Niekedy sa stane, že nás prepadne ľútosť. Ľudia sa podelili s tým, čo vo svojom živote ľutujú najviac.

4796

Určite existujú ľudia, ktorí sú so svojím životom a rozhodnutiami, ktoré v ňom učinili, spokojní, alebo sú prinajmenšom zmierení a ich životnou filozofiou je neobzerať sa späť do minulosti. Potom je tu ale aj veľa takých, ktorí niečo vo svojom živote ľutujú. Nie je správne utápať sa v ľútosti, no človek sa jej len ťažko vyhne. Takmer vždy sa nájde niečo, o čom keď premýšľame, si povieme, že sme to mohli urobiť inak.

Veľa ľudí sa však snaží na to nemyslieť a nevravieť o tom. My sme ale našli ľudí, ktorí boli ochotní podeliť sa o veci, ktoré vo svojom živote ľutujú, možno aj preto, aby sa našlo viac takých, ktorí si to vezmú k srdcu a neurobia rovnaké chyby. Prevencia je totiž vždy najlepším a najúčinnejším riešením. 

„Počas posledného rozhovoru s otcom som na neho kričala.” 

woman in black and white dress sitting on concrete stairs
Photo od Zhivko Minkov na Unsplash

Pohádali sme sa a ja som mu vykričala, že ho nenávidím. Často sme sa hádali pre malichernosti a následne sme sa dokázali spolu nebaviť veľmi dlhý čas. 

Mala som 13 a môj život nebol prechádzka ružovou záhradou. Otec sa ale snažil, aby mi nič nechýbalo. Bola som v ten deň v škole. Vrátila som sa domov a našla som ho nehybne ležať na gauči. Bol mŕtvy. Lekár tvrdil, že išlo o infarkt. Nikdy som si neodpustila tie ľahkovážne slová, kiežby som mohla vrátiť čas. 

„Nevenoval som dostatočný čas učeniu sa viacerých cudzích jazykov.” 

white and brown printed paper
Photo od Sigmund na Unsplash

Anglický jazyk sa považoval za samozrejmosť, no okrem neho som na jazyky zanevrel. Neboli mojou prioritou. V súčasnosti sa učím nemecký jazyk a ľutujem, že som sa mu nevenoval už počas školy. 

„Nevenoval som sa škole a učeniu, keď na tom najviac záležalo.” 

person writing on brown wooden table near white ceramic mug
Photo od Unseen Studio na Unsplash

Nepatril som medzi najlepších žiakov, zábava a pobyt vonku s kamarátmi pre mňa znamenal viac. Aj preto som sa rozhodol radšej sa zamestnať ako ísť študovať na vysokú školu – nevidel som v tom zmysel. Nezamestnanosť bola nízka a ja som zarábal slušné peniaze. 

Potom som sa však zamestnal na mieste, kde bolo všetko inak. Práca ma nebavila ani finančné ohodnotenie nebolo dostatočné, nemal som však na výber. Bez titulu bolo pre mňa ťažké nájsť dobrú prácu. Navyše to, čo by ma bavilo a napĺňalo vyžadovalo štúdium na vysokej škole. 

„Nešiel som navštíviť blízku osobu.” 

dextrose hanging on stainless steel IV stand
Photo od Marcelo Leal na Unsplash

Zomrela moja mama. Mal som len 8 rokov a ona bola v nemocnici s ťažkou formou rakoviny. Otec sa ma spýtal, či ju chcem vidieť no moja odpoveď bola „nie”. Nedokázal som to, no dnes to ľutujem.

„Váhal som nad kúpou nehnuteľnosti.”

brown and gray concrete building during daytime
Photo od Jerome na Unsplash

Bol som ešte mladý, financie mi ledva vychádzali a chcel som sa čo najmenej zadĺžiť. Zároveň som si vravel, že sa možno neskôr nájde lepšia a  výhodnejšia ponuka. To sa ale nestalo a cena za jediný rok astronomicky stúpla.

„Byť náročnejší pri nadväzovaní priateľstiev.” 

people holding shoulders sitting on wall
Photo od Duy Pham na Unsplash

Za posledný rok som si toho veľa uvedomil. Ako prvé fakt, že som trávil až príliš veľa času s ľuďmi, ktorí si ho vôbec nezaslúžili. Nechal som sa nimi využívať a manipulovať, pričom som nič nedostal na oplátku. Nepomohli mi ani s maličkosťami. Bol som však príliš otvorený a hlúpy, aby som si to uvedomil hneď na začiatku. 

Urobil som však krok vpred a zbavil sa toxických ľudí, aj keď to pre mňa nebolo jednoduché a stále mi občas chýbajú, no na strane druhej mi odľahlo. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre