Čo majú spoločné inteligentní ľudia? Tieto charakterové rysy sú im vlastné.

1671

Inteligencia nie je len o našom IQ, zahŕňa mnohé ďalšie aspekty, nehovoriac o tom, že máme hneď niekoľko rôznych typov inteligencie. Všetky však majú niečo spoločné – ide o kognitívne procesy. Inteligencia sa teda môže prejaviť skutočne rôzne na podklade individuality každého jedného z nás. Vedci však prišli na to, že všestranná inteligencia sa prejavuje veľmi podobnými znakmi, nech sa jedná o muža či ženu akejkoľvek vekovej kategórie.

Čo z toho vyplýva? Že aj keď nemôžeme úplne všetko globalizovať, existujú všeobecne platné znaky vyššej inteligencie. Určite vás zaujíma, ktoré to sú a či nimi disponujete aj vy. Stačí sa na chvíľku zastaviť a pokračovať v čítaní, kde vám všetko podstatné vysvetlíme.

Príjemné vystupovanie a pracovitosť

Zdroj Jeremie Aubut

Zistilo sa, že inteligentní ľudia majú vo všeobecnosti tendenciu mať k rôznym aspektom ich života pozitívny postoj – či už sa to týka osobnej oblasti alebo spoločenského či profesionálneho života. Títo ľudia sa radi učia nové veci, vidia nové perspektívy a prekypujú pútavými nápadmi. Vyžadujú spätnú väzbu a prijímajú konštruktívnu kritiku. Navyše sú nesmierne pracovití, čo znamená, že sa rozvíjajú a rastú v rozličných oblastiach nie pre uznanie iných, ale sami pre seba. 

Precízne rozhodovanie

Zdroj Christina @ wocintechchat.com

Inteligentní ľudia majú veľmi silno vyvinutú intuíciu, ktorou sa riadia aj pri rozhodovaní – samozrejme, pritom zvážia všetky okolnosti a starostlivo vyberú možnosť, ktorá by mala priniesť úspech. Inteligentný človek vie pomerne rýchlo a ľahko určiť pozitíva aj negatíva a taktiež viaceré perspektívy, čo mu rozhodovanie značne uľahčuje. 

Silný zmysel pre sebakontrolu

Vyznačujú sa tým, že sú si vedomí samým sebou a práve vďaka tomu sa dokážu ovládať – od myšlienok cez emócie a ich konečné prejavy. Bývajú vysoko disciplinovaní pri zvládaní aj psychicky vypätých situácii. Takmer vôbec nekonajú impulzívne a ak sa aj ocitnú v nepohodlí, veľmi rýchlo to dokážu vyriešiť. 

Majú analytické myslenie

Zdroj Carlos Muza

Nie je ničím prekvapivým, že vysoko inteligentní ľudia dokážu dobre analyzovať a hlavne, venujú pozornosť detailom. Sú kreatívni a všestranní, vďaka čomu sa dokážu vždy vynájsť. 

Charakterizuje ich zvedavosť a otvorenosť voči novým skúsenostiam

Priam milujú duchaplné rozhovory, ktoré posilňujú ich vášeň a zanietenosť. Ak niečo dostatočne zaujme ich pozornosť neboja sa klásť otázky a vyvodzovať závery. Prekypujú prirodzenou zvedavosťou a túžbou po vedomostiach. Často sa to týka veľkého spektra rôznych oblastí cez kultúru, zvieratá, históriu až po umenie. Veľmi dobre si uvedomujú, že od každého človeka, ktorého stretnú, sa môžu niečo dôležité naučiť. A to ich môže obohať a pomôcť im rásť.

Občas bývajú skeptickí

Zdroj bruce mars

Nie v zmysle negatívneho nazerania na svet, ale radi veci spochybňujú. Kriticky sa pozerajú na každú jednu predostretú myšlienku. Vnímajú rôzne perspektívy i to čo je takzvane medzi riadkami. Nepatria medzi tých, ktorí slepo prijmú každú informáciu. Vďaka tomu prinášajú svetu kus poznania založeného nie na dojmoch, ale faktoch. Informácie nielen spochybňujú, ale ich aj analyzujú. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre