Čínsky festival spojený s konzumáciou psieho mäsa. Prečítajte si o tejto barbarskej tradícií viac. 

5162

Psy sú najlepším priateľom človeka a nejde len o frázu, ktorú pozná každý z nás. Majitelia a milovníci psov by vedeli potvrdiť, že je to skutočne pravda. A práve preto, že sú psy také nádherné čisté a verné tvory sú ľudia zhrození a znechutení, keď zistia, že v meste Yulin v Číne sa každoročne koná festival, pri ktorom miestni zabíjajú psov a jedia ich mäso. Zdá sa to barbarské, no v istých častiach Číny je to bežná prax stovky rokov.  

Samozrejme veľa aktivistov proti tomu bojuje, no je ťažké súdiť týchto ľudí vzhľadom k tomu, že konzumácia iných zvierat, hoc hospodárskych, ako sú kravy či ošípané, je celosvetovo úplne bežná. 

To samozrejme nikoho neospravedlňuje. Tu sú fakty, ktoré sa viažu k tejto hroznej tradícií.  

Zdroj: ranker.com

V rámci festivalu sa ročne zabije 10 000 psov

Podľa odhadov v Yulin pravidelne jedáva psie mäso len asi 30% ľudí, no i tak je po ňom pomerne veľký dopyt. Každý rok sa do tohto mesta privezie približne 10 až 15 tisíc psov, ktorých mäso sa použije na spracovanie počas festivalu. Počas prepravy sú psy dokonca držané v hrozných podmienkach. Častokrát sú prepravovaní tisícky kilometrov v tesných priestoroch, kde sa množia patogény. Mnohé počas cesty zahynú, iné sú podvyživené. 

Mnohé psy, ktoré sa tu zabijú, boli ukradnuté majiteľom 

Zdroj: shutterstock

Je to smutné, no nikoho nezaujíma odkiaľ pes pochádza. Niektorí sú špeciálne chovaní na farme, iný boli vzatí z ulice, nájdu sa však aj takí, ktorí sú kradnutí – čo poznať napríklad podľa obojku, ktorý majú stále na krku. 

Chov psov ako domácich miláčikov nebol v Číne bežný, no postupne sa dostáva do popredia, a teda sa mení aj pohľad ľudí na konzumáciu mäsa. 

Neexistujú takmer žiadne predpisy týkajúce sa kvality podávaného psieho mäsa

Akoby morálna stránka nepostačovala na to, aby ľudí odradila od konzumácie, taktiež sú tu zdravotné riziká, ktoré sa ku konzumácii viažu, nakoľko pôvod ani zdravotný stav psov nie je podstatný. Uvádza sa že až 40% psov je nositeľom infekčnej choroby. 

Na festivale sa konzumujú aj mačky

brown tabby cat lying on white floor
Photo od Mariellem Oliveira na Unsplash

Psy nie sú jediní na jedálnom lístku v Yuline. Bohužiaľ, ľudia jedia aj domáce mačky, aj keď sú menej populárne ako psy. Mačacie mäso sa neobmedzuje len na festival Yulin, ale existujú i reštaurácie, kde sa produkty z tohto mäsa nachádzajú ako bežná súčasť jedálneho lístka. 

Festival sa začal až v roku 2009

Je pravda, že psie mäso sa v Číne konzumuje už stovky rokov, ale festival, kde sa psie mäso podáva, nemá dlhú históriu. Začal sa až v roku 2009, ale často sa propaguje ako kultúrna tradícia ( v rámci nej sa nájdu ľudia, ktorí veria, že psie mäso má liečivé účinky). 

Festival nie je oficiálne uznaný čínskou vládou

Zdroj: shutterstock

Vláda si „umýva ruky“ a tvrdí, že festival je tradícia podporovaná verejnosťou, a že nie je nič, čo by mohli urobiť. Je to hlavne preto, že v Číne neexistujú zákony, ktoré by zakazovali nakupovať alebo predávať psie mäso. Jediný zákon, ktorý existuje, je zákaz zabíjania psov na verejnosti z roku 2016.

Ale to, že sa to nedeje na ulici, neznamená, že k tomu nedochádza za zatvorenými dverami. 

Niektorí ľudia skupujú psy, aby zabránili ich zabitiu 

two brown and white dogs running dirt road during daytime
Photo od Alvan Nee na Unsplash

Je to spôsob akým sa milovníci psov zúfalo snažia, aby títo miláčikovia neskončili na tanieri. Američan Marc Ching zachránil 1000 psov určených na zabitie, a tak sa dostal na titulok novín. Jeho príklad nasledoval i učiteľ a ďalšia žena žijúca v Číne. Ani jeden z nich nemohol zniesť pomyslenie na to, že by tie psy boli usmrtené a zjedené.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre