Vysoké dávky stresu oslabujú imunitu – aké choroby sú výsledkom?

246

Chronický stres môže mať významný vplyv na váš imunitný systém. Dôvod je jednoduchý, za to následky nie.

Zdroj Usman Yousaf

Dôležitá je hladina kortizolu

Krátkodobý stres môže byť skutočne prospešný. Keď zažívame stres, naše telo produkuje kortizol, stresový hormón. V malých množstvách pomáha zvyšovať imunitu, pretože obmedzuje zápal. Na druhej strane dlhodobý stres vedie k trvalo vysokým hladinám kortizolu. Takáto situácia môže časom oslabiť našu imunitnú odpoveď. Pretože chronický stres znižuje počet lymfocytov (bielych krviniek), kvôli čomu sme potom náchylnejší na infekcie a choroby.

Pridružené stavy

Zápal súvisiaci so stresom je spojený s rôznymi poruchami imunitného systému, vrátane artritídy, fibromyalgie, lupusu a psoriázy. Môže tiež prispieť ku kardiovaskulárnym problémom, cukrovke 2. typu, určitým druhom rakoviny, ale aj mentálnemu úpadku.

Chronický stres zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku a problémov so srdcom. Náhly emočný stres môže dokonca vyvolať vážne srdcové problémy, vrátane infarktu. Príznaky astmy alebo stres rodičov môžu zvýšiť riziko vzniku astmy u detí. Stres tiež ovplyvňuje obezitu. Ľudia vo veľkom strese majú tendenciu ukladať prebytočný tuk v oblasti brucha.

Zvládanie stresu je nevyhnutné pre udržanie celkového zdravia. Preto uprednostňujte starostlivosť o seba a preskúmajte techniky na jeho zníženie.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre