Najčastejšie chyby, ktoré robia rodičia pri výchove svojich detí. Tu sa o nich dozviete viac.

10710

Každému je snáď jasné, že ľudia robia vo svojom živote chyby. A inak to nie je ani v prípade rodičov. Napriek tomu ale platí, že nie každý človek je stavaný k tomu, aby bol rodičom a vychovával. A možno si to len niektoré deti priveľmi berú k srdcu, koho je to ale potom chyba? Možno sú to celkom bežné chyby, ktoré rodičia vo výchove urobia, no niekedy môžu doslovať narušiť správny vývoj a duševné zdravie dieťaťa. 

Zvykne sa to ospravedlňovať dobrým úmyslom, ktorý však v priebehu rokov môže narobiť viac škody ako úžitku. Môže totiž vyústiť až do sebapoškodzovania, pokusu o samovraždu a v extrémnych prípadoch dokonca aj do vraždy. Tu sú niektoré z najčastejších chýb, ktoré môžu mať na deti naozaj hrozný vplyv. 

Doprajú im priveľa slobody 

a little girl running across a sandy beach
Photo od Katy McCray na Unsplash

Mnohí rodičia totiž začnú vychovávať svoje deti v domnení, že je správne, ak majú ich deti priam nekonečné možnosti výberu, hoci realita je taká, že deti následne mnohokrát ani nevedia, čo si vybrať, alebo chcú všetko, prípadne začnú podobný pocit slobody vyžadovať aj v dospelosti, čo sa nie vždy dá dosiahnuť.

Chvália ich za všetko, čo urobia 

Pravdaže, pochvala je dôležitým aspektov výchovy, avšak nesmie sa to s ňou preháňať, inak si deti na ňu príliš zvyknú a bez pochvaly, či odmeny nebudú ochotné urobiť absolútne nič. 

Snažia sa, aby dieťa bolo za každú cenu šťastné 

girl in teal crew neck shirt
Photo od Santhosh Basavarajappa na Unsplash

Nie je možné, aby v živote mali absolútne všetko, čo si zažiadajú a celý svet sa začal točiť okolo nich v prípade, že sa budú cítiť v nepohodlí. Je v poriadku nechať deti prežiť aj smútok, sklamanie či odmietnutie. 

Vypracujú im nabitý denný program

Najčastejšie sa to týka rôznych mimoškolských aktivít – hudobné krúžky, športové, umelecké a mnohé iné, pričom dieťa príde domov neskoro večer a čaká ho kopec úloh. Áno, je dobré dieťa zamestnať, dať mu možnosť vybrať si, čo ho bude baviť, ale nemalo by to byť na úkor oddychu, ktorý deti potrebujú. 

Učia ich, že inteligencia je nadovšetko 

boy standing on gray concrete road while tongue out
Photo od Hunter Johnson na Unsplash

Rodičia prirodzene chcú, aby ich dieťa bolo múdre a úspešné, preto ho neraz tlačia aj do toho, aby sa „nezahadzovali“ s niekým, kto je takpovediac pod ich úroveň. Myšlienka je možno dobrá, no častokrát to končí práve tak, že z týchto ľudí vyrastú arogantné osobnosti, ktorých nikto nemá rád. 

Tlačia deti do náboženstva 

Zdroj: gettyimages.com

Vychovávať dieťa vo viere isto nie je nesprávne, no mali by ste mu dopriať slobodu a možnosť výberu. Viesť s nimi rozhovory a nie ich len nútiť do mechanického vyznávania bez štipky zmyslu. 

Vyhýbajú sa rozhovorom o dôležitých témach – napríklad o sexe

Zdroj: gettyimages.com

Deti sú zvedavé, no mnohí rodičia majú strach z rozprávania o sexe a veria, že ak sa tejto téme vyhnú, nič hrozné sa nestane. Ale práve naopak. Je tu veľké riziko skorého praktizovaia pohlavného styku, absencie príslušnej ochrany a riziko tehotenstva, prenosu chorôb. Tiež môžu trpieť na rôzne rôzne sexuálne dysfunkcie. 

Sú až prehnane kritickí voči chybám dieťaťa

Na chybu je nutné upozorniť a nevhodné správanie potrestať, ale dieťa by sa nemalo cítiť ako vo väzení, nemalo by sa báť vás ani zlyhania a následného trestu. Je dôležité, aby vo vás mali oporu, inak si začnú ubližovať, čo nikam nepovedie. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre