čias sa mesto enormne rozrástlo, stále sa nájdu v meste pozostatky ruín z čias Rimanov. Mesto je známe výborným vínom a skvelými reštauráciami.

Čo by ste mali v Chorvátsku ochutnať

Ak počas dovolenky radi ochutnávate určite si nepribaľujte do batožiny rožky a paštétu. Chorvátsko ponúka gastronómiu na úrovni. Tieto jedlá by ste určite nemali vynechať.

Čierne rizoto

flickr.com, storebukkebruse, CC BY 2.0

Alebo ako ho miestni volajú crni rižot. Rizoto je robí zo sépie, kalmárov, olivového oleja, cesnaku, červeného vína. Má charakteristickú čiernu farbu, ktorá vám s určitosťou zafarbí aj zuby. Napriekt omu rizoto chutí výborne a stojí za to si ich zašpiniť.

Boškarin


Bielosivý dlhorohý dobytok, ktorý je typický pre oblasť Istrie má výborné mäso. Pripravuje sa z neho typická gurmánska pochúťka, ktorá sa podáva v najlepších reštauráciach. Mäso sa podáva s carpacciom, v pikantnej omáčke s cestovinami alebo gnocchi. Mäso je nakrájané ako salám alebo vo forme steakov.

 

Fritule

Wikimedia Commons, public domain

Veľmi obľúbené vyprážané šišky, ktoré vyzerajú ako donutky. Ich náplň a receptúra sa od regiónu k regiónu trošku mení. Kúpite ich pozĺž celého Adriatického pobrežia takmer na každom rohu. Niektoré sú potreté iba žĺtkom, inde majú citrónovú príchuť alebo sú ozdobené kolieskami pomaranča. Náplň býva niekedy aj s príchuťou rakije alebo rumu.

Dúfame, že vám náš sprievodca dovolenku v Chorvátsku aspoň trochu spríjemní. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

Zdroje

http://www.makarskainfo.com/
www.lonelyplanet.com
www.tripadvisor.com
www.croatiatraveller.com
www.wanderlust.co.uk
www.bbcgoodfood.com

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre