Čo všetko sa našlo v hrobkách faraónov? Neboli to len šperky, ale i mŕtve telá plodov alebo stolné hry.

2726

Egypt, pyramídy, hrobky a faraóni – všetci sme už minimálne počuli o tejto kultúre, ktorá je zvláštna, monumentálna a svojim spôsobom fascinujúca. Dalo by sa o jej tradíciách, zvyklostiach, ale i každodenných reáliách študovať mesiace i roky. 

Pravdou však je, že ľudí z nejakého dôvodu fascinuje smrť, a tak je to už od nepamäti. Kedysi bolo nevyhnutné sa na ňu dobre pripraviť. Egypťania mohli byť pokojne králi v pochovávaní. Smrť a následný posmrtný život bol pre nich nesmierne dôležitý. V porovnaní s nimi je náš spôsob pochovávania jednoduchý až primitívny.

Tak sa poďme spolu pozrieť na to, čo všetko si ľudia v Egypte priali pochovať spolu so svojím telom. Vzácne šperky by nám možno ešte dávali zmysel, ale telá mŕtvych plodov či stolné hry? To by ste nepochybne nečakali. 

Mŕtve plody 

Zdroj: wikimedia common

Slávny kráľ Tutanchamón bol pochovaný s veľkým a rozmanitými množstvom vecí, medzi ktorými sa našli aj telá nenarodených plodov. Čo je ešte desivejšie – mali to byť jeho vlastné deti, možno mŕtvo narodené dvojčatá, ktoré porodila jeho manželka, kráľovná Ankhesenamun. Jeden plod mal päť mesiacov, druhý sedem až deväť mesiacov. Egyptológ ale neverí, že by to boli jeho deti – podľa neho to boli deti niekoho iné, ktoré s ním pochovali, aby sa znovuzrodili v posmrtnom živote. 

Stolné hry

Zdroj: wikimedia common

Faraóni sa počas života radi zabávali a inak tomu nemohlo byť ani po smrti, no nie? Preto sa nechali pochovávať aj so stolným hrami, pričom niektoré boli vyrobené z naozaj luxusných materiálov.

Sochy sluhov

Zdroj: wikimedia common

Každý správny faraón by sa nemohol zaobísť bez sluhov a to platilo aj v posmrtnom živote, ale nakoľko nebolo praktické – predovšetkým ani humánne – zabiť ľudí, len preto aby ich s ďalšou mŕtvolou pochovali, vyrábali Egypťania malé figúrky ľudskej podoby, ktoré nazývali ushabti – tí mali ožiť, aby slúžili svojim kráľom. Pôvodne boli ushabti zobrazovaní ako múmie, ale nakoniec nadobudli dokonalejšiu podobu a predstavovali aj jednotlivé povolania, ako napríklad šľachtic alebo farmár. 

Jedlo 

Zdroj: flickr.com

Ako lepšie začať život v posmrtnom živote ako hostinou? Tejto otázky sa faraóni pridŕžali, a tak sa rozhodli poriadne sa zásobiť. Ich hrobky boli totiž plné rôznych dobrôt. Mäso vysušili, posolili a bolo vybavené. K tomu nachystali aspoň 100 košov s jačmeňom, figami, hroznom, melónmi a ďalšími chutnými maškrtami. Nakoľko milovali víno, ani to nemohlo chýbať.  

Nádoby s orgánmi 

Zdroj: wikimedia common

Verili, že aby mohli po smrti ožiť, museli byť spolu s nimi pochované aj ich orgány, ale tak trochu netradične – počas mumifikácie im ich odstránili (konkrétne sa jednalo o pečeň, žalúdok, pľúca a črevá), vysušili ich a po jednom uložili do špeciálnych nádob. Každá nádoba bola pod záštitou boha. 

Posvätné šperky 

Zdroj: flickr.com

V žiadnej hrobke by ste ich nenašli len pár, ale rovno celú kopu. A načo mŕtvym slúžili šperky? Na ochranu. Príkladom by bol amulet, symbol Osirisa, ktorý predstavoval stabilitu. Materiály, z ktorých boli tieto šperky vyrobené, mali magické vlastnosti – verilo sa, že dokážu odvrátiť každú smolu. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre