8 faktov o čiernej vdove, ktoré ste pravdepodobne nevedeli

1550

Či už milujete pavúky alebo máte plnohodnotnú arachnofóbiu, charizmu čiernej vdovy musíte oceniť. Snovačka jedovatá alebo ľudovo „čierna vdova“, je druh veľmi jedovatého pavúka z čeľade snovačkovité, pôvodom zo Severnej a Strednej Ameriky. Je známa svojim jedinečným vzhľadom a jedovatým uhryznutím. V týchto osemnohých tvoroch je však viac, než sa na prvý pohľad zdá. Tu je 8 zaujímavých faktov o týchto dynamických pavúkoch.

1. Čierne vdovy nie sú vždy čierne

Odhliadnuc od ich mena, nie všetky čierne vdovy sú úplne čierne s červenkastým znakom presýpacích hodín na bruchu. Zatiaľ čo samice väčšiny druhov čiernych vdov majú charakteristickú lesklú čiernu farbu, môžu vykazovať aj odtiene tmavohnedej alebo šedej. Samce majú zvyčajne hnedé alebo sivé telo s červenými, žltými alebo bielymi škvrnami alebo pásikmi na bruchu. Táto variácia vo sfarbení znamená, že čierne vdovy môže byť niekedy ťažké rozoznať, ak nejde o čierne a červené samice.

Latrodectus Carneiro1
zdroj: wikipedia

2. Zvyčajne hryzú iba samice pavúkov

Zatiaľ čo obaja samce aj samice čiernej vody majú jedové žľazy, tieto pavúky sa nepovažujú za agresívne a uhryznú len vtedy, keď sa cítia ohrozené. Samce sú viac samotárske ako samice a len zriedka potrebujú uhryznúť ľudí, aby sa bránili. Aj keď je pravdepodobnejšie, že natrafíte na čiernu vdovu, stále je nepravdepodobné, že vás uhryzne, pokiaľ to nevyrušíte.

istockphoto 187275648 612x612 1
zdroj: wikipedia

3. Existuje viac ako 30 druhov pavúkov čiernej vdovy

Čierne vdovy patria do rodu Latrodectus, ktorý zahŕňa 34 druhov na celom svete. Najznámejším druhom je západná čierna vdova (L. hesperus), ktorá sa vyskytuje v západných oblastiach Severnej Ameriky. Medzi ďalšie druhy patrí severská čierna vdova (L. variolus) a južná čierna vdova (L. mactans). Všetky majú podobné znaky a samice nesú na bruchu symbol presýpacích hodín, hoci tvary a farby jednotlivých druhov sa môžu líšiť.

zdroj: Davefoc/ Wikimedia Commons

4. Ich jed je asi 15-krát toxickejší ako jed štrkáča

Mnoho ľudí sa obáva čiernych vdov kvôli ich jedovatému uhryznutiu. Má to dobrý dôvod – odhaduje sa, že jed čiernej vdovy je asi 15-krát silnejší ako jed štrkáča prériového. Množstvo jedu vstreknutého počas uhryznutia pavúkom je však výrazne menšie ako pri uhryznutí hadom, čo robí uhryznutie čiernej vdovy vo všeobecnosti pre ľudí menej nebezpečným.

spider, black widow, red
Foto od
WikiImagesna
Pixabay

5. Uhryznutie čiernej vdovy je vážne, ale zriedkavo smrteľné

Uhryznutie čiernej vdovy je bolestivé a môže spôsobiť vážne ťažkosti, ale smrteľné prípady sú zriedkavé. Väčšina uhryznutí má za následok lokálnu bolesť, začervenanie a opuch. Do hodiny obete uhryznutia často pocítia bolesť svalov v celom tele. Bez rýchlej liečby môžu ďalšie príznaky zahŕňať ťažkosti s dýchaním, vysoký krvný tlak, nevoľnosť a svalové kŕče. Deti, starší ľudia a ľudia s oslabeným imunitným systémom môžu zaznamenať závažnejšie reakcie vrátane svalových kŕčov a záchvatov. Všetky uhryznutia pavúkom čierna vdova by mal čo najskôr liečiť odborný lekár.

f7950834 44f6 4f2e ac39 9110fd568c2d
Black Widow BiteFoto od
David~O is licensed under CC BY 2.0

6. Čierna vdova svoju korisť pred zjedením „skvapalňuje“

Keď komár, mucha, chrobák alebo iný chrobák uviazne v pavučine čiernej vdovy, pavúk vstrekne do svojej obete silné tráviace enzýmy. To v kombinácii s trochou žuvania tesákmi v podstate skvapalňuje vnútorné tkanivá ich ulovenej večere. Pavúk potom nasaje tekutinu a nezanechá za sebou nič iné ako exoskelet.

black widow
zdroj: Robert Steinbach / iStock

7. Samice čiernej vdovy niekedy po párení zožerú samca

Zaujíma vás, ako čierne vdovy prišli k svojmu menu? Pochádza zo zvyku samíc jesť samcov po párení. Samce sú výrazne menšie ako samice, čo z nich môže po dokončení párenia robiť lákavú pochúťku. Samce môžu byť tiež ochotnejší obetovať sa samiciam kvôli evolučnej výhode – zjedenie môže v samici zanechať ďalšie spermie, čo neskôr vedie k ďalšiemu množstvu potomkov. Ale hoci k tejto forme kanibalizmu určite dochádza, nevyskytuje sa ani zďaleka tak často, ako si mnoho ľudí myslí.

zdroj: Lito / Flickr

8. Kone pomáhajú produkovať protijed na uhryznutie čiernou vdovou

Uhryznutie čiernou vdovou môže u ľudí spôsobiť vážne zdravotné problémy, ale vďaka modernej medicíne je k dispozícii protijed. Aby ho vytvorili, technici vstrekujú do koní malé kontrolované množstvá jedu pavúkov čiernej vdovy, čím sa spustí imunitná odpoveď. Kone vytvárajú protilátky, ktoré sa potom zozbierajú a použijú na výrobu protijedu pre humánne použitie.

c UCR brown widow spider female 01
zdroj: wikipedia

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.