Čínska dystópia: Bytový dom pre 20 000 obyvateľov

4214

Viete si predstaviť, že by ste si vedeli všetko vybaviť bez toho, aby ste odišli z bytovky? Nový bytový komplex v Číne to svojim obyvateľom ponúka. Qianjiang Century City sa nachádza v centrálnej časti mesta Hangzhou a dnes ho obýva vyše 20 000 rezidentov. Stavba je vysoká približne 206 metrov a zaberá 260 000 m2, čo z nej robí jednu z najväčších čínskych budov.

Snimka obrazovky 328
Zdroj: billionaire_estates/Instagram

Svoje brány otvorila už v roku 2013, keď bola využívaná ako hotel. Navrhla ju Alicia Loo, ktorá zároveň navrhla aj druhý sedemhviezdičkový hotel na svete, Singapore Sands. Budova dokáže ubytovať až 30 000 ľudí, pričom bývanie ponúka rôznym sociálnym skupinám. Nájdete tu študentov, majiteľov podnikov, ale aj vplyvných podnikateľov či celebrity.

Snimka obrazovky 329
Zdroj: billionaire_estates/Instagram

Cena za jednotlivé byty sa však líši. Niektoré jednotky bez okien stoja približne 195€ na mesiac, zatiaľ čo cena väčších bytov s balkónmi sa môže vyšplhať do výšky 520€. Okrem bytov však táto takmer 40-poschodová budova ponúka napríklad podniky, food court, bazény, kaderníctva, nechtové štúdiá, supermarkety a kaviarne. Ak sa pýtate, kedy a či vôbec chodia obyvatelia von, odpoveď je jednoduchá. Chodia, keď sa potrebujú premiestniť do práce alebo nadýchať čerstvého vzduchu.

Snimka obrazovky 330
Zdroj: billionaire_estates/Instagram

Hoci sa niektorí domnievajú, že podobné bytovky môžu vyriešiť krízu s bývaním, iní ich považujú ako začiatok dystópie a snažia sa poukázať na možné riziká. Zdôrazňujú predovšetkým nebezpečné situácie (napr. požiar) v budove, kde žije niekoľko tisíc ľudí. Na ktorom brehu stojíte vy? Vedeli by ste si predstaviť život v takomto priestore?

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.