Čo sa podľa vedy môže stať, ak namiesto bežného toaletného papiera použijete vlhčené obrúsky

5039

Vlhčené obrúsky sa v poslednej dobe stali nevyhnutnou súčasťou čistiacich materiálov. A niet sa čomu čudovať, keďže vyzerajú ako luxusnejšia a čistejšia verzia bežného toaletného papiera. Okrem toho sa ľudia prikláňajú k názoru, že „mokrý“ spôsob utierania je dôkladnejší a zanecháva zadok čistejší ako štandardný toaletný papier. A hoci toľko ľudí prisahá na túto hygienickú praktiku, niektorí odborníci tvrdia, že je čas na tieto vlhčené obrúsky nadobro zabudnúť.

Používanie vlhčených obrúskov môže upchať toaletu a poškodiť ekosystém.

d2
Photo by BrightSide

Vlhčené obrúsky boli pôvodne v roku 2005 propagované ako luxusná alternatíva toaletného papiera. Dnes sa vydávajú na toaletách v reštauráciách, na čerpacích staniciach, v ordináciách lekárov a na iných verejných miestach. Obľúbené sú aj medzi návštevníkmi hudobných festivalov pod holým nebom, najmä tými, ktorí kempujú, ako alternatíva k spoločným sprchám. V juhovýchodnej Ázii sa vlhčené obrúsky často predávajú z chladničiek, aby obrúsky pôsobili osviežujúco a chladivo.

d3
Photo by BrightSide

Mnohé značky predávajú toaletné vlhčené obrúsky a tvrdia, že sú „splachovacie“. V roku 2013 sa však v článku časopisu Consumer Reports uvádza, že žiadna z popredných značiek nedokázala prejsť ich testom. Odborníci tvrdia, že tieto utierky sa často upchávajú vo vodovodných systémoch a končia v riekach a potokoch, čo sa stáva naozaj veľkým problémom.

Vlhké utierky môžu spôsobiť bakteriálnu nerovnováhu.

d5
Photo by BrightSide

Vlhčené obrúsky sa často používajú na deti a ľudia si myslia, že keď ich môžu používať na deti, môžu ich používať aj na dospelých. To je však potenciálne škodlivý predpoklad, pretože vlhčený toaletný papier môže v skutočnosti spôsobiť nesprávnu rovnováhu medzi dobrými a zlými baktériami v intímnych oblastiach. Evan Goldstein, DO, ktorý je chirurg, vyzýva ľudí, aby si dvakrát rozmysleli, než začnú používať túto metódu čistenia. Vysvetľuje, že rovnako ako pokožka na našej tvári, aj pokožka našich intímnych partií a ich okolie je pokrytá dobrými a zlými baktériami, ktoré spoločne vytvárajú určitú rovnováhu.

d4
Photo by BrightSide

Dr. Goldstein hovorí: „To je dôležité, takže keď začnete tento mikrobióm rozširovať vlhčenými obrúskami, stane sa to, že zotriete dobré baktérie a rovnováha sa stane problémom.“ Keď dôjde k tejto nerovnováhe, môže vám hroziť riziko vyrážok, plesňových alebo bakteriálnych infekcií a podráždenia.

Mali by sme sa zaujímať o hydratáciu

d6
Photo by BrightSide

Ďalším problémom pri používaní vlhčených utierok je podľa Dr. Goldsteina vlhkosť. Hovorí: „Ľudia majú tendenciu používať vlhčené utierky a potom si vyhrnúť nohavice, takže sa stane, že vlhkosť zostane na mieste. Vlhkosť sa len hromadí a spôsobuje zmenu baktérií a vedie k podráždeniu.“

Chirurg vysvetľuje, že pri nahromadení zlých baktérií a podráždení môžu mať ľudia pocit trhlín alebo dokonca hemoroidov. Doktor Goldstein odporúča, aby ste sa v prípade výskytu týchto príznakov poradili so svojím všeobecným lekárom. Používate vlhčený toaletný papier? Čo si myslíte o používaní vlhčených obrúskov pre deti – sú podľa vás bezpečné?

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.