Mária Magdaléna a záhadné chýry, ktoré sa k nej viažu. Čo z toho je ale pravda?

1117

Máriu Magdaléna zaiste poznáte vďaka príbehom z Biblie či evanjelií, kde je často zobrazovaná ako kajúcna hriešnica, ktorá sa vďaka Ježišovi obrátila a svoj život naplnila vierou v Boha. Potom sú tu však aj rôzne konšpiračné teórie o nej, ktoré môžu mať pôvod napríklad v diele Da Vinciho kód od Dana Browna, kde bola zobrazená ako manželka Ježiša Krista, s ktorým mala mať aj deti. 

Mária Magdaléna je teda rozhodne žena, ku ktorej sa viaže veľké množstvo otázok, na ktoré sa len ťažko hľadajú odpovede alebo sa veľmi ľahko nájdu nejaké nezrovnalosti. Určite sa nájdu historici alebo teológovia, ktorí dopodrobna preskúmali všetky dostupné zdroje o aspektoch jej života, my si teda poďme povedať, aké teórie sa o nej medzi ľuďmi vedú. 

Či už sa jedná o absolútne výmysly alebo na tom môže byť niečo pravdy, vždy je len na vás, čomu budete chcieť veriť. 

Manželka Ježiša, s ktorým mala mať aj deti

she probably wasn and 39 t married to jesus and didn and 39 t have his kids photo u3
Zdroj: ranker.com

Teória, ktorá je s najväčšou pravdepodobnosťou celá výmyslom v príbehu Dana Browna. Jeden archeológ tiež prišiel s argumentom, že Ježiš bol rabín a bolo tradíciou, že rabíni sa ženili. V opačnom prípade by si to ľudia všimli a začalo by masívne ohováranie. V evanjeliu ale nie je jediná zmienka o Ježišovom údajnom manželstve. 

Učitelia starovekého kresťanstva takisto potvrdili, že neexistujú žiadne dôkazy na potvrdenie tejto teórie.

Mária Magdaléna ako prostitútka 

mary magdalene wasn and 39 t actually a prostitute until the sixth century c e photo u1
Zdroj: ranker.com

Kde sa vzala táto myšlienka? Evanjelium podľa Marka hovorí: „Keď Ježiš v prvý deň týždňa vstal z mŕtvych, ukázal sa najprv Márii Magdaléne, z ktorej vyhnal sedem démonov.“ V 6.storočí pápež Gregor (neskôr prezývaný “Veľký”) predpokladal, že 7 démonov predstavovalo 7 hriechom, kam malo patril aj cudzološtvo. V podstate z nej urobil ľahkú ženu, ktorá sa mala Ježišovi klaňať, aby z nej vzal toto bremeno nečistoty. V skutočnosti to však tak vôbec nemuselo byť. 

Niektorí hovoria, že svadba v Káne bola Ježišovou svadbou s Máriou Magdalénou

was the wedding at cana jesus and mary magdalene and 39 s photo u2
Zdroj: ranker.com

Podľa Jánovho evanjelia sa Ježiš a jeho učeníci zúčastnili svadby v Káne galilejskej. Koho to bol obrad? Autori knihy Svätá krv, Svätý grál navrhli, že išlo o Ježiša a Máriu Magdalénu. Na základe čoho tak usúdili? Z ich pohľadu uverili tomu, že Ježišova matka mala byť na tejto svadbe hostiteľka, prítomná bola ich rodina a bol to práve Ježiš, ktorý premenil vodu na víno, aby napojil “svojich” hostí. 

Vraví sa, že zomrela spolu s Pannou Máriou a Jánom v Turecku

Po Ježišovej smrti údajne odišla na juh Francúzska, no jej ďalšie stopy podľa všetkého vedu do Turecka. Podľa istej legendy tam mala žiť aj s Pannou Máriou a Jánom, po tom čo odišli z Judey. Stala sa mučeníčkou a pochovali ju v posvätnej jaskyni. Jej relikvie boli neskôr prevezené do vtedajšieho Konštantínopolu. 

Niektorí ľudia sa domnievajú, že sa objavila v Da Vinciho obraze Poslednej večere 

she was not depicted in leonardo da vinci and 39 s and 34 last supper and 34 photo u2
Zdroj: ranker.com

Na jeho obraze sa totiž po pravej strane od Ježiša nachádza muž s dlhými vlasmi, a tak sa niektorí domnievajú, že nejde o Ježišovho učeníka, ale o Máriu Magdalénu. To je však len bohapustá ničím nepodložená teória – to že má daná osoba dlhé vlasy nemusí vôbec nič znamenať. V skutočnosti vieme na základe evanjelií, že sa jedná o Jána, najmladšieho z učeníkov. 

Veľkonočné vajíčka majú mať pôvod v dare Márie Magdalény rímskemu cisárovi

Mária Magdaléna totiž mala navštíviť rímskeho cisára Tiberia a dokonca sa zúčastniť na jeho hostine, kde sa človek nemôže dostaviť s prázdnymi rukami, ale patrí sa, aby doniesol dar. A tak Mária Magdaléna priniesla to, čo si mohla dovoliť – vajce ako symbol plodnosti. Priniesla mu však ešte niečo – správu o tom, že Ježiš Kristus vstal z mŕtvych. Tiberius však tomu nechcel uveriť, povedal, že skôr je možné, že sa vajce, ktoré priniesla zafarbí na červeno, a tak sa aj stalo. Pravdepodobne sa však jedná len o akúsi vymyslenú poveru smerom k farebným veľkonočným vajciam. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.