Čo je to Heimlichov manéver a ako ho správne vykonať? Tu je postup

408

Možno si to už zažil alebo videl v nejakom filme. Niekomu sa zasekne kúsok jedla v krku a začne sa dusiť. Čo by si spravil v takej situácii? Ak by si chcel pomôcť, potreboval by si vedieť, ako správne vykonať Heimlichov manéver. Ako na to sa dozvieš nižšie.

Čo je Heimlichov manéver?

Heimlichov manéver je postup, ktorý sa používa na odstránenie cudzieho telesa z dýchacích ciest osoby, ktorá sa dusí. Cudzie telo môže byť napríklad kúsok jedla, kostička, minca, alebo iný predmet, ktorý sa zasekne v hrdle alebo v priedušnici. Heimlichov manéver spočíva v tom, že sa silne stlačí brucho obete, čím sa vytvorí tlak v bránici a v pľúcach. Tento tlak vyženie vzduch z pľúc a vytlačí cudzie telo von z dýchacích ciest.

0b77e507 46ff 431b ab47 c1c3a630df74
Autor tejto fotografie je Texas Military Department

Kedy použiť Heimlichov manéver?

Heimlichov manéver sa používa vtedy, keď má osoba zablokované dýchacie cesty. To sa môže prejaviť tým, že osoba sa chytá za krk, kašle, chrčí, alebo nemôže hovoriť. Ak je osoba úplne bezvedomá, alebo nemôže dýchať, treba zavolať záchranku a začať s resuscitáciou.

Ako správne vykonať Heimlichov manéver?

Heimlichov manéver sa vykonáva rôzne podľa toho, či je obetou dospelý, dieťa, alebo tehotná žena. Všeobecne platí, že sa musí postupovať opatrne, aby sa nezranila obeť, alebo nezhoršil jej stav. Tu sú kroky, ako vykonať Heimlichov manéver na dospelom človeku:

  • Postav sa za obeť, objím ju okolo pása a mierne nakloň dopredu
  • Polož svoju päsť medzi pupok a spodnú časť hrudnej kosti obete.
  • Polož druhú ruku na päsť a silne stlač obeť smerom nahor a dovnútra. Opakuj tento pohyb, kým sa cudzie telo nevytlačí, alebo kým obeť nezačne dýchať, kašľať, alebo hovoriť.
  • Ak sa cudzie telo nevytlačí, skontroluj, či sa nedá vytiahnuť prstami z úst obete. Ak sa dá, opatrne ho vytiahni. Ak sa nedá, pokračuj v Heimlichovom manévri.
  • Ak obeť stratí vedomie, polož ju na zem na chrbát a zavolaj záchranku. Začni s resuscitáciou, ak je to potrebné.
af5bb405 df06 4f0a 9757 d3b8696ffd23
Autor tejto fotografie je Todd Huffman

Heimlichov manéver je jednoduchá, ale účinná technika, ktorá môže zachrániť život človeku, ktorý sa dusí. Je dôležité vedieť, ako ju správne vykonať, a byť pripravený konať v prípade núdze. Ak máš pochybnosti, alebo sa cítiš neistý, radšej zavolaj záchranku, alebo požiadaj o pomoc niekoho, kto vie, ako pomôcť. Nikdy sa nesnaž vytiahnuť cudzie teleso z hrdla obete silou, alebo použiť iné nebezpečné metódy. Pamätaj, že Heimlichov manéver je len dočasným riešením, a že obeť by mala byť čo najskôr vyšetrená lekárom. 

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.