Čo sme doteraz nevedeli: Fakty, ktoré nám doteraz nikto nepovedal

828

Svet je oveľa komplikovanejší, tajuplnejší a záhadnejší, ako si myslíme. Stačí sa pozrieť na všetky zaujímavosti o ňom. Aj keby sme celý život strávili štúdiom zvitkov z Alexandrijskej knižnice alebo sa pokúsili prejsť každú stránku internetu, stále by sme nevedeli všetko. Každý deň ľudia odkrývajú nové fakty a robia nové objavy a dĺžka nášho života nestačí na to, aby sme sa naučili všetko. Ale pre tých z nás, ktorí túžia po poznaní, je dôležité naučiť sa každý deň čo i len malú zaujímavosť. Každý nový fakt, ktorý sa dozvieme – väčší či menší – o dnešnom alebo historickom svete, obohacuje náš repertoár. Keď ide o vedomosti. V tejto súvislosti uvádzame niekoľko faktov, o ktorých sa nám nechce veriť, že sme ich doteraz nevedeli.

Aj Dubaj dováža piesok

Dubaj je piesočný. Vyjdite za hranice tohto nablýskaného mesta v Spojených arabských emirátoch a nájdete množstvo týčiacich sa piesočných dún – horúceho miesta pre turistov. Ale pokiaľ ide o výstavbu, Dubaj nemôže použiť púštny piesok, jednoducho preto, že je príliš hladký. Preto piesok dováža. V mnohých krajinách viedol dopyt po piesku k nelegálnej ťažbe a vzniku „pieskovej mafie“. Len v roku 2014 Dubaj doviezol piesok, štrk a kameň v hodnote 456 miliónov dolárov.

Autor fotografie je Fredrik Öhlander

Jediný japonský pasažier na RMS Titanic bol svojou krajinou zahanbený za to, že prežil

Masabumi Hosono bol zamestnancom japonského ministerstva dopravy, ktorý cestoval do Ruska a potom do Anglicka, aby študoval železničnú prevádzku. Pred tragédiou nastúpil na palubu RMS Titanic v Southamptone. Keď sa Titanic potopil, Hosono bol na palube ako všetci ostatní cestujúci a hľadal cestu von. Zrazu dôstojníci oznámili, že v jednom zo záchranných člnov je miesto pre ďalších dvoch cestujúcich. Hosono sa stal druhým, ktorý doň skočil. Keď sa vrátil do Japonska, spočiatku ho oslavovali ako preživšieho a stal sa mini celebritou. Neskôr ho ako čierneho pasažiera odsúdil najprv Archibald Gracie, pasažier prvej triedy a preživší Titanicu, a potom aj jeho vlastní krajania. Hosono prišiel o prácu, a hoci ho nakoniec prijali späť, jeho kariéra sa už nikdy neobnovila. Hanba pretrvávala až do jeho smrti v roku 1939 a dokonca aj po nej.

Autor fotografie je K. Mitch Hodge

Ak vačkovce prenasleduje dravec, obetujú svoje mláďa

Vo svete zvierat existuje mnoho prípadov altruizmu. Niekedy sa zvieratá obetujú v prospech lepšieho stáda. A zvieracie matky dokážu zúrivo brániť svoje mláďatá. Ale keď ide o vačkovce – austrálske domorodé zvieratá – môže to byť naopak. Ak ich prenasleduje predátor, vačkovce, ako sú klokany a dokonca aj vždy usmievavá quokka, môžu nechať mláďa „vypadnúť“ z vaku. Opustené mláďa robí rozruch a nevedomky odvádza pozornosť predátora. Matka sa dočká ďalšieho mláďaťa, zatiaľ čo úbohý obetný baránok sa stane potravou predátora.

Autor fotografie je Christine Mendoza

Franklin D. Roosevelt nariadil skryté vyšetrovanie proti homosexuálom v námorníctve

Keď bol Franklin D. Roosevelt námestníkom ministra námorníctva a dúfal, že sa mu podarí postúpiť v politickej kariére, vymyslel program očisty. Chcel očistiť Newportské námorníctvo od všetkých LGBTQ+ osôb – alebo inovercov, ako sa vtedy neheterosexuálom hovorilo. Išiel so žiadosťou ku generálnemu prokurátorovi A. Mitchellovi Palmerovi, aby začal tajné vyšetrovanie v americkom námorníctve. Keď ho odmietol, Roosevelt tak aj tak urobil. Tajní agenti sa infiltrovali do námorníctva, aby sa dostali do blízkosti slúžiacich mužov a kadetov, ktorí boli homosexuáli alebo inak zženštilí. Nabádali ich, aby sa s takýmito mužmi sexuálne zblížili, aby ich mohli chytiť a obviniť z neresti (homosexuality) a nemravnosti (homosexuálnych činov). Tajní agenti boli právne chránení, ale muži, ktorých uväznili, boli zbavení hodnosti a odsúdení. Do histórie sa to zapísalo ako Newportský sexuálny škandál z roku 1919.

Autor fotografie je Luemen Rutkowski

Mačiatka môžu mať rôznych otcov

Mačky sú indukované ovulátory, čo znamená, že akt kopulácie vyvoláva uvoľnenie viacerých vajíčok z vaječníkov do maternice. Vajíčka zostávajú v maternici 24 hodín. Ak sa samica spája s viacerými samcami, každé vajíčko môže byť technicky oplodnené spermiami od iného darcu, čo sa nazýva superfekundácia. Zjednodušene to znamená, že každé mačiatko vo vrhu môže mať iného otca. To, že každé mačiatko vyzerá inak, však neznamená, že skutočne majú rôznych otcov. Niekedy je to jednoducho tak, že genetika mačiek je taká.

Autor fotografie je Rocio Abrego

Nacisti udelili Henrymu Fordovi najvyššie civilné vyznamenanie

V deň 75. narodenín Henryho Forda v roku 1938 dostal niečo, čo by dnes väčšina ľudí označila za pochybnú poctu. Jeho „darčekom“ bol Veľký kríž Najvyššieho rádu nemeckého orla, najvyššie vyznamenanie, aké mohlo nacistické Nemecko udeliť akémukoľvek cudzincovi. Ford sa stal prvým americkým nositeľom tohto vyznamenania, ktoré v roku 1937 založil Adolf Hitler. Hovorilo sa, že Hitler Forda veľmi obdivoval. Aby sme boli k Fordovi spravodliví, hoci bol antisemita, bol aj protivojnový a odmietol ísť do Nemecka, aby si prevzal vyznamenanie. Takže vyznamenanie muselo prísť do Dearbornu, MI.

Zdroj: Wieck/Flickr

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre