Čína je v obrovskej kríze – na africký mor uhynula už takmer tretina všetkých ošípaných, čo má dosah na celý svet

557

Ošípané začali v Číne umierať na vírus ešte minulý rok v decembri. O štyri mesiace neskôr bolo na jednej farme nájdených mŕtvych všetkých 20 000 kusov ošípaných. To však nie je všetko.

Až 15 000 z nich zomrelo na vírus, pričom ďalších 5 000 bolo z bezpečnostných dôvodov utratených. „Začalo to s niekoľkými ošípanými denne, potom to boli stovky,“ povedal farmár a podnikateľ pôsobiaci v poľnohospodárstve, a to v provincii Che-pej v Číne. „Nakoniec za jeden deň zomrelo aj 800 ošípaných.“ Africký mor ošípaných robí obrovské ťažkosti a doslova ničí čínsky bravčový priemysel, ktorý je vôbec najväčší na svete. Predpokladá sa, že populácia ošípaných sa v krajine v roku 2019 zníži až o tretinu. Čiže celkovo stratí krajina okolo 200 miliónov zvierat. A aby ste si vedeli lepšie predstaviť, o aký obrovský počet ide, tak je to takmer toľko ošípaných ako žije v USA a Európe.

Vírus nemá na ľudí žiaden dosah, no pre ošípané je smrtiaci a zatiaľ naň neexistuje žiadny liek ani vakcína. Tento vírus vznikol v Afrike, následne sa rozšíril aj do východnej Európy a Ruska, až sa následne objavil v Číne. Odtiaľ sa rozšíril do ďalších ázijských krajín, a to vrátane Vietnamu a Kambodže. Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo, prijali ústredné orgány Číny správne kroky na kontrolu vírusu. „Mali plán i stratégiu a reagovali veľmi rázne,“ objavilo sa v stanovisku OSN.

Foto od youtube

Vyhladené farmy

Poľnohospodári ešte stále nevedia, aký je skutočný rozsah ohniska vírusu. Takúto chorobu je veľmi ťažké udržať pod kontrolou, pretože vždy trvalo roky, kým sa v postihnutých krajinách podarilo zvládnuť takýto rozsiahly vírus. Orgány vykonali kontrolu aj na čínskej farme Hebei, kde zomrelo v dôsledku moru 600 ošípaných, no úradníci túto skutočnosť utajili, pretože sa obávali, že prídu o prácu. Celú situáciu sa napokon podarilo odhaliť, no ani do dnešného dňa nie je známe, koľko takýchto fariem v skutočnosti je.

Foto od youtube

Nedostatok bravčového mäsa

Odborníci predpokladajú, že existujú tisícky malých fariem, ktoré zrejme nerobia správne opatrenia a nepodstupujú v oblasti biologickej bezpečnosti tak, ako je pre kontrolu šírenia choroby nevyhnutné.

Ďalšou komplikáciou je, že vírus dokáže prežiť v produktoch z bravčového mäsa aj niekoľko mesiacov. A nie sú to len výrobcovia, ktorým to komplikuje život. Epidémia bude mať oveľa širší ekonomický dosah, a to najmä v tom smere, že Čína je najväčším spotrebiteľom bravčového mäsa na svete. Tvorí tak základ stravy pre väčšinu obyvateľov. A podľa vládnych prognóz by cena bravčového mäsa mohla v druhej polovici roka 2019 stúpnuť na rekordnú úroveň, keďže dopyt výrazne prevyšuje ponuku.

Analytici zároveň hovoria, že na svete nie je dostatok bravčového mäsa na to, aby dokázalo pokryť očakávaný výpadok čínskej produkcie. Spotrebiteľom tak odkazujú, že by si mali hľadať nejakú alternatívu k bravčovému mäsu. Výrobcovia bravčového mäsa v Európe a USA už začínajú zvyšovať dodávky do Číny, hoci vývoz z USA podlieha tarife 62% z dôvodu obchodného boja s Čínou.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre