Čo všetko dokáže dentista zistiť zo stavu vašej ústnej dutiny? Budete prekvapení.

2999

V súčasnosti stále viac a viac ľudí venuje zvýšenú pozornosť svojim zubom a ďasnám. A tak je to správne! Nielen z estetického hľadiska je dôležité dopriať im patričnú starostlivosť, ale aj z hľadiska zdravotného. Zuby a vôbec stav vašej ústnej dutiny úzko súvisí aj so zdravím vášho tela. Sú totiž prepojené viac ako si možno myslíte. Ľudské telo je naozaj zložitým systémom.

Spojenie úst a tela

Návšteva dentistu sa nespája len s kontrolou stavu vašej ústnej dutiny. Dobrý lekár vás v prípade, že odhalí nejaký väčší skrytý problém ihneď upozorní. Dokáže zistiť či netrpíte nejakým ochorením, ktoré má vplyv na stav zubov, prípadne pozná aké lieky beriete (týka sa to tých, ktoré spôsobujú sucho v ústach). Zlý stav ústnej dutiny môže poukazovať aj na oslabený imunitný systém (vy ste potom náchylnejší na infekcie).

woman with silver and yellow hoop earrings
Photo od Caroline LM na Unsplash

Tu je päť vecí, ktoré sa môžete dozvedieť o svojom celkovom zdraví na základe stavu vašej ústnej dutiny.

Máte diabetes

black smartphone beside white plastic bottle and black smartphone
Photo od Mykenzie Johnson na Unsplash

Pri tomto ochorení je typickým príznakom sucho v ústach, zapálené ďasná (a vôbec ochorenia ďasien), infekcie úst a problémy s prežúvaním.

Trpíte na spánkové apnoe

Ak často a hlasno chrápete, existuje veľká šanca, že máte spánkové apnoe a problémy s dýchacími cestami (nemusíte to byť však pravidlo). Ďalšie príznaky zahŕňajú aj škrípanie zubov, ochorenie ďasien, sucho v ústach a bolesť hrdla.

Môžete byť tehotná

woman holding stomach
Photo od freestocks na Unsplash

V dôsledku rôznych hormonálnych zmien a výkyvov môže byť následkom tehotenstva zápal ďasien, krvácanie ďasien a „tehotenské nádory“ (ktoré sú v skutočnosti nezhubné a rastú medzi zubami).

Problémy s diétou

Oslabené a krehké zuby môžu signalizovať nedostatok vitamínu D a vápnika, zatiaľ čo ochorenia ďasien a infekcie ústnej dutiny môžu byť spôsobené nedostatkom vitamínu C. Ba čo viac, zapálené ďasná môžu znamenať, že potrebujete vo svojej strave viac horčíka, vitamínu B a K2.

Máte choré srdce

orange heart decor
Photo od Robina Weermeijer na Unsplash

Pri vážnom ochorení ďasien sa často stáva, že sa patogénne baktérie šíria krvným obehom a spôsobia ochorenie srdca alebo aspiračnú pneumóniu. Krvácanie ďasien nie je „normálne“, pretože je to znamenie, že váš imunitný systém nie je v rovnováhe a vaše telo bojuje s infekciami.

Na základe stavu zubov dokáže dentista určite, či ste ľavák alebo pravák, či netrpíte poruchami príjmu potravy alebo dlhodobo užívate žuvací tabak.

Význam slín pre vaše zdravie

Možno sa vám zdá zbytočné rozoberať sliny, no ide o veľmi dôležitý sekrét, ktorý svojou funkciou robí doslova zázraky. Je dôležité, aby ste produkovali optimálne množstvo slín, nakoľko vám pomáhajú v prvých fázach trávenia potravy a tiež bránia vzniku infekcií. Takisto pomáhajú kontrolovať zápach z úst a chránia zuby pred zubným kazom a ochorením ďasien.

Baktérie v ústnej dutine – dobré či zlé?

white and blue round decor
Photo od CDC na Unsplash

Vedeli ste, že vo vašich ústach sa nachádza pomaly celý ekosystém baktérií? Nemôžete ich vidieť ani cítiť, no sú prítomné vo vašich ústach.

Nie všetky baktérie sú ale zlé a škodia. Existujú aj tie dobré, ktoré nazývame aj probiotiká (niektoré druhy Streptokokov, Stafylokokov, Eubakterii) – tie sú prospešné pre vaše celkové zdravie.

V ústach ale môžeme nájsť aj tie, ktoré spôsobujú ľuďom problémy, konkrétne dve najbežnejšie sú Streptococcus mutans a Porphyromonas gingivalis. Ak sú v ústach prítomné, je dosť pravdepodobné, že máte parodontitídu, závažnú formu ochorenia ďasien.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre