Ako sa vyrovnať so stresom v pracovnom a osobnom živote?

147

Stresové situácie sa vyskytujú prakticky každý deň, či už v práci alebo doma, pri nakupovaní alebo na prechádzke. V skutočnosti môže byť každý okamih v živote spojený s nejakým druhom stresu. Obzvlášť problematický je však chronický stres, ktorý súvisí napríklad s miestom zamestnania alebo konfliktami v rodinnom živote..

stres
Foto: shutterstock

Čo je stres?

Stres je definovaný ako fyziologická reakcia organizmu na rôzne druhy podnetov, ktoré môžu súvisieť s environmentálnymi, fyzickými a sociálnymi faktormi. Stres je jednou z najvážnejších hrozieb v modernom svete, pretože postihuje prakticky každého a môže sa vyskytnúť v mnohých rôznych situáciách.

V každodennom živote sú príkladom stresových situácií hádky v manželstve, nezhody s rodičmi, nadmerné pracovné zaťaženie na pracovisku a vysoká nervozita pri nakupovaní. Z evolučného hľadiska je stres nevyhnutným javom, ktorý motivuje k reakcii „bojuj alebo uteč”, ale v súčasnom svete už nie je taký prospešný. Stres preto spôsobuje mnohé civilizačné choroby, zvyšuje vylučovanie kortizolu, znižuje aktivitu imunitného systému a môže narušiť fungovanie organizmu..

Stres v práci – vážne problémy

Stres v práci je obzvlášť ťažký, pretože sa spája s nadmernou psychickou záťažou, strachom ísť do práce, ako aj s obrovským napätím a mnohými psychosociálnymi dôsledkami. Odtiaľ je už, žiaľ, len krôčik k vyhoreniu v práci, ktoré je veľmi vážnym problémom mnohých ľudí v Poľsku a na celom svete. Okrem toho stres narúša logické uvažovanie a koncentráciu, znižuje produktivitu, môže negatívne ovplyvniť medziľudské vzťahy a znížiť úroveň úspechu v práci..

Ako zvládať stres v rôznych situáciách?

V prípade krátkodobého stresu je zvyčajne dobrým riešením použitie jednoduchých relaxačných metód, zvýšenie fyzickej aktivity a zabezpečenie kvalitnej stravy a zdravého spánku. Situácia je oveľa vážnejšia, ak je stres chronický a zahŕňa napríklad vážne konflikty v rodine alebo v práci. V takýchto prípadoch sa oplatí vyhľadať odbornú pomoc. Dobrým riešením je online psychoterapia, ktorá je skvelou formou psychologického vplyvu a môže mať pozitívny vplyv na celý život pacienta.

Takáto možnosť je ideálna pre ľudí, ktorí sa nechcú rozhodnúť pre osobné stretnutia so špecialistom alebo žijú mimo krajiny. Počas psychoterapie možno odhaliť presné príčiny stresu a znížiť jeho príznaky a frekvenciu. Rozhovor so psychológom je zvyčajne veľmi užitočný, pretože pozitívnym spôsobom posilňuje sebavedomie, znižuje ťažkosti v profesionálnom a rodinnom živote a znižuje úroveň stresu..

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre