Čo sú to čierne diery a ako fungujú?

340

Poznáte tajomstvo čiernych dier, tých fascinujúcich kozmických javov, ktoré uchvacujú vedcov aj laikov po celom svete? Spoznajte ich tajomstvá a funkcie v tomto článku.

Definícia čiernej diery

Čierne diery sú neobyčajné kozmické objekty s obrovskou gravitačnou silou, ktorá je taká silná, že dokonca ani svetlo nemôže uniknúť ich príťažlivosti. Vznikajú po smrti masívnych hviezd, ktorých jadrá kolabujú pod vlastnou gravitáciou.

an artist's impression of a black hole in the sky
Autor tejto fotografie je Aman Pal

História a teória

Pojem čiernej diery bol pôvodne navrhnutý už v roku 1795 Pierreom Simonom Laplaceom. Využívajúc Newtonovu teóriu gravitácie, Laplace vypočítal, že ak by bol objekt stlačený do dostatočne malého polomeru, úniková rýchlosť z tohto objektu by bola vyššia ako rýchlosť svetla.

Typy čiernych dier

Existujú dva hlavné typy čiernych dier – Schwarzschildove a Kerrove. Schwarzschildove čierne diery sú najjednoduchšie, neotáčajú sa a majú iba singularitu a udalostný horizont. Kerrove čierne diery, ktoré sú pravdepodobne najbežnejšie, sa otáčajú, pretože hviezda, z ktorej vznikli, sa otáčala.

82aa3995 fad5 42e0 9be9 cb15cd222ac0
Autor tejto fotografie je Lights In The Dark

Udalostný horizont

Udalostný horizont je akoby hranica čiernej diery. Akonáhle niečo prekročí tento horizont, je navždy stratené. Udalostný horizont slúži ako akási “hranica návratu”, za ktorou už nie je možné uniknúť gravitačnému ťahu čiernej diery.

e2fcd27d 8a4f 42ce 838d fd6a0f411cf0
Autor tejto fotografie je NASA’s Marshall Space Flight Center

Detekcia čiernych dier

Hoci čierne diery nemôžeme vidieť priamo, môžeme ich detekovať alebo odhadnúť ich prítomnosť meraním ich účinkov na objekty okolo nich. Medzi metódy patria meranie hmotnosti na základe pohybu objektov orbitujúcich okolo čiernej diery, gravitačné šošovkové efekty a vyžarované žiarenie.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.