Čo by sa stalo, keby do Zeme narazil meteorit vo veľkosti polovice Pluta? Video so simuláciou

291

Znepokojujúce video ukazuje, ako by mohol dopad veľkého asteroidu ovplyvniť Zem a ako by to mohlo vyzerať. Video bolo zverejnené na TikToku a vidíme na ňom asteroid veľký približne ako polovica Pluta, ktorý narazí do našej planéty.

@space.landingg What yall doing in this situation? #fyp #space #meteor #pluto ♬ original sound – Anything earth

Meteory pravidelne dopadajú na Zem, aj keď po prechode atmosférou sú skôr vo forme prachu alebo veľmi malých častíc, takže sú neškodné. Pochopiteľne, veľkosť a hustota asteroidu majú veľký vplyv na to, aké škody by na Zemi spôsobil. Napríklad sa predpokladá, že meteorit, ktorý viedol k vyhynutiu dinosaurov, bol široký približne 10 až 15 km.

Odborníci sú toho názoru, že na to, aby meteorit po dopade urobil zo Zeme pustú a neživú planétu, by musel mať priemer zhruba 100 km. Asteroid zobrazený vo videu je podstatne väčší, takže je jasné, že by zničil kompletne všetko. Vo videu vidíme, že pevniny vybuchujú, moria vysychajú, do vesmíru sú vymrštené obrovské množstvá trosiek a celý povrch Zeme pohltí oheň.

pickpik

Asteroid by však nemusel byť až taký veľký, aby svojím dopadom zničil ľudský druh. Menšie dopady asteroidov by mohli taktiež spôsobiť vyhladenie ľudstva, len trochu pomalšie. Po utíchnutí požiarov, zemetrasení a cunami by náraz vytvoril mohutný oblak prachu, ktorý by spôsobil rýchle ochladenie povrchu planéty. To by znamenalo masovú neúrodu a kolaps infraštruktúry.

Hladomor a choroby by sa začali prejavovať u tých, ktorí prežili počiatočný náraz. Ak sa k tomu pridá spoločenský kolaps vedúci k vojne a dokonca možnému použitiu jadrových zbraní, zánik ľudstva by bol jasný. Aj keby sme prežili, je nepravdepodobné, že by ľudia, ktorí to dokázali, boli podobní nám teraz.

Zaujímavá predstava.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre