Človek verzus príroda. Zopár prípadov, keď zvieratá zaútočili na spoločnosť

2030

Napriek tomu, že je človek súčasťou prírodného vesmíru, vždy prejavoval túžbu prírodu obmedzovať. Naše spoločnosti sú zvyčajne postavené na myšlienke, že máme prírodu pod kontrolou. Preto je také nepríjemné, keď sa príroda bráni a pripomína nám, že nie sme dominantnou silou. Ľudia dlho nemali dôvod obávať sa predátorov alebo nebezpečných zvierat, ale nižšie uvádzame zopár príkladov zvierat, ktoré spôsobujú spúšť v našich starostlivo vytvorených a upravených spoločnostiach.

Medveď za mrežami

V roku 2004 bol medveď menom Katya odsúdený na 15 rokov väzenia za útok na dvoch ľudí v kempe v Kazachstane. Keďže však nebolo reálne miesto, kde by ju mohli držať, Katya bola poslaná na výkon trestu do mužskej trestnej kolónie. „Neďaleko bol bazén, kde sa mohla hrať, plávať a spať,“ uvádza hovorca trestnej kolónie Kostanaj Jerlan Žutajev. V Kostanaji jej dokonca venovali sochu.

brown bear on green grass during daytime
Photo by Rey Emsen on Unsplash

V roku 2019 bola Katya prepustená do minizoo, kde mohla dožiť svoje dni. Po príchode ju objatím a bozkom privítal medvedí samec menom Jaška. Hoci situácia, v ktorej si Katya odpykávala svoj trest, je určite jedinečná, v skutočnosti nie je až také nezvyčajné, ako by ste si mohli myslieť, aby zvieratá stáli pred súdom.

Psychopatická veverička 

Zatiaľ čo mnohí oslavovali sviatky so svojimi rodinami prvýkrát od lockdownu v roku 2020, rozzúrené zviera si počas Vianoc v roku 2021 vylialo svoju zúrivosť na nevinnej komunite. Zvieraťu sa podarilo zraniť 18 ľudí a napadnúť mnoho ďalších v malej waleskej obci Buckley. Predmetné zviera však nebolo teroristický slon ani zločinecký medveď, ale malá sivá veverička.

brown squirrel on brown tree branch during daytime
Photo by Martin King on Unsplash

Hoci sa môžu zdať roztomilé a prítulné, sivá veverička je veľmi rýchla s ostrými zubami a pazúrmi. Veverička, prezývaná Stripes podľa zlého Mogwaia z filmu Gremlins z roku 1983, prenasledovala dospelých, deti, mačky a všetky tvory, ktoré mali tú smolu, že jej skrížili cestu. Tento útok trval viac ako deň, až kým sa jedna odvážna 65-ročná žena nerozhodla, že už toho má dosť a musí niečo urobiť, aby ochránila svoje vnúčatá. Corrine zaobstarala humánnu pascu a podarilo sa jej Stripesa chytiť. Podarilo sa jej veveričku oklamať, pretože ju od leta kŕmila.

Záhadná opica z Tampa Bay

Florida je síce jednou z najexotickejších lokalít v USA, ktorá sa môže pochváliť jedinečnými živočíchmi, kapustňáky a aligátory, ale tento štát nie je známy žiadnymi primátmi. Avšak vďaka príliš horlivému kapitánovi lode spred 100 rokov sa na Floride nachádza početná populácia divokých makakov na ostrove uprostred rieky Silver. Predpokladá sa, že v roku 2010 sa jeden z týchto makakov vydal vlastnou cestou a odcestoval do husto obývanej oblasti Tampa Bay. Opica sa stihla stať miestnou legendou s vlastnou stránkou na Facebooku. Záhadná opica, prezývaná Cornelius podľa postavy z filmu Planéta opíc, sa začala dostávať na titulky celoštátnych novín najmä vďaka tomu, že Stephen Colbert vo svojej šou pozorne sledoval Corneliusov príbeh.

brown monkey on green plant during daytime
Photo by Aziz Homaily on Unsplash

Vďaka interakcii s miestnymi obyvateľmi a ich kŕmeniu sa Cornelius čoskoro osmelil v blízkosti ľudí a podobne ako jeho menovec, aj on vrátil úder nášmu druhu a pohrýzol staršiu ženu. Hoci opica prejavovala agresivitu, väčšinu ľudí rozrušilo, že ju museli odviesť. V súčasnosti Cornelius žije v 22-akrovej zoologickej záhrade s názvom Wild Things v Dade City na Floride. V roku 2015 si našiel partnerku a teraz je otcom. Nič vás neskrotí rýchlejšie, ako keď sa stanete rodičom. Našťastie, v Tampa Bay už žiadne ďalšie pozorovania divokých opíc neboli zaznamenané.

Sovy nie sú tým, čím sa zdajú byť

V roku 2011 znepokojený chodec so psom upozornil políciu v Pforzheime na vtáka na ceste, ktorý si zrejme neuvedomoval okolitú premávku. Policajti vyslaní na miesto našli hnedú sovu, ktorá sa potácala po ceste so sklopenými viečkami. Policajti objavili neďaleko aj dve prázdne fľaše pálenky. Policajti opitého vtáka zadržali a predviedli ho k „odborníkovi, ktorý v minulosti liečil „opité vtáky““.

brown and white owl
Photo by Zdeněk Macháček on Unsplash

My sa pýtame: „Existujú veterinárne schválené metódy na liečenie zvierat po opici?“ Našťastie sa počas zhýralej noci tohto vtáka nikomu nič nestalo ani nebol zranený. Opäť platí, že takéto incidenty nie sú také nezvyčajné, ako by ste si mohli myslieť. Zdá sa totiž, že od losov až po osy si zvieracia ríša potrpí na to, aby si dopriala nejaké to opojenie.

Cerberus zo záhrady

Gerald bol divoký moriak, ktorý mal svoj domov v Ružovej záhrade v Oaklande v Kalifornii. Istý čas bol Gerald celkom pokojný a obľúbený člen susedstva. Všetko sa zmenilo v prvých mesiacoch pandémie. Keď čoraz viac ľudí opúšťalo svoje zatuchnuté domovy a vydávalo sa na jednu z mála zelených plôch v oblasti, Gerald začal vyhľadávať, prenasledovať a napádať miestnych obyvateľov, ktorí sa odvážili vstúpiť do Ružovej záhrady. Správy o jeho útokoch dosiahli viac ako 100 obetí, ktorým sa väčšinou podarilo ujsť, ale niekoľko nešťastníkov utrpelo zranenia, pričom jednej osobe museli zašiť stehy.

black and white rooster on green grass field during daytime
Photo by Tyler Donaghy on Unsplash

Najhoršie zo všetkého bolo, že Geraldovými hlavnými cieľmi boli deti a starší ľudia, teda najzraniteľnejšie skupiny. Hoci Gerald predstavoval fyzickú hrozbu, predstavoval aj existenčnú hrozbu, ktorá trhala vzťahy v pevne zviazanej komunite. Na stránke sociálnych médií Nextdoor – platforme, na ktorej sa susedia z rovnakej komunity môžu stretávať – sa členovia navzájom napádali, čo majú s Geraldom robiť. Hádky sa vyostrili natoľko, že na istú ženu zavolali policajtov za to, že kŕmila Geralda, vznikla online petícia za jeho záchranu a jedna skupina vyvesila plagáty s výzvou na zabitie moriaka.

Geralda nakoniec zneškodnili, keď dobrovoľník predstieral, že je slabá stará žena – jeho obľúbený cieľ – a keď sa k nemu priblížil, chytil ho pod krk. Geralda museli premiestniť dvakrát, pretože prvýkrát sa mu podarilo zatúlať sa na detské ihrisko. S najväčšou pravdepodobnosťou si nájde ďalšie obete. V súčasnosti žije na odľahlom pozemku, ktorý vlastní elektrická spoločnosť.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.