Čili papričky majú pre vaše zdravie hneď niekoľko výhod. A práve pre tieto dôvody je dobré, ak ich konzumujete

858

V každej krajine existujú ľudia, ktorí čili papričky milujú a nevedia si bez nich predstaviť ani varenie. Niektoré kuchyne ich využívajú viac, niektoré menej, avšak svojich priaznivcom má táto malá zelenina všade po svete. No za ich popularitou nie je len ich chuť, ale aj ich veľmi priaznivé zdravotné účinky.

chilli fotografia
Foto od jill111

Zaujímavé je tiež, že pri ich konzumácii sa v tele uvoľňuje hormón šťastia – endorfín a človek navyše pociťuje uvoľnenie, pohodu a pôsobia aj ako prírodné afrodiziakum. Červené čili papričky ďalej obsahujú minerály, vitamíny C, B1, B2, E a A, taktiež betakarotén a flavonoidy. Táto potravina pôsobí dokonca ako prírodné antibiotikum a má antibakteriálne účinky.

Avšak, dajte si pozor na mieru konzumácie. Stále sa držte zásady, že všetko s mierou, pretože by mohlo hroziť, že si popálite žalúdok či pažerák. Existujú rôzne druhy papričiek a pre zaujímavosť tá najštipľavejšia je odroda Bhut Jolokvia.

V čom sú ešte čili papričky veľmi prospešné:

– zrýchľujú metabolizmus,
– pomáhajú spaľovať tuk v tele,
– zvyšujú chuť do jedla, no budete mať po nich pocit nasýtenosti,
– upravujú a zlepšujú trávenie,
– podporujú krvný obeh,
– chránia srdce,
– napomáhajú udržať stabilnú hladinu cukru v krvi,
– ničia nebezpečné baktérie E-coli alebo salmonely,
– pri nádche prečisťujú nosné kanáliky,
– zabíjajú rakovinové bunky.

A na záver ešte jedna rada: v prípade, že vás čili veľmi páli a neviete ako zmierniť tieto účinky, vedzte, že vám pomôže mlieko alebo mliečne výrobky. Vodu v tomto prípade nepite.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre