Čo všetko sa deje s ľudským telom počas starnutia? Poďme sa na niektoré procesy pozrieť bližšie.

1018

Čím je človek starší, tým viac skúseností a múdrosti by mal mať. Nie je to pravidlo, ale vo všeobecnosti to tak platí. To je však tá pozitívnejšie stránka starnutia. Horšia je fyzická stránka – všetko, čo sa deje s ľudským telom je nelichotivé a častokrát zahŕňa i rôzne zdravotné problémy. Závisí to však od viacerých faktorov – ako napríklad i od pohlavia, hormónov, genetickej predispozície i životného štýlu. 

Možno takou malou útechou je, že sme v tom všetci spolu – všetci raz zostaneme. Proces starnutia nezastavíme, ale môžeme ho aspoň spomaliť, napríklad zdravou stravou, cvičením, obmedzením konzumácie alkoholu a cigariet, používaním kvalitnej kozmetiky a v neposlednom rade máme k dispozícii rôzne kozmetické úpravy. 

Starnutie má pozitívne i negatívne stránky, poďme sa na niektoré z nich pozrieť. Nechceme vás strašiť, ide o fyziologický proces, ktorý je nesmierne zaujímavou súčasťou kolobehu života. 

Veľa ľuďom hrozí Alzheimerova choroba

plasma ball digital wallpaper
Photo od Josh Riemer na Unsplash

Nezvratná porucha mozgu a progresívne ochorenie, pri ktorej sa postupne zhoršuje pamäť a schopnosti myslenia. Príznaky sa časom zhoršujú a aj pri tých najjednoduchších úkonoch v neskorých štádiách ochorenia je potrebná celodenná asistencia.

Neexistuje žiadny liek, ktorý by Alzheimerovu chorobu úplne vyliečil, no je množstvo liekov určených na spomalenie progresie choroby, i keď nie všetky sú naozaj účinné. Stále platí, že prevencia je v tomto prípade najdôležitejšia. 

Zdravý životný štýl vrátane vyváženej stravy a cvičenia môže ľuďom s genetickou predispozíciou k tomuto ochoreniu pomôcť vyhnúť sa jej alebo predĺžiť jej nástup. 

Cholesterol potrápi vaše cievy

Zdroj: shutterstock

S pribúdajúcim vekom sa na stenách ciev ukladá a hromadí stále viac cholesteru, to spôsobuje, že steny ciev sa stávajú krehkými a hrozí ich prasknutie, tiež sa v nich zvyšuje tlak, čo zaťažuje srdce, prípadne sa zvyšuje riziko vzniku zrazeniny, upchatia cievy (práve v znížením zúženom mieste cievy) a infarktu. 

Hromadenie cholesteru podporuje nevhodná strava bohatá na tuky i fajčenie.

Vaše kosti krehnú

citiscan result hand ok
Photo od Owen Beard na Unsplash

Tak ako sa dokáže regenerovať koža, aj kosť za života podlieha regenerácii za účasti buniek osteoklastov a osteoblastov, zjednodušene povedané, sa kosť odbúrava a následne prebieha znovu výstavba. 

Pri starnutí sa však telo prestáva regenerovať tak rýchlo ako v mladosti, čo znamená, že sa môže vyvinúť osteoporóza, ktorá napríklad u žien súvisí aj s poklesom estrogénu počas menopauzy, alebo u mužov s poklesom testosterónu. Prispieva k tomu i fajčenie a častá konzumácia alkoholu. Kosti sa stávajú slabé, krehké, čo vedie k poruche držania tela, bolesti a väčšiemu riziku zlomenín. 

Zhoršuje sa vám sluch 

brown donut on white table
Photo od Franco Antonio Giovanella na Unsplash

Sluch sa začína zhoršovať už v strednom veku. Až tretina ľudí vo veku 65 až 75 rokov má problémy so sluchom, nad 75 rokov je to polovica. Presne sa však nevie, prečo u niektorých k slabnutiu počutia dochádza a u iných nie. Môžu na to vplývať faktory prostredia – práca v hlučnom prostredí či voľné radikály.

Spomalí sa vám metabolizmus 

man in blue shirt standing on seashore near boy in white hat
Photo od Vidar Nordli-Mathisen na Unsplash

Svalová hmota klesá, keďže s pribúdajúcim vekom máte prirodzene tendenciu byť menej aktívni. Aj to je jeden z faktorov, prečo sa vám metabolizmus spomalí a vy začnete priberať na váhe. 

Vytrvalostné cvičenie, vyvážená zdravá strava s dostatkom bielkovín, vám však môže pomôcť udržať metabolizmus bdelý, a tak si dokážete váhu udržať. 

Mužom sa zmenšuje pohlavný úd 

Mužom sa s pribúdajúcim vekom zmenšuje pohlavný úd, rovnako tak platí, že sa stáva menej elastickým (má to súvis s klesajúcou pohlavnou aktivitou, kedy penis nie je pravidelne prekrvovaný väčším množstvom krvi).

Navyše sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty či semenníkov, preto je dôležité, aby ste nezanedbávali samovyšetrenie a preventívne kontroly u lekára. 

Čím ste starší, tým sa stávate šťastnejšími

Áno, práve sme si povedali veľké množstvo problémov, ktoré sa k starnutiu viažu, napriek tomu štúdie ukazujú, že ľudia sú najšťastnejší v období dieťaťa a potom znova vo veku asi 70 rokov. Nie je isté prečo je tomu tak. Možno kvôli tomu, že sa ľudia za celý svoj život naučili ako sa vyrovnať s neočakávaným emocionálne vyrovnane a zdravo. Takisto sa oveľa menej stresujú, čo je veľmi dôležité na udržanie psychickej pohody. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre