Čo presne sa začne diať vo vašom tele keď chcete zahnať smäd pomocou morskej vody?

4439
Morská voda
Foto: Pixabay

Asi každého ako malého napadlo prečo sa náš filmový hrdina na opustenom ostrove obklopený morskou vodou proste nenapije. Určite ste túto otázku položili aj doma rodičom, ktorí vám pravdepodobne odpovedali, že soľ jednoducho „dehydruje“. Ale ako konkrétne?

To vám radi vysvetlíme my. Na zopár minút by ste možno oklamali mozog, že ste smäd zahnali ale netrvalo by dlho a vaše telo by začalo reagovať a nakoniec by ste umreli od smädu. Konkrétne by začali reagovať vaše obličky, ktoré nie sú schopné vytvoriť moč z vody, ktorá obsahuje viac ako 2% soli .

Morská voda obsahuje 3% soli a teda vaše obličky by si museli požičať vodu z vášho organizmu aby dokázali vytvoriť moč. Čiže čím viac slanej vody ste vypili tým budete viac smädní . Ak by naše telo dokázalo tolerovať len o 1% viac soli bola by pre nás morská voda pitná a narozdiel a terajších 97.3 % všetkej vody na Zemi, ktorá je pre nás nepitná by sa pitnou stala.

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre