Chystáte sa chudnúť? Zabudnite na mýty a zamerajte sa na týchto zopár bodov

107

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že ak máte v úmysle schudnúť, je potrebné k tomuto cieľu pristupovať postupne a s trpezlivosťou. Často sa môže stať, že ľudia v túžbe po rýchlych výsledkoch začnú nasledovať príliš prísne diéty alebo intenzívne cvičenie, čo nie je nielen neudržateľné, ale môže byť v dlhodobom horizonte aj škodlivé pre vaše zdravie. Správne chudnutie je proces, ktorý vyžaduje čas, disciplínu a hlavne trpezlivosť. V nasledujúcom článku nájdete niekoľko overených rád, ktoré vám pri tomto rozhodnutí určite pomôžu. Tieto tipy sú založené na vedecky podložených faktoch a pomáhajú vám vytvoriť zdravé návyky a dosiahnuť hladké a trvalé chudnutie.

Chudnutie by ste mali začať plánovaním!

Ak ste sa rozhodli, že budete chudnúť, svoj cieľ nedosiahnete vďaka vynechávaniu niektorého denného jedla. Prípadne budete celý deň o zelenine, ale večer sa neudržíte. Takto sa nebezpečne zahrávate sa so svojím metabolizmom.  Avšak  jediný spôsob, ktorým to funguje, spočíva v pravidelnej konzumácii menších dávok jedla počas dňa a rátaním si kalórií.

chudnutie

Pitný režim.

Piť je najlepšie celý deň priebežne. Aby sa nestalo, že vypijete liter vody naraz a bude vám z toho zle. Toto telu viac uškodí, ako pomôže. Najlepšia je čistá voda. Sladené nápoje majú obrovské množstvá cukru a kalórií, ktoré len zbytočne zaťažujú náš organizmus.

voda

Zapisujte si všetko, čo zjete.

Stačí použiť  zošit na zapisovanie, alebo využiť aplikácie do mobilného telefónu. Budete mať prehľad o tom čo, v akom množstve a kedy jete.

zapisovanie

Stop diétam.

Ak  budete neustále hľadať „zaručené“ diéty, iba si poškodíte funkčnosť vášho organizmu. Každá jedna vás totiž privedie do stavu vyhladovania, až napokon budete trpieť prejedaním sa. Začnite si jedlo rozdeľovať do menších porcií počas dňa a zaručene sa vyhnete návalom “obžerstva“.

Jedzte pravidelne.

Rozplánujte si deň podľa rozvrhu v práci, prípadne tým školským. Dbajte na odstupy medzi príjmom stravy. Ideálne je jesť päťkrát denne menšie porcie, a to každý deň v rovnakom čase. Každý deň budujte svoj jedálniček najmä na bielkovinách a zelenine.

jedlo

Doprajte si kvalitný spánok.

Nedostatok spánku totiž upravuje v tele produkciu hormónov, čo súvisí s celkovým psychickým stavom človeka. Spánok je veľmi dôležitý. Denne aspoň 7-8 hodín. Telu tak zabezpečíte dostatočnú regeneráciu organizmu, aby ste boli na druhý deň plní energie.

spanok

Nevzdávajte sa aj keď príde zlyhanie!

Najväčšou chybou je vzdať sa po prvom prehrešku. V chudnutí platí pravidlo spáliť viac energie než prijať. Zjete niečo čo by ste nemali alebo máte z toho výčitky? Tak v tom prípade si dáte navyše prechádzku alebo strávite o trochu viac času v posilovni.

Počítajte si kalórie.

Chudnutie je v podstate rozdiel medzi prijatými a spálenými kalóriami. Väčšina z vás si dopraje viac, ako by mala. Skonzumujete viac jedla, ktoré má množstvo kalórií, aj niekoľkokrát za deň. Konzumácia správneho množstva kalórií je najlepší spôsob, ktorý môžete využiť pri úspešnom chudnutí.  Musíte spáliť viac kalórií, ako za  deň prijmete. Hlavný dôvod, prečo diéty fungujú je, že konzumujete  menej kalorických jedál. Pre úbytok hmotnosti sa zameraj na kalorický deficit počas dňa.

Jedzte viac bielkovín.

Stále viac výskumov dokazuje, že dlhodobo bielkoviny vyhrávajú nad ostatnými zložkami potravy. Takže by mali byť stále na prvom mieste vo vašom jedálničku. Jesť bielkoviny je veľmi dôležité, ak chcete schudnúť, keďže pomáhajú, pri ochrane svalovej hmoty  v kalorickom deficite.

bielkoviny

Majte pripravenú stravu vopred.

Dózujte si a varte pár dní dopredu. Keď na vás dôjde hlad je lepšie byť na to pripravený a nesiahať po nesprávnych variantách potravín z ktorých budete mať len výčitky a znova pocit zlyhania.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.