Čile chce chrániť až okolo 4 miliónov hektárov nových národných parkov a rezervácii

281

Čile výrazne rozširuje svoj chránený park v ohromujúcom južnom regióne Patagónia na základe vyhlášky podpísanej koncom februára. Budú tam zahrnuté aj rezervácie, ktoré vlastnil americký filantrop – zakladateľ značky North Face.

National park in Chile fotografia
Foto od Doug Scortegagna

Vyhláška podpísaná prezidentom Michelle Bacheletom zvýši počet chránených parkov v Čile o viac ako tretinu.

„Čile musí urobiť tento rozhodujúci krok k ochrane a zachovaniu našej biodiverzity, tejto jedinečnej krajiny a lokality súvisiacej s ohrozenými národnými druhmi vrátane stromov, domorodého jeleňa a andskej líšky“, povedal Bachelet novinárom v južnom meste Cochrane.

Vyklášku podpisovala tiež vdova Douglasa Tompkinsa, amerického milionára a zakladateľa North Face, ktorý zomrel pri nehode na kajaku v Čile v decembri 2015. Tompkins a jeho manželka Kristine McDivitt Tompkins venovali desaťročia zachovaniu čílskej divočiny a nákupu rozsiahlych pozemkov na vytvorenie parkov a rezervácii.

National park in Chile fotografia
Foto od Doug Scortegagna

Zväčšené územia národných parkov predstavujú 400 000 hektárov pozemkov, ktoré Tompkins odovzdal vláde. Celkovo sa do chilských chránených zón pridá 4,5 milióna hektárov, ktorých doplnkovým cieľom je aj zvyšovanie cestovného ruchu v nedotknutých oblastiach Južnej Ameriky.

Podľa oficiálnych štatistík za posledné 4 roky navštívilo divočinu v Patagónii približne 10 miliónov turistov.

Vyhláška bola jednou z posledných veľkých úspechov Bacheletovej, a to predtým, než opustí úrad v marci a odovzdá svoje kreslo Sebastianovi Pinerovi – konzervatívnemu miliardárovi, ktorý vyhral voľby v decembri.

Zdroj: goodnewsnetwork

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre