Čína sťahuje tisícky ľudí, aby uvoľnili miesto pre obrovský teleskop na lov mimozemšťanov

626

Uvoľnite miesto pre astronómiu! Čínska vláda žiada viac ako 9 000 ľudí aby sa vysťahovali zo svojich domovov, aby sa uistila, že obrovský rádioteleskop bude fungovať správne.

obrazok

Guľový rádioteleskop s 500 metrovým otvorom (Five-hundred-meter-Aperture Spherical radio Telescope – FAST) je pripravený na spustenie na spustenie tohtoročnej operácie, ako jediný jedno-otvorový rádioteleskop na svete, a umožní výskumníkom ďalej spoznávať život v našej galaxii.

FAST bude o cca 650 stôp väčší ako súčasný držiteľ rekordu – 1000 stôp široký Arecibo Observatory v Portoriku.

Dôsledkom je, že FAST bude mať o 500 metrov širší vplyv. Čínska vláda premiestňuje ľudí bývajúcich v okolí 5 kilometrov od teleskopu, aby teleskop ochránila od elektromagnetického narušenia. Aj malé elektrické objekty ako mobily môžu ničiť zámer teleskopu – nájsť jemné rádiové vlny. V USA vedci postupujú trocha inak. Namiesto toho, aby sa zbavili ľudí, zakázali používanie bezdrôtových zariadení v National Radio Quiet Zone (Národná rádiová tichá zóna) t.j. zóna s rozlohou cca 20 000 metrov štvorcových v Západnej Virginii, ktorá oblieha Green Bank Telescope.

Hoci sa 9 000 premiestnených ľudí môže zdať ako veľké číslo, v kontexte celej Číny je to nepatrné. Kvôli výstavbe najväčšej vodnej elektrárne, Tri rokliny, Čína premiestnila 250 miliónov obyvateľov do novovybudovaných miest v snahe urbanizovať túto oblasť.

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre