Čo je to fatamorgána a ako vzniká?

717

Často sme svedkami záhadných optických ilúzií na obzore, ktoré nás ohromujú svojou krásou. Jednou z týchto záhad je fatamorgána. V tomto článku sa budeme venovať tomu, čo fatamorgána je a prečo vzniká.

Čo je fatamorgána

Fatamorgána je zvláštny optický jav, ktorý vytvára zdanlivé zrkadlenie objektov na obzore. Tento jav nie je len pútavý, ale aj záhadný. Zdá sa, že objekty v diaľke sa vznášajú nad povrchom, či sa dokonca premieňajú na úplne odlišné tvary.

Fatamorgana“ od mammal is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Základy lomu svetla

Naša schopnosť pochopiť fatamorgánu začína s pochopením základov lomu svetla. Svetlo, keď prechádza medzi vrstvami vzduchu rôznej hustoty, mení svoj smer. To môže vytvoriť ilúziu obrazov, ktoré neexistujú. Napr. sa vám môže zdať že na ceste vidíte v diaľke vodu.

Vznik Fatamorgány

Fatamorgána sa často vyskytuje na horúcich a studených miestach stretnutia, ako je horúca cesta na chladnom povrchu. Toto je dôsledkom lomu svetla v rôznych vrstvách vzduchu s rôznou hustotou. Tieto vrstvy vytvárajú zrkadlené obrazy objektov, ktoré vidíme na obzore.

Fatamorgana !?!“ od Meneer Zjeroen is licensed under CC BY 2.0

Typy fatamorgán

Existujú rôzne typy fatamorgán, vrátane fatamorgány na mori a dokonca aj vo vesmíre. Každý typ má svoje vlastné charakteristiky a spôsob vzniku.

Fascinácia fatamorgány

Fatamorgány fascinujú ľudí po stáročia a stále sú záhadou pre vedcov. Ich krása a tajomstvo ich vzniku ich robia fascinujúcou témou pre štúdium a obdivovanie.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre