Ako bude reagovať vaše telo, keď obmedzíte príjem cukru? Verte, že sa vám poďakuje.

3418

Nie je žiadnym tajomstvom, že cukor sa nachádza takmer vo všetkom! Áno, naozaj je to tak. Nájsť ho môžeme i v takých potravinách, kde by ste ho isto nehľadali (a nie, nebavíme sa o sacharidoch). Takisto nie je žiadnym tajomstvom, že rafinovaný cukor je pre nás vo veľkej miery škodlivý. Hlavne vo väčších množstvách, pričom platí, že človek si naň veľmi rýchlo navykne a telo si ho bude „vyžadovať“. 

Preto sme sa rozhodli spísať niekoľko dôležitých bodov, kedy sa vám pokúsime vysvetliť priaznivé výsledky pri radikálnom obmedzení príjmu cukru. Sľubujeme, že vám to prinesie prevažne výhody ako z krátkodobého tak aj z dlhodobého hľadiska. 

Vzdať sa čohokoľvek, čo nám robí dobre, je spočiatku náročné. Pri cukre si však človek musí dávať naozaj veľký pozor a dôkladne sledovať zloženia potravín. 

a pile of white sugar cubes sitting on top of a table
Photo od Jason na Unsplash

Teraz si už poďme predstaviť, aký vplyv má obmedzenie cukru na organizmus. 

Spočiatku sa môžete cítiť depresívne

silhouette of man standing near window
Photo od Damir Samatkulov na Unsplash

Na začiatku to rozhodne nebudete vnímať ako niečo dobré a pre vás prospešné. Pocity podobné depresii alebo podráždenosť sú úplne normálne. Je to preto, že si telo zvyklo na isté množstvo cukru, ktoré ste prijímali. Keď sa tento prívod preruší, začne mať pocit, že si musí „šetriť“ to malé množstvo cukru, ktoré dostáva (zo sacharidov alebo ovocia), aby zabezpečil všetky životné funkcie. 

K mozgu sa však nedostane dostatočne rýchlo potrebné množstvo, a tak sa to prejaví letargiou a depresiou. Je to ale iba dočasné! 

Znížite riziko vzniku cukrovky

silver and white cross pendant necklace
Photo od Diabetesmagazijn.nl na Unsplash

Strava bohatá na jednoduché cukry zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Akonáhle však obmedzíte príjem cukrov, toto riziko sa celkom minimalizuje. Pankreas nebude musieť produkovať také množstvo inzulínu, aby neustále znižoval vašu hladinu cukru v krvi a pečeň namiesto spracovania cukru bude môcť detoxikovať prípadné toxíny. 

Budete menej často nachladnutí 

Zdroj: shutterstock

Posilní sa vaša imunita. Cukor totiž nepriaznivo ovplyvňuje biele krvinky, konkrétne ich schopnosť fagocytovať škodlivé baktérie. Jedna štúdia zistila, že táto schopnosť bola znížená až o 50% po dobu piatich hodín od príjmu väčšieho množstva cukru. 

Je logické, že odstránenie cukru z vašej stravy pomáha bielym krvinkám vykonávať svoju prácu efektívnejšie, posilňuje imunitný systém a chráni telo pred prechladnutím a inými chorobami. 

Budete mať menej vrások 

close-up photo of persons eye
Photo od Amanda Dalbjörn na Unsplash

Prvé zmeny si môžete všimnúť už po 3 – 4 dňoch a to práve na vašej pokožke. Cukor totiž spôsobuje, že je vaša pleť väčšmi dehydratovaná, čím sa viditeľnosť vrások zvyšuje. 

Ak vynechajte cukor, vaša pleť bude pôsobiť zdravšie, mastná pleť sa bude menej mastiť a suchá bude hydratovanejšia. 

Aj vaše milovanie sa môže zlepšiť

a woman stares into a man's eyes lovingly
Photo od Kenny Eliason na Unsplash

Cukor má naozaj priamy vplyv na sexuálne funkcie. Má vplyv nielen na hladinu inzulínu, ale zasahuje aj do reprodukčných hormónov u mužov aj žien. Časom to môže ovplyvniť všetko od libida po náladu a fyzické funkcie.

Problém je v nerovnováhe hladiny inzulínu a ďalších hormónov, čo vedie k menej uspokojivému intímnemu životu.  

Budete mať kvalitnejší spánok 

woman sleeping on blue throw pillow
Photo od bruce mars na Unsplash

Konzumácia cukru inhibuje uvoľňovanie melatonínu v mozgu a je to práve melatonín, ktorý je kľúčovým aspektom zdravého spánku a udržiavania normálneho spánkového režimu.

Zároveň sa vytvára bludný kruh – pri nedostatku spánku vám hladina glukózy kolíše, čo spôsobí, že budete mať chuť jesť viac cukru, ktorý vám narúša spánok. 

Vaše ústa budú zdravšie

white flower petals on white textile
Photo od Colourblind Kevin na Unsplash

Každý zubár vám povie, že cukor je nepriateľom ústnej dutiny. Baktérie totiž tento cukor prijímajú, metabolizujú a vytvárajú kyselinu, ktorá narúša sklovinu, vďaka čomu majú baktérie lepší prístup k zubnej dreni, a teda sa rozvíja kaz. 

Ak teda cukor obmedzíte, s veľkou pravdepodobnosťou sa dočkáte sviežejšieho dychu a nakoniec aj zdravších zubov a ďasien. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre